decembra 28, 2011

Mercy Thompsonová - Patricia Briggs

6. diel
Říční znamení
Anotácia: Mercy Thompsonová vždy věděla, že je jiná, a nejen proto, že dokázala přinutit motor Volkswagenu poslouchat na slovo. Mercy je kožoměnec, což zdědila po dávno zesnulém otci. Ještě nikdy se nesetkala s nikým, kdo by byl jako ona. Tedy až doposud. V hlubinách řeky Columbia se k životu probudilo zlo - a někdo z lidu jejího otce by o něm mohl něco vědět. A pokud mají Mercy a její druh, alfa vlkodlak Adam, přežít, budou potřebovat pomoc...


Recenzia:

Recenzia obsahuje spoilery na predchádzajúce časti!!!
Říční znamení je v poradí už šiesta kniha zo série Mercy Thompson. Informácie o predchádzajúcich piatich nájdete v sekcii Knižné série, alebo všeobecné info o celej sérii v našej Knižnej zoznamke.

Táto séria patrí medzi moje najobľúbenejšie, napriek tomu, že je určená pre starších čitateľov a nespadá do kategórie young adult. Až na vekové rozdiely sa to ale v podstate v ničom nelíši, pretože človek môže robiť tie isté chyby a rozhodnutia, či už má pätnásť alebo tridsať. Hlavne, ak je to človek zamilovaný...
Hlavná hrdinka, Mercedes, je stále tá istá odvážna a samostatná žena, ktorej nechýba húževnatosť, zmysel pre humor a srdce na tom správnom mieste. Ani po svadbe s Adamom, sexy alfom vlkolačej svorky Columbijského poriečia, sa z nej nestala panička domáca, práve naopak, pretože aj v tomto - už šiestom pokračovaní, sa jej problémy neustále lepia na päty. Kvôli priateľom by obetovala život, a keďže nimi sú vlkolaci, upíry, čarodejníci a podobné “neškodné“ tvory, je normálne, že sa často ocitá v ošemetných situáciach, z ktorých nie vždy vyviazne bez ujmy. No ale všetko zlé je na niečo dobré, vždy sa totiž môže spoľahnúť na Adama, ktorý, ako prvotriedny gentleman, príde a vylíže jej rany...(v niektorých situáciach, toto prirovnanie myslím doslovne!).

Knihe nechýba akcia, aj keď jej bolo na môj vkus menej ako v predchádzajúcich častiach. Príčina tohto poklesu možno spočívala v menšom počte "už známych" vedľajších postáv. V takmer celom príbehu vystupovali iba Mercy s Adamom, (nie že by som sa sťažovala) čo odstránilo tú čarovnú tajomnosť ich vzťahu. Páčili sa mi situácie, v ktorých sa “zrazu“ objavil Adam vo svojom obleku od Armaniho, tajomný a elegantný, ale vždy pripravený povraždiť každého, kto by sa na Mercy čo i len pozrel. A my sme mali srdce až v krku, a od napätia sa nám zastavoval dych.
Nový vzťah, ktorý sa medzi nimi teraz vytváral, mal ale tiež svoje čaro, stával sa otvorenejším a súmernejším, čo nebolo zlé, len iné ako sme boli doteraz zvyknutí.

Pretože sa dej odohrával mimo mesta Tri-Cities, konkrétne v kempingovej rezervácií pri rieke Columbia, vyskytlo sa tu množstvo nových vedľajších postáv. Mercy na tomto magickom mieste objavila tajomstvá svojej minulosti, a takisto aj svojich predkov. Zistila, že nie je jediný kojot v okolí a zoznámila sa s tamojšími indiánskymi Šamanmi a duchovnými vodcami.
Autorka príbehu, Patricia Briggs, sa pozoruhodne pohrala s indiánskou histografiou a jednotlivými kmeňmi. Príbeh mal zaujímavú zápletku s ešte zaujímavejším úhlavným nepriateľom, (neviem, kde na tie fiktívne výtvory prírody autorka chodí)  a na jej konci bola ako v každej jednej knihe vyriešená. Čo mne osobne na tejto sérii vyhovuje, a zvlášť pri tomto diely, keďže sa pokračovanie v USA chystá až na jar 2013. 

Ak si myslíte, že výraz - medové týždne – je ekvivalentom pre novomanželskú DOVOLENKU, táto kniha vás vyvedie z omylu. Veď zlomenú holennú kosť, dokaličené ruky, 145 štichov a skoro-na smrť-vyčerpaného vlkolaka, si môže priniesť domov z výletu iba Mercedes Thompsnová.

Hodnotenie  4*, nedávam päť ako pri predchádzajúcich, pretože moje očakávania boli o trošku väčšie ako následné nadšenie z čítania. (Nemám sa tak strašne tešiť...predsavzatie do budúcna).                  


 - Anndy -  

5. diel
Stříbrná relikvie

Anotácia: Když se Mercy Thompsonová pokusí vrátit mocnou faeskou knihu, kterou si v zoufalství vypůjčila, najde knihkupectví prázdné a zavřené. Zdá se, že kniha obsahuje tajné informace – a fae udělají naprosto vše, aby nepadla do nesprávných rukou. A jako by to nestačilo, Mercyin přítel Samuel bojuje se svojí vlčí stránkou a Mercy ho musí krýt, aby ho vlastní otec neodsoudil k smrti. Když se to tak vezme, zažila Mercy už lepší dny. A pokud si nedá dobrý pozor, dlouho nepřežije…

4.diel
Zkřížené hnáty

Anotácia: Vítejte ve světě Patricie Briggsové, kde „čarodějky, upíři, vlkodlaci a měňavci žijí bok po boku s obyčejnými lidmi“. Jen velmi mimořádná žena se v něm může cítit jako doma – a Mercy Thompsonová je vskutku jedinečná. Ve dne pracuje jako automechanička v rozlehlém Tri-Cities ve Východním Washingtonu. V noci uplatňuje své nadpřirozené schopnosti. Jako měňavec s velmi jedinečným nadáním musí často udržovat nejistou rovnováhu mezi lidmi a nelidmi. Tentokrát toho na ni ale možná bude příliš. Marsilie, místní upíří královna, totiž zjistila, že Mercy zabila člena jejího klanu – a nyní prahne po její krvi. Ale protože Mercy chrání před přímým útokem vlkodlačí smečka (a její blízký vztah se sexy alfou), rozhodne se Marsilie nejít přímo po ní. Nýbrž po krvi jejích přátel.

3.diel
Železný polibek

Anotácia: Mercy Thompsonová sice umí měnit podobu – její charakter je však pevný. Když jejího bývalého šéfa a učitele zatknou pro vraždu a vlastní lid ho nechá hnít za mřížemi, je na Mercy, aby i navzdory jeho přáním očistila jeho jméno. Mercyina věrnost je však vystavena zkoušce i z jiné strany. Vlkodlaci zrovna neprosluli trpělivostí, a pokud se Mercy nedokáže rozhodnout mezi dvěma muži, k nimž chová city, Sam s Adamem by mohli rozhodnout za ni…2.diel
Krevní pouto
Anotácia: Druhá kniha s Mercedes Thompsonovou v hlavní roli.
V dnešní době vládne světu věda, která zakazuje upalování, topení nebo veřejné lynčování čarodějnic. A průměrný zákona dbalý občan se naopak nemusí bát příšer ve tmě. Někdy lituji, že nejsem průměrný občan…
Mercy Thompsonová má přátele na hlubokých místech – a v temnotě. A teď jednomu z nich dluží laskavost a souhlasí, že pomůže příteli Stefanovi předat vzkaz jednomu z upírů.

Ale tento upír není obyčejný – a stejně tak démon, který v něm přebývá…


1.diel
Měsíční píseň

Anotácia: Vlkodlaci můžou být nebezpeční, když se jim připletete do cesty, ale pokud jste opatrní, nechají vás na pokoji. Umí se dobře skrývat před lidmi, ale já nejsem člověk. Když na ně narazím, poznám je a oni poznají mě – Mercy Thompsonovou.<br> Mercy Thompsonová má za souseda vlkodlaka. V autodílně opravuje mikrobus patřící upírovi. Její bývalý šéf je gnón. Ale ani Mercy není úplně normální… a její pouto s tajemným světem nadpřirozena ji brzy dostane do pořádného průšvihu.<br> Vychutnejte si pořádný nářez, který na vás v knize čeká. Není radno si zahrávat s vůdcem vlkodlačí smečky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...