decembra 31, 2011

Kruh - Mats Stranberg a Sara B. Elfgrenová

1. diel
Kruh
Anotácia: Apokalypsa začína v Bergslagene. 
Engelfors. Anjelské bystriny. Pekné meno, spustnuté mesto. Uprostred ničoho, obklopené hlbokými lesmi, v ktorých ľudia neraz zablúdili a už sa nikdy nenašli. Raz v noci, keď sa mesiac sfarbí na krvavočerveno, sa v zrušenom zábavnom parku ocitne šesť dievčat. Nemajú nič spoločné. Nevedia, ako sa tam dostali ani prečo tam prišli. Čoskoro však pochopia, že ak chcú prežiť, musia spolupracovať.

Kruh ako kniha bola pre mňa obrovským, nečakaným a hlavne milým prekvapením. Ak by je to len na mne, túto knihu by som si sama od seba asi nekúpila, keby na ňu narazím v kníhkupectve. Obálka knihy pekná, ale ničím výnimočná, aby ma upútala. Ani anotácia nie je presne to, čo by ma chytilo za srdce. Našťastie mi bola dopriata možnosť túto knihu zrecenzovať a som za to veľmi rada. Môj odhad na knihu sa už viac mýliť nemohol.
Ticha voda brehy myje. Toto príslovie by mohlo označovať aj túto nenápadnú, ale obsahovo výnimočnú knihu. 
Záchrana sveta, ktorá závisí len na šiestich tínedžerkách, ktoré o tom ani nevedia. Či sa im to páči alebo nie, budú sa musieť spojiť a spolupracovať, pretože sú jediné, ktoré to môžu dokázať. Aké klišé, však?
Nenechajte sa tým oklamať, tak ako ja. Vôbec to nebolo klišé.

Najčastejšie sa stretávame a čítame knihy amerických spisovateľov. Sem-tam sa nám dostane do rúk kniha aj z inej netradičnejšej krajiny a ihneď si uvedomíte ten rozdiel. Kruh je výtvorom dvoch švédskych autorov a atmosféra knihy je naozaj silná a uveriteľná. Iná kultúra a iná mentalita, je cítiť z každej strany. Na rozdiel od americkej YA fantasy, som knihu vôbec nebrala ako YA, aj keď hlavné postavy nemali viac ako 16 rokov. Príbeh bol tak reálne opisovaný, že som uverila každému jednému slovu a momentu v príbehu a miestami som zabúdala na to, že je to fantasy.

Príbeh je písaný z pohľadu každej hlavnej postavy, čiže šesť dievčat. Šesť totálne odlišných dievčat. Všetky majú svoj vlastný životný príbeh. Každá jedna postava a jej charakter, boli prepracované do najmenších detailov. Ukázali pravú tvár dnešnej mládeže tak, ako to je, a ako to naozaj medzi nimi chodí. Outsidery, obľúbení, sex, drogy, alkohol, rodinné, vzťahové a psychické problémy, to všetko tam bolo ukázané v pravom svetle.
Štýl písania z pohľadu viacerých, bol na začiatku mätúci. Ale začiatky každej novej knihy sú mätúce, než sa dostanete do deja. Tu tomu nebolo inak. Keď som sa zoznámila so všetkými dievčatami, časom už bolo ich rozlišovanie úplne prirodzené. 

Čo sa týka deja, ako som už vyššie spomínala, možno to nie je najoriginálnejší námet, ale výborne spracovaný. Kniha ma držala v napätí celú dobu. Miestami som mala pocit, akoby čítam detektívku. Ako tomu býva pri každej detektívke, som aj ja podozrievala asi úplne každého, kto sa v knihe objavil v domnienke, že to je zaručene ten zlý. I keď sa to už ku koncu začalo všetko vyjasňovať, aj tak konečné odhalenie bolo prekvapením.
Kniha sa čítala ľahko, ale príliš dlho. Často sa tam objavovali hluché miesta. Celé stránky, bez ktorých by sa dej obišiel, nemali nič spoločné s tým, čo sa v knihe deje, ale skôr nám dali nazrieť do súkromia dievčat, a tak sme ich mohli bližšie spoznať a pochopiť ich správanie. Netrúfam si povedať, či je to dobré alebo zlé. Vďaka týmto hluchým miestam strácal dej na pútavosti, ale naopak bez nich by nebola kniha taká výnimočná. To už nechám na vaše posúdenie.

Moje hodnotenie: 
Ak ste sa o Kruh už niekedy zaujímali, určite vám neušlo, že ide o čarodejnícku sériu. Príbehy s čarodejníkmi mám rada. Všetky tie kúzla a možnosti, čo sa s nimi dajú dokázať. Tu, by som však trochu viac kúzlenia ocenila. Na môj vkus toho bolo menej, ale to nie je až také podstatné. Podstatné je, že knihu naozaj každému odporúčam. Je to zaujímavá silná kniha a každí si v nej určite nájde to svoje. Jediné, čo knihe kazilo na dokonalosti, sú spomínané hluché miesta a zbytočná dĺžka. Preto dávam len 4*, ale patrí medzi tie lepšie z tejto kategórie :D
Za poskytnutie recenzného výtlačku tejto pozoruhodnej knihy, by som chcela poďakovať Fotune libri.

2. diel
Oheň
Anotácia: V Engelsforse bude poriadne horúco!
Vyvolené majú nastúpiť do druhého ročníka gymnázia. Celé letné prázdniny tŕpli v očakávaní ďalšieho kroku zo strany démonov. Hrozba však príde z miesta, ktoré by im nenapadlo ani vo sne. Je čoraz očividnejšie, že v Engelsforse sa deje čosi veľmi, veľmi zlé. Minulosť sa prelína s budúcnosťou. Živí stretávajú mŕtvych. Vyvolené sú čoraz zomknutejšie a opäť sa presviedčajú, že mágia neuľaví nešťastnej láske ani nezhojí zlomené srdce.
Oheň je druhé pokračovanie perfektnej knihy Kruh, od dvojice švédskych autorov.
Už pár dní, od kedy som knihu prečítala, uvažujem ako napísať recenziu tak, aby som sa stále neopakovala a bola trocha kreatívna, ale nedokážem vymyslieť nič, čím knihu vystihnúť a neopakovať sa.
Mám namysli idealizmus a nadnesenosť niektorých autorov. Oheň, našťastie nie je ten prípad.

Najväčším ťažným koňom tejto série nie je ani tak dej, ( i keď, ten nie je vôbec zlý) ale dobré pútavé čítanie a hlavne uveriteľnosť. Neviem, či Elfgrenová a Stranberg stavil zámerne na túto kartu a písali neuveriteľne otvorene, alebo je to prosto štýl písania švédskych a vôbec európskych autorov. V každom prípade, urobili dobre. Život nie ľahký ani dokonalý. Nikto z nás nie je. A preto, keď sa začítate do knihy, kde hlavné postavy majú rovnaké problémy ako vy a ľudia z vašeho okolia, máte možnosť sa nad veľa vecami zamyslieť a mnohé si uvedomiť.
Touto cestou by sa mali uberať viacerí autori a nie všetko nadnášať, alebo sa závažným témam vyhýbať. Keď budú pred tým zatvárať oči, nič to nezmení na tom, že existujú

Oheň, je príbeh o mladých vyvolených čarodejniciach, ktoré sa snažia zabrániť apokalypse, a pritom sa musia popasovať s katastrofami vo svojom osobnom živote a tiež, niektoré aj medzi sebou. Tým, že vyvolené sa už viac líšiť ani nemôžu, je dej zaujímavejší a môžeme tak nahliadnuť do rôznych životných osudov ľudí a ich  problémov. Verím, že mnoho čitateliek sa aspoň v jednej z vyvolených našlo, alebo spoznalo v nich niekoho zo svojho okolia a tým pádom mali možnosť sa/ich spoznať a pochopiť.
I keď to nie je skvost literatúry a asi sa to nezapíše medzi literárnu špičku o ktorej sa budú na školách učiť deti po celom svete, ale určite to nie je kniha ktorá vám nič nedá.

Aby som nehovorila len o technickej stránke, teraz niečo k deju. Dievčatá, tak ako aj v predchádzajúcom diely, pátrajú po odpovediach ako sa popasovať s prichádzajúcou apokalypsou. Tá, ale nie je jediná, s ktorou sa budú musieť popasovať. Budú mať čo dočinenia s Radou a jej nekompromisné zákony a kruté tresty, ale tá najväčšia výzva pred ktorou stoja, sa skrýva v súkromnom živote každej z vyvolených. 
Nebudem tu rozpitvávať jednotlivé charaktery dievčat, pretože by to bolo na dlho. Každá je výnimočná, výborne spracovaná a všetky som si okamžite obľúbila. Predsa len, by som jednej  venovala viac priestoru. V prvej knihe som Ide nevenovala veľa pozornosti. Protivná, sebavedomá baba, ktorá nemá rada nikoho, len seba. (Aby som jej nekrivdila...okrem seba má rada aj svoju tajnú lásku, G.) Tak ju autori vykreslili, a presne tak, som ju aj vnímala. Rozhodne, nepatrila  medzi moje obľúbenkyne. V Ohni bola taká tiež, ale predsa bolo na nej niečo iné. Dostala v knihe viac priestoru a ani neviem ako, pomaly som si ju obľúbila. Svojim  spôsobom mi prišla veľmi zaujímavá, a aj keď mala v živote vždy všetko, nikdy nebola šťastná a jej život bol len prázdny obal.

Kniha je naozaj hrubá a pri tom nedostatku času, ktorý mám, mi trvalo trocha dlhšie než som ju prečítala. Pri tej hrúbke, by ste čakali veľa akcie, ale tá podstatná časť prišla až na úplnom konci. Nemôžem však povedať, že by boli v knihe hluché a nudné miesta. Tak ako som už spomínala vyššie, tým ako reálne bola kniha písaná, sa aj zo zdanlivo nudných častí, kde si jedna z  postáv umýva zuby, môže stať zaujímavé a napínavé čítanie. Veď, čo ak by si náhodou zabudla ústa vypláchnuť. Čo potom?! ;)
Čo sa týka konca, bola som naozaj v šoku. Čakala som straty na životoch. Už z predchádzajúceho dielu mi bolo jasné, že tejto oblasti sa autori vôbec nestránia, ale prečo si to schytala práve tá osoba, je mi záhadou a úprimne ľúto. Dúfam, že sa to ešte nejako vyrieši. Tiež chcem vyzdvihnúť fakt, že som naozaj nedokázala predvídať, čo, kto, kedy, kde a ako. A to ma naozaj bavilo. Poznáte ten pocit, keď ste si istý, že viete kto je vrah a nakoniec ste totálne vyvedení z omylu. Ja ho milujem. Škoda, že sa mi to stáva tak málo. Tu, ale prekvapenie bolo a veľké. Najväčším prekvapením pre mňa bolo asi zistenie, že to bude mať ešte tretí diel. :D Ja som si naozaj celý čas myslela, že čítam ukončenie príbehu a ono sa to stále nie a nie vyriešiť. Teraz už chápem prečo. :)

Mimochodom, tretia časť nevyšla ani v originále a ja pevne verím, že sa aj my dočkáme od Fortuna Libri slovenského vydania. Týmto by som sa chcela vydavateľstvu Fortuna Libri, ktoré má túto skvelú sériu  na svedomí, pekne poďakovať za poskytnutie výtlačku. 
Výborná kniha a nemôžem hodnotiť inak ako plný počet 5*.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...