decembra 07, 2014

RC: V PODSVĚTÍ (Meagan Spoonerová)

V podsvětí je druhé pokračovanie z trojdielnej série Ptačí zpěv. O druhých dieloch je známe, že sú väčšinou najslabšie a aj pre samotných autorov veľkou výzvou. Určite to všetci dobre poznáme. Našťastie to o tejto knihe neplatí.

I keď si prvý diel detailne nepamätám, vzhľadom na to, že som ho čítala už dávnejšie, dovolím si tvrdiť, že V podsvětí ma zaujalo o niečo viac. Ja som to aj trochu tušila, už pri čítaní prvého dielu, že to tak bude . A tak ako som napísala v recenzií na Ptačí zpěv, že to bol len úvod do poriadného príbehu, tak sa aj stalo.

I keď je táto knihu už druhou v poradí zo série, je úplne odlišná od predošlej. Akoby ste čítali úplne iný príbeh s iným svetom. Prvá kniha bola čarovná, ale táto bola drsná.
Dej sa odohrával na jednom mieste, čo je dosť odlišné od predchádzajúceho putovania, ale aspoň bola kniha odľahčená od neustáleho opisovania nového prostredia. Tým pádom sa mohla autorka viac zamerať na dej.
Dej, to je presne to, čo urobilo knihu zaujímavejšou. Od začiatku sa tam niečo dialo, čo vás udržiavalo v pozore a vy ste chceli vedieť viac. Preto sa mi nestalo ako v predošlej časti, že som knihu odkladala a ťažko sa k čítaniu naspäť vracala.

Hlavnou postavou príbehu je stále Linda, ktorá odhodlane pátra po svojom bratovi a verí, že on jediný jej môže objasniť kto, alebo čo v skutočnosti je. Vernou spoločníčkou na ceste je jej bzučilka Zinka a kamarátka Veronica. Samozrejme, nesmieme zabúdať na verného netvora Orena. Bez neho by to nebolo ono. Všetci spolu sa dostanú do podzemného mesta Léthé, kde obyvatelia mesta už dlhšie plánujú zničiť zakladateľa mesta Prométhea. Ako sa ukáže, tak jediná kto to môže dokázať, je práve Linda.

Na tejto sérií sa mi najviac páči, že sa zakladá v prvom rade na primárnom príbehu a tie ostatné záležitosti ako ľúbostí príbeh, či medziľudské vzťahy, sú tam dávkovane postupne a veľmi jemne. Pomáha to hlavne charakterom postáv. Aspoň Linda nepôsobí ako ufňukaná tínedžerka a nelezie čitateľovi na nervy. Ale bez trochu láááásky by nás tie knihy nebavili, však? Nebojte, Linda a Oren budú mať svoje chvíľky. Ale ako som spomínala ,nečakajte žiadne zamilované hrdličky a cukrovanie na dve kapitoly. Ako sa hovorí, niekedy je menej viac a tým, že sú tie ich chvíľky naozaj len chvíľky, je ich vzťah zaujímavejší.

Aj V podsvětí je rozdelená na tri časti ako prvá kniha. V tej poslednej to všetko vyvrcholí a začne poriadne vzrúšo a pre väčšinu aj šokujúce prekvapenia. Píšem pre väčšinu, lebo ja som to podstatné tušila už od začiatku a tušila som dobre. Pre mňa veľké prekvapenie nenastalo, ale čítanie mi to určite nepokazilo.

Kniha opäť nesklamala, skôr naopak. Páčilo sa mi to viac ako prvý diel. Na plný počet to aj tak stále nie je. Dávam 4* z 5* a to len preto, že mi tam stále chýba TO niečo STRHUJÚCE, čo by mala mať dokonalá kniha a trochu aj za tú predvídateľnosť. Ak ste čítali prvý diel určite si prečítajte aj V podsvětí.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Knihu si môžete kúpiť TU.

Anotácia: Linda Ainsleyová byla nucená prchnout z domova, z města, které od okolní zpustošené krajiny odděluje energetická zeď, a od té doby touží po jediném – najít svého bratra Badyána. Už ji unavuje věčně utíkat a žít ve strachu a věří, že právě Badyán to může zastavit. Pátrání po něm ji zavede do podzemního města Léthé. Města, které sužují obavy z jeho zakladatele, záhadného Prométhea, a místní pořádkové služby. Aby se Linda dozvěděla pravdu o tom, co se stalo s jejím bratrem, musí se Prométheovi postavit. Vypořádat se s vlastním strachem se už naučila, dokáže se ale vypořádat i s pravdou, kterou chce znát?

6 komentárov:

 1. Tahle série se mi zatím moc líbí a taky se mi líbí, že tam toho okolo vztahu není až moc.. Těším se rozhodně na další díl..
  www.fantasy-maniak.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Niektoré tie odhalenia pre mňa až také šokujúce neboli :D vlastne som si ich domyslela hneď na začiatku :D hlavne tú vec o jej bratovi a že kto to je, ale inak to bola úplne brutálna kniha a ja sa už neviem dočkať trojky. Autorka má nádherné opisy a nádherné postavy a proste všetko to vie tak úžasne spracovať, že sa od knihy nedá odtrhnúť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej, aj ja som si to domyslela všetko hneď na začiatku, ale verím, že niekomu to nemusí hneď zapať :) Máš pravdu, bolo to dobré a teším sa na pokračovanie.

   Odstrániť
 3. Ahoj, omlouvám se, jestli otravuji, ale chtěla bych tě poprosit, jestli by si neshlédla můj blog a třeba nenapsala do komentářů nějaké připomínky, pokud by si měla nápad jak blog zlepšit, tak budu moc ráda, když mi poradíš, teprve začínám a tvůj blog se mi moc líbí. Předem děkuji. http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem a jasné idem sa pozrieť. Želám veľa úspechov v blogovaní.

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...