júla 16, 2016

RC: Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru (Benjamin Alire Sáenz)

Do príbehu o dvoch dospievajúcich chlapcoch Arim a Dantem som sa púšťala s veľkými očakávaniami. Malo to prostý dôvod. Všetky recenzie komentáre a názory ktoré som čítala alebo počula, boli viac ako kladné. Kniha bola ospevovaná z každej strany a ja som sa jej už nevedela dočkať.

Neviem, ktorá zo záhad vesmíru sa udiala, ale už po prvých stranách som vedela, že sa s nadšením ostatných určite nestotožním. Pýtate sa, ako je to možné? Hneď vám to poviem.

Prvým a určite najdôležitejším dôvodom boli Ari a Dante. Nech som sa snažila akokoľvek, nevedela som si k nim nájsť cestu. Ani jeden mi nesadol. Nedokázala som im porozumieť. Naozaj som sa snažila, ale nešlo to. Dobre som si uvedomovala, že sú to mladí chlapci čo bojujú s dospievaním, sami so sebou a majú z toho strach. Ale hrozne mi vadili ich rozhovory a správanie. Boli iní ako ostatní, ale toto bolo moc. Dante bol šialený od začiatku, ale nech bol akokoľvek divný, jeho správanie korešpondovalo s tým ako komunikoval a ako sa prezentoval.
Ari bol úplne iný prípad. S ním som zvádzala neustáli boj. Keďže kniha bola písaná z jeho pohľadu a jeho postava ma iritovala od začiatku až do konca, bolo pre mňa naozaj ťažké držať knihu otvorenú a čítať. Možno by autor lepšie urobil, ak by knihu písal z pohľadu Danta miesto Ariho. Ten chalan nemal v sebe nič, čo by vo mne vzbudilo akékoľvek pocity. To, že mal v hlave bordel beriem, aj to, že bol samotár a všetky tie veci, ale nerozumiem, prečo keď sa s ním už niekto rozprával, správal sa ako blbec. Bol plný kontrastov. Niekedy nevedel povedať súvislú vetu, inokedy dával také "múdrosti", ktorým by neporozumel dospelý a nie to 15/16 ročný chlapec. Raz mal správanie a chápanie 8 ročného a otočím stranu, je z neho zatrpknutý starec. Dante bol síce akoby priletel z inej planéty, ale určite by čítanie z jeho strany príbehu bolo zaujímavejšie. 

Forma akou bola kniha písaná, bola druhým dôvodom prečo ma nebavila. Veľa, príliš veľa zbytočností. Nepodstatné veci, opakujúce sa veci. Načo? Aby sa príbeh natiahol? O 200 strán menej (nepreháňam) a príbehu by nič nechýbalo. 

Jediné, čo ma držalo pri čítaní, bola moja zvedavosť. Nie, že by som nevedela ako to skončí. To mi bolo jasné od začiatku, ale chcela som vedieť ako k tomu dôjde. Tu ma napadá hneď ďalšia vec, ktorú som si ani neuvedomila. Počas celej doby som čakala len na jeden moment. Na hlavnú záhadu vesmíru, ktorú mali spolu chlapci objaviť. Stalo sa tak až na úúúplnom konci. Teraz neviem, či to bolo dobre alebo zlé. Tým, že to bolo až na konci, sa mi knihu podarilo prečítať celú. Ak by sa to stalo už skôr, je možnosť, že by som nemala motiváciu pokračovať. Ale mohlo by to aj znamenať, že by sa predišlo mnohým zbytočnostiam a hneď by sa to lepšie čítalo.

To všetko je iba keby bolo keby. Príbeh je už napísaný tak ako je. Drvivej väčšine sa to tak páči a to je asi podstatné. Že ja patrím k tomu malinkému percentu nespokojných, knihe už určite neuberie na kvalite a reputácií, ktorú si získala u čitateľov po celom svete.

Dlho som sa na tento príbeh tešila a je mi ľúto ako to dopadlo. Ari a Dante nemali veľa priateľov a ja s nimi kamarátka takisto určite nebudem. 
Kniha mi v ničom nesadla, a preto nedostane ani moje odporúčanie. Nenechajte sa mojim negativizmom hneď odradiť. Internet je plný výborných hodnotení. Niečo na príbehu musí byť, čo si zamilovalo toľko ľudí, len mne to asi niekde uniklo. 
Ak máte o knihu záujem, môžete si ju kúpiť TU. Ďakujem spoločnosti Albatros media, ktorá mi ju poskytla.
Anotácia: Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. 

Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát.

5 komentárov:

 1. Taky se mi tahle knížka nelíbila a vlastně jsem do teď nepochopila, proč to má takový hype. Jako povídka by to nebylo špatné, ale tolik stránek o ničem... -_-
  fiamorisrunning.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne si to vystihla. :D Tak predsa nie som jediná, ktorá má takýto názor. ;)

   Odstrániť
 2. Túto knihu som si kúpila asi pred týždňom a hrozne som sa na ňu tešila (kvôli kladným recenziam) ale teraz...no nič prečítať ju prečítam :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ešte to neodsudzuj. Mne sa nepáčila, ale teba sa možno bude. Väčšine sa páči a ty k ním možno tiež budeš patriť. ;)

   Odstrániť
 3. Pozor, že chcem poslať dôležité informácie každému, kto to práve čítal, dajte si pozor na falošné kúzla, hľadám pomoc viac ako 3 roky, nikto mi nebol schopný pomôcť. Moje meno je Roshney Perez z Kanady, chcem sa tu podeliť o svoj skutočný životný príbeh. Kvôli ľuďom, ktorí trpia rovnakým problémom ako ja, som bol bezdetný deväť rokov od manželstva. Manžel ma opustil, pretože som mu nemohol dať dieťa, chodil s inou dámou, plakal som deň a noc, pretože milujem svojho manžela toľko, hľadal som pomoc všade, až minulý mesiac som videl podobný komentár na internete zdieľa žena, ktorá žiada ľudí, aby sa spojili s Dr. Ogbidim o akúkoľvek pomoc, a tak som ho rýchlo kontaktoval, aby mi pomohol. Ogbidi odpovedal a povedal mi, že moje problémy skončili, takže po vykonaní všetkých rituálov som dostal výzvu od manžela, aby som mu odpustil, rýchlo som prijal jeho ospravedlnenie, minulý mesiac, odkedy sa môj manžel vrátil, Som tiež šťastný, že môžem povedať, že som tehotná. Dr. Ogbidi priviedol späť môjho manžela so svojimi magickými silami a dal mi nejaké bylinky, aby som si vyčistil lono kvôli rýchlej plodnosti. Hovorím to preto, lebo som mu už povedal, že jeho meno zdieľam v rádiu a na internete, aby ľudia vedeli o jeho dobrá práca, pre tých, ktorí by mu chceli poďakovať za mňa alebo za tých, ktorí potrebujú riešenie svojich problémov, by sa mali skontaktovať prostredníctvom e-mailu: ogbidihomeofsolution1@gmail.com.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...