decembra 31, 2011

Polibek pro Annu - Stephanie Perkins

1. diel
Polibek pro Annu
Anotácia: Sedmnáctiletá Anna se cítí podvedená. Její rodiče ji totiž posílají na roční studium do Francie - přes půlku planety, do neznámého prostředí, aniž by navíc uměla slůvko francouzsky. Musí tak opustit své přátele, potenciální lásku i veškerá pohodlí amerického života a začít úplně nanovo. V romantické Paříži, ve městě, které nikdy nespí, se vrhá do nových vztahů i zkušeností a odhaluje v sobě skryté vlastnosti. A také je tu jeden spolužák, Étienne St. Clair, který se liší od všech chlapců, které kdy Anna potkala


Chvíľu, ale naozaj len chvíľu, som zvažovala, či ku knihe niečo napíšem. Nechcela som pridávať drevo do lesa, pretože sa o knihe už čo to popísalo.  Nikdy by som si to ale neodpustila. Ako by som mohla neprispieť svojou ódou na knihu a možno tak ovplyvniť aspoň jednu dušičku, ktorá si to prečíta. Čo ak by som to neurobila, a tá osôbka by sa ku knihe nikdy neodhodlala. Mohla by som s takým niečím žiť? NIE.

Annin príbeh je tak obyčajne-neobyčajný. Annu pošlú do novej školy, ujme sa jej dievča a tá ju zoznámi s kamarátmi, objaví sa pán dokonalý a hneď má oči len pre neho. Môže sa to zdať ako klišé, ale pozor, vôbec to tak nie je. 
Nová škola, to áno, ale je v Paríži! A kamaráti? Tí sú blázniví, zábavní a tak prirodzení, že máte pocit akoby ste ich aj vy poznali. A nakoniec, "Pán dokonalý". Od začiatku si padnú do oka, ale nečakajte žiadnu lásku na prvý pohľad a žili spolu šťastne až kým nepomreli. I keď je medzi nimi očividné iskrenie, radšej sa držia statusu kamaráti. On je zadaný a ju od toho svojho potencionálneho priateľa delia tisícky kilometrov, ale aj tak zostáva verná.

A to bolo na tej knihe naj! Im to možno vyhovovalo, tváriť sa že k sebe nič necítia, ale mňa to privádzalo do šialenstva. Tú chémiu medzi nimi som prežívala asi viac ako samotná Anna. Spomeniem len, keď išli všetci spolu prvýkrát do kina. Tie pohľady a napätie. Fuuu, mala som čo robiť. Ja na jej mieste, sa tam na neho vrhnem a tí ľudia okolo by mi boli ukradnutí. Myslím, že by som nebola jediná...čo dievčatá? 
St. Clair. Už len to meno ma znervózňuje. A keď sa k tomu pridá šarm, anglický a francúzsky prízvuk a tie jeho vlasy, (nevidela som ich, ale podľa opisu musia byť dokonalé) nič viac mi netreba a toho chalana prosto milujem. K dokonalosti mu chýba už len pár cenťákov. Samozrejme do výšky...na čo hneď nemyslíte dievčatá?! Sa môžete hanbiť ;)

Okrem toho, že celý čas zúfalo čakáte, kedy už konečne budú spolu a vy viete, že sa to raz stane, lebo inak by vám hrozila srdcová príhoda, odohráva sa tam aj veľa iných príbehov a zaujímavých momentov. Annin život v Atlalnte a problémy s jej naj kamarátkou, či Étienne a jeho rodinné problémy. 
S každou situáciou sa nejako popasujú, aj keď to nebolo vždy podľa mojich predstáv, ale na druhej strane, nikto z nás sa nespráva vždy rozumne. Preto som si oboch hneď obľúbila, boli úplne obyčajní. Anna bola super a musím povedať, že už naozaj dlho sa mi nestalo, že by mi hl. hrdinka ani raz neliezla na nervy.

Budem už končiť, lebo aj tak točím stále o tom istom a skrátim to. Vy, čo ste to nečítali, rýchlo to treba napraviť!!! Výborná oddychová kniha, ktorú zhltnete za jedno popoludnie. Zabavíte sa a citlivejší si možno aj poplačú, tak si to nenechajte ujsť. Aby som nezabudla...z knihy cítiť neskutočnú parížsku atmosféru. Po prečítaní knihy, som mala sto chutí si objednať letenku na najbližší spoj do Paríža, a navštíviť všetky tie krásne miesta, ktoré boli v knihe spomínané. :)

PS: Vypnúť internet a všetci povinne čítať. Internet povolený, len v prípade objednania knihy.


2. diel
Lola a kluk od vedle
Anotácia: Začínající návrhářka Lola Nolanová nevěří na módu… věří v kostýmy. Čím výraznější outfit, čím třpytivější, čím zábavnější, čím divočejší – tím líp. Ale Lola je přes neskutečné modely také hodnou dcerou a kamarádkou s velkými plány do budoucna. Všechno je perfektní (včetně jejího sexy přítele rockera), dokud se do sousedství nevrátí obávaná dvojčata Bellova. Calliope a Cricket. Hlavně Cricket, nadaný vynálezce, který zrovna vystoupil ze stínu vlastní slavné sestry. Cricket, který by se moc rád vrátil do Lolina života. Lola teď dumá, jak se poprat s city ke klukovi od vedle… a vypadá to na dlouho!

Príbeh Loly a Cricketa bol opäť bláznivou jazdou, tak ako to už od Stephanie Perkins býva.

V tomto prípade to bolo na môj vkus až moc bláznivé.
Lola sa túži stať uznávanou módnou návrhárkou a tak je logické, že si zo všetkého čo sa jej dostane pod ruku ušije nejaký ten svoj výtvor. Na tom by nebolo nič zlé, keby tie jej výtvory nepripomínali módu z béčkových filmov o mimozemšťanoch.
Lola nemala život vôbec ľahký a vyrovnávala sa stým po svojom, že sa chcela odlišovať. A naozaj sa jej to podarilo. Neviem, možno som divná ja a nerozumiem sa móde, alebo je to v Amerike bežné, ale ja vážne nevidím nič úžasné ani obdivuhodné na tom, keď sa niekto oblieka ako cvok a šašo. A najme nie, keď chcela všetkým ukázať aká už je dospelá, keď jej neschvaľovali "staršieho" priateľa. K priateľovi sa dostanem neskôr, lebo to je tiež jedno z bláznovstiev tejto knihy.  Vrátim sa ešte k tým kostýmom. Nevadí mi, keď je človek iný, ale všetky tie jej trblietky, parochne a kabáty z pršiplášťov ma trochu zaskočili a možno trochu aj desili. Odhliadnuc od divokých kostýmov, bola Lola správny teenager, plný rôznych emócií, ktoré sa nekontrolovateľne snažia dostať von.
A teraz už spomínaný "starší" priateľ. Všetci sa v knihe čudovali a pozastavovali nad tým, že s akým dospelákom to Lola chodí, a pritom bol len o päť rokov starší. To, že tam chodia mladé dievčatá oblečené ako keby ušli z cirkusu nikoho neprekvapuje, ale mať staršieho chlapca o päť rokov, je tabu. Div, že ju doma nepriviazali o posteľ. Je to naozaj zvláštna krajina. :D

Božský a nekonečne ospevovaný Cricket. Začiatok knihy bol super tajomný. Na každej stránke som čakala, kedy sa tam už konečne objaví ten obávaný a nenávidený chlapec od vedľa. Lola sa najviac obávala toho, aby sa do domu vedľa nevrátili pôvodný majitelia. Ale prečo? To bola otázka, ktorá ma strašne zaujímala. Čo sa také stalo, že ich už nechce vidieť? Čakala som zaujímavé veci, keď okolo toho robila takú kovbojku, a keď som sa dozvedela celý príbeh, akosi som tú drámu nepochopila. Nemyslím si, že by jej ublížili až tak strašne ako opisovala, ale čo ja viem, niekoho citlivejšieho to mohlo zobrať. Takže, zistenie pravdy bolo trošku sklamanie.
A už máme na scéne Cricketa. Teraz ma možno budete niektoré preklínať a nadávať, ako som niečo také mohla vôbec napísať, ale mne Cricket neprišiel vôbec "božský" a úžasný. Áno, bol tak, nedokonale-dokonalý, vtipný , zaujímavý a milý. MILÝ! To bolo to, čo mi pokazilo celkový dojem. Bol až príliš milý. Všetky tie jeho odkazy a hviezdičky na rukách, boli úžasné a sladké a tá jeho nevinnosť, bola strašne zlatá. No, kto by takého nechcel, však? Asi som jediná. Ale ja mám rada viac akčnejších ľudí a nezaškodí, keď sem-tam spravia aj nejakú tú chybu. Možno, keby ukázal viac emócií, alebo preukázal trochu dravosti pri získavaní Loly, ale nič také sa nekonalo. Aj keď som ho mala rada a určite som mu fandila viac ako Maxovi, moje srdce neuchvátil ako jeho predchodca St. Clair.
Keď už spomíname St. Claira. Ak je niekomu smutno za ním a Annou, ako bolo aj mne, určite vás poteší, že sa v knihe budu často objavovať, a ako aj predtým, opäť nesklamú svojím bláznivo zamilovaným vzťahom a prinesú do príbehu trochu šťavy.

I keď bolo v príbehu pár nedostatkov alebo absurdít, tak ako som to nazvala ja, príbeh o Lole a Cricketovi sa mi aj tak páčil. Nebolo to dych berúce ako pri prvom diely, aj sa tam našli niektoré nudné alebo skôr nezaujímavé miesta, ale za konečný výsledok knihy sa autorka vôbec nemusí hanbiť. Svedčí o tom už len fakt, že som to opäť zhltla za pár hodín.
Takže, rozhodne treba prečítať. Hodnotím to 4*. Plný počet nemôžem dať, lebo tých pár nedostatkov, čo som tam našla, nemôžem ignorovať.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...