decembra 13, 2013

RC: PUSTINA (Moira Youngová)

Anotácia: Saba doufala, že se její svět vrátí do normálu poté, co porazila Tontony a zachránila svého bratra Lugha. Všichni teď míří na západ za lepším životem a toužebně očekávaným setkáním s Jackem. Avšak nový, mnohem nebezpečnější nepřítel je na vzestupu a postupně buduje svou vizi nového světa, kde jeho odpůrci nemají co dělat. A jaká je vlastně pravda o Jackovi? Opravdu je tím, za koho se celou dobu vydával? A kam až je Saba ochotna zajít, aby dostala to, co chce?

Pokračování Krvavé cesty přichází a slibuje ještě více napětí a akce.


Hneď na začiatku by som chcela poukázať na poslednú vetu z anotácie. Keď som si ju prvý raz prečítala, bola som nadšená a nabudená na druhý diel. Po prečítaní knihy môžem povedať, že nezodpovedá realite. Zmenila by som ju na ... sľubuje viac nemožných situácií a akcie bez napätia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Krvavá cesta ma dostala od prvej strany. Vyhovovala mi po všetkých stránkach. Štýl písania, dej, aj postavy boli super. Logicky som sa tešila na druhý diel a hneď ako sa mi dostal do rúk som neváhala ani sekundu a pustila sa do čítania.

Pustina začala plynule tam, kde sa skončil predchádzajúci diel. Prvá kapitola bola skvelá. V momente ma opäť dostal stručný, ale výstižný štýl písania, ktorý mi absolútne sadol a vyhovoval a tiež ma milo prekvapila kapitola z Jackovho pohľadu. Bola som nadšená. A tak som čítala ďalej a nadšenie pomaly opadávalo. Ako sa ukázalo, z Jackovho pohľadu bola len táto jedna kapitola, čo by ani tak nevadilo, ale znamenalo to to, že ostatné už boli z pohľadu Saby a Jack sa tam nevyskytoval. 

Saba si musela prejsť ťažkými udalosťami a bolo prirodzené, že si to vybralo svoju daň. Začala trpieť nočnými morami a všade ju prenasledovali vidiny mŕtvych, ktorých mala na svedomí. Všetko by to bolo pochopiteľné až do momentu, kedy sa ukázalo, že to nie sú len vidiny. Na svojej ceste za šťastným životom stretli šmanku, ktorá jej pomohla zbaviť sa preludov a ukázať jej kým v skutočnosti je a akou cestou sa má uberať.
Priznám sa, že táto časť s tou duchovnou stránkou ma nebavila. Čakala som to, ale dúfala som, že sa toho nedočkám. Pochopila som to tak, že to má byť príbeh o našom svete za XY rokov a tak to aj beriem. Krvavá cesta bola krutá, ale "reálna". Teraz tie čáry-máry, sú tam ako päsť na oko a uberajú na dôveryhodnosti. Aspoň pre mňa to bolo mätúca stratila som poriadnu predstavu v akom svete sa to vlastne odohráva.

I keď ma konečne Saba pri sebe všetkých svojich súrodencov a Jacka na ceste, ani tak sa nedočká svojho vytúženého, pokojného života.
Pinch je mŕtvy, ale na jeho miesto usadol niekto iný a svojím spôsobom bude pre Sebau ešte nebezpečnejší. Aby toho nebolo málo, ukáže sa, že Jack je zradca. Nikto o tom nepochybuje, len Saba tomu odmietne uveriť a rozhodne sa zistiť pravdu a všetkým ukázať, že sa mýlia. Lenže, odpovede ktoré nájde, nie sú také v aké dúfala. Vo chvíli, kedy je Saba úplne na dne a najzraniteľnejšia, objaví sa na scéne muž, ktorý poriadne zamieša kartami a milostný trojuholník je na svete.
Takýto vývoj situácie možno bude pre niekoho sklamaním, ale mne sa to páčilo a som rada, že to takto autorka okorenila. Teraz som strašne zvedavá, ako z tejto situácie vykorčuľuje tak, aby z toho neurobila klišé, ale ostala verná svojím šokovým situáciám.
Len tak mimochodom, ten nový pánko je trochu psycho, ale má niečo do seba. Tiež by som mu ťažko odolávala. Bude to ma Saba ťažké ;)

Na ceste za očistením Jacka nebola Saba sama. Jej spoločníci však neboli veľmi príjemný. Milovaný brat Lugh, už nebol taký dokonalý. Jeho mužské ego sa nevedelo zmieriť s tým, že Saba nezbožňuje len jeho, ale objavil sa nový chlap, po ktorom jej srdce túži. Jeho večne podráždená nálada a nadradené správanie ma privádzalo do šialenstva. Lughova postava mi nesadla a stále neviem ako ho mám zaradiť, čo si o ňom myslieť a čo od neho čakať. Naopak, Saba je napísaná výborne. Nie je dokonalá, robí chyby ako každý a nebojí sa ich priznať. 

Ešte sa vrátim sa k tej spomínanej vete z anotácie a trocha ju objasním. Akcia v príbehu rozhodne nechýbala, ale tým, že je to písané tak jednoducho, to v tomto prípade trochu uškodilo. Dlhšie trvali prípravy a keci, čo a ako, než samotná akcia. Ani som nestihla zaregistrovať, že sa tam niečo deje a už bolo potom. Tiež mi prišli niektoré situácie zvláštne. Každý má strach z Tontonov a pritom si tam robia čo sa im zachce a dostanú sa kam chcú. Aj niektoré rozhodnutia a činy som celkom nepochopila.

Zhrnula by som to následovne. Kniha sa mi páčila, a viac-menej som dostala to, čo som aj čakala. Sklamanie nastalo len v prípade tých šamanských záležitostí a menší nedostatok šťavy vo vypätých situáciach. Za to som strhla jednu hviezdičku. Koniec nesklamal a výborne zohral svoju úlohu. N pokračovanie sa teším hádam ešte viac, ako pred tým. :)

 Za poskytnutie výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros media.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...