decembra 31, 2011

Údolie - Krystyna Kuhn

1. diel
Hra

Anotácia: Je tmavé… Leží uprostred pustatiny… A skrýva strašné tajomstvo... Noví študenti Grace College oslavujú príchod do školy zoznamovacím večierkom. No čoskoro si Julia s kamarátmi uvedomia, že v údolí uprostred kanadských hôr sa dejú čudné veci. Prečo je v okolí školy toľko tabuliek so zákazmi? A prečo sa údolie nedá nájsť na Google Earth? Situácia sa vyhrotí, keď pred očami Juliinho brata skočí do Zrkadlového jazera akési dievča, ktoré vír okamžite stiahne pod vodu. Ale Robertovi nikto neverí – dokonca ani Julia. Ešte netuší, že v údolí vyjdú na povrch temné tiene minulosti, ktoré považovala za uzavreté.


Najkrajšie spomienky na školské časy, sú väčšinou zážitky z internátov a spoločenského života so spolužiakmi a spolubývajúcimi. Začína to strednou školou a pokračuje na vysokej. Hlavne na vysokej. Povedzme si pravdu, väčšiny z vás, čo sa to práve týka a aj tých, čo to ešte len čaká, bola práve predstava a myšlienka samostatného, nezávislého života mimo domova, ďaleko od rodičov, veľkým lákadlom, prečo ísť na vysokú školu až potom samozrejme nasledovalo chcenie dobrého vzdelania (titulu). Česť výnimkám. 
To však nie je prípad súrodencov Julie a Roberta, ktorí prichádzajú na vychýrenú Kanadskú univerzitu Grace College. Dôvod, prečo sa ocitli práve na tejto škole, rozhodne nie je predstava internátnych žúrov, nešlo im  ani o kvalitné vzdelanie, ktoré škola ponúka, dokonca neleteli cez polovicu sveta z vlastnej vôle, ale preto,  že to bola najlepšia voľba v ich situácií.
Škola je jedna z najlepších v krajine, ale tiež jej múry a prostredie ukrývajú množstvo záhadných tajomstiev, na ktoré môžete ľahko doplatiť. 

Jedným z tajomstiev sa stanú aj Julia s Robertom, ktorí o žiadnu pozornosť nestáli. Práve naopak, tomu sa chceli zo všetkého najviac vyhnúť. Nikomu zo školy neuniklo, že prišli uprostred noci a neskoro po začatí školského roka. Nasledovali zvedavé otázky prečo? Odpovediam sa starostlivo vyhýbali, lebo nechceli spolužiakov klamať. Stačilo, že už ich život je jedno klamstvo a zaprisahali sa, že minulosť hodia za hlavu. 
Utiecť pred vlastnou minulosťou sa však nedá a Julia sa o tom čoskoro presvedčí, keď dostane záhadnú SMS-ku. Vtedy sa to všetko začne. Spustí sa lavína tajomstiev a záhadných okolností, ktoré sa dostávajú pomaly na povrch, popreplietané ako pavučina. Od SMSky, cez strašidelné okolie školy, až po záhadné zmiznutie študenta. Julia s Robertom sa nebudú prizerať z diaľky, ale budú toho priamou súčasťou.


Začiatok knihy sa vliekol. Samé opisy a veľa postáv. Nemôžem povedať, že sa tam nič nedialo, dialo sa, ale bolo toho na začiatok príliš a čitateľ sa v tom chaose ťažko orientuje. Opisy školy boli mätúce. Keď to Julia s Robertom vo svojich mysliach opisovali, pripadalo mi to ako z hororu, kríženého s mystery. Ich krátke spomienky na minulosť boli síce zaujímavé, ale čitateľ sa z nich nedozvedel nič, len ďalšie záhady. Preto toho bolo naraz moc a zároveň sa nič podstatné nedialo.
Našťastie sa to zmenilo a konečne prišlo to, na čo som sa celú dobu tešila, keď som siahla po tejto knihe. Zmiznutie študenta vyvolalo paniku, ktorú sa snažil každý vyriešiť a najmä, keď sa ukázal,  že to nebola náhoda a dokonca ani nehoda. Zo zmiznutia sa stala vražda a začalo sa vyšetrovanie. 
Ako pri každej detektívke, aj tu sa pri riešení jedného prípadu začali vynárať iné záhady a tajomstvá, ktoré sa postupne objasňovali a každé jedno tajomstvo, bol jeden krôčik k vyriešeniu hlavného prípadu.


Počas riešenia záhadnej vraždy sa nám postupne objasňovala aj Robertova a Juliina minulosť, ktorá bola šokujúca. Šokujúcich vecí sa tam vyskytuje ešte omnoho viac, ale to nemôžem prezradiť :).
Kniha bola písaná z pohľadu Julie, ale objavili sa tam aj kapitoly z Robertovho pohľadu. Ako celok sa to čítalo veľmi dobre, tiež treba spomenúť slovenský preklad, ktorý bol vynikajúci.
Ak máte radi v knihe napätie, šokujúce prekvapenia, určite sa vám oplatí siahnuť po tejto knihe. Príjemná zmena, či už od dystopických svetov (tým nechcem povedať, že sú zle), alebo nočných mýtickych bytostí, prahnúcich po krvi. Pre mňa to bolo určite niečo nové a milé prekvapenie, lebo YA príbeh s nádychom detektívky som ešte nečítala. Čo sa týka milostných príbehov a  medziľudských vzťahov, tak srdcervúcu "láf story" nečakajte, aj keď sa tam začne niečo črtať, ale vzťahy medzi postavami, tam budú  poriadne zamotané.


Hodnotenie: Nemám knihe poriadne čo vytknúť, možno ten pomalý začiatok, inak zvyšok bol dobrý. Rozhodne som zvedavá na pokračovanie, ktoré teraz čítam a tak si nechávam jeden bodík v zálohe, či náhodou pokračovanie netromfne prvý diel. Moje hodnotenie je teda 4*.- Munkiki -


2. diel
Katastrofa

Anotácia: Skupina študentov elitnej školy Grace pred rokmi bez stopy zmizla na vysokohorskom končiari Prízrak. Julia s kamarátmi sa vyberú na miesto opradené strašidelnými legendami. Veci sa im vymknú z rúk hneď na začiatku výstupu. Čo má za lubom záhadný Paul Forster, ktorý sa k nim na poslednú chvíľu pridá? Čo znamená desivý nález v starej horskej chatrči? Kde je ich vodkyňa, Indiánka Ana? A navyše nikto z nich netuší, že sa schyľuje k nebezpečnej snehovej víchrici...


Katastrofa, je druhé pokračovanie skvelej série Údolie. Na rozdiel od prvého dielu Hra, sa dej bude prevažne odohrávať mimo tajomnej školy Grace, ale v jej okolitých malebných a vysoko nebezpečných horách. Ďalšou zmenou a myslím, že príjemnou zmenou je, že táto kniha bude písaná z pohľadu Katie. Tú si môžete pamätať z prvého dielu. To podivné kórejske dievča, čo sa s nikým nerozprávalo. Možno si teraz vravíte, kde sa podeli Julia a Robert? Nebojte, Julia bude celú dobu na scéne, dokonca bude pár kapitol aj z jej pohľadu, takže ich tajomný príbeh stále pokračuje. Robert už toľko priestoru nedostane.


V prvom diely sme sa dozvedeli, že Julia a Robert nie sú jediní, ktorí majú tajomstvo. Na škole je viac študentov, ktorí utekajú pred svojou minulosťou. Katie je jedna z nich.
Miluje adrenalín a toho dôkazom je aj jej záľuba v horolezectve a hlavne v lezení bez istenia. Najväčšiu výzvu pre ňu predstavuje zdolanie končiara Prízrak, ktorý sa týči nad školou. Nie je možné, aby to zvládla sama a tak presvedčí svojich "priateľov", aby išli s ňou. Naláka ich na predstavu pátracej výpravy po stopách dávno nezvestných študentov, ktorých tajomný príbeh pozná celá škola.
Celú výpravu si Katie naplánovala do posledného detailu, ale má to jeden háčik. O okolí Grace College a tamojších lesov neexistujú žiadne záznamy ani mapy, preto budú musieť požiadať o pomoc domorodú indiánku Anu, ktorá pozná hory ako svoju dlaň.
Všetko sa zdá byť dokonalé naplánované, no opak je pravdou. Komplikácie nastanú ešte skôr, než vyrazia zo školy. Pridá sa k nim jeden nezvaný a neznámi hosť. Paul Forster. Nikto nevie kto to je, kde sa tam vzal a hlavne ako sa o ich pláne dozvedel. Vedeli len to, že má niečo čo oni potrebujú. Mapu.
Hory sú nevyspytateľné a Katie so svojimi spoločníkmi sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Napokon sa zdá, že to nebude také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo.
Problémy nenastanú len pri výstupe, ale začnú sa objavovať nové skutočnosti o nezvestných študentoch a čím viac sa o nich dozvedajú, tým viac sa to začína zamotávať. Hlavne keď sa zistí, že nezvestní študenti, nie sú tak nezvestní, ako si všetci mysleli.


Tým, že som už bola oboznámená z postavami, dejom a atmosférou prostredia z prvého dielu, som sa do knihy dostala o niečo rýchlejšie, vlastne ma upútala hneď na začiatku. Mala rýchlejší spád a viac zaujímavých miest. Nemusím vôbec pripomínať, že o dych vyrážajúce momenty a stále vynárajúce sa nové tajomstvá, nebola núdza. V určitých momentoch, ma prechádzal až mráz po chrbte.
Obdivujem, ako autorka dokázala vytvoriť príbeh, kde so sebou všetko perfektne súvisí a každá maličkosť, ktorá sa vám v tú danú chvíľu zdá nepodstatná, bude predsa len mať neskor väčší význam. Je vidieť, že autorka nenechávala nič náhode a svoj príbeh mala do botky naplánovaný, preto mi je už teraz jasné, že v pokračovaní, sa môžem opäť tešiť na riadnu dávku napätie a nových zvratov. A keď už sme pri tom pokračovaní. Nech už je tretí diel! Už ho chcem čítať. Ako môže niekto knihu takto ukončiť a ohroziť tak čitateľovo zdravie, keď si bude hlavu búchať o stenu a vlasy trhať pri predstave, ako to bude dalej? 


Moje hodnotenie: Kniha sa mi veľmi páčila, čo vám musí byť jasné už z celého článku. Nebudem sa preto veľmi rozpisovať a moje hodnotenie je plný počet. 5*

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...