júna 22, 2013

RC: Zelená jako smaragd (Kerstin Gierová)

Anotácia: Gwendolyn má zlomené srdce. Zdá se, že Gideonovo vyznání lásky bylo pouhou fraškou, aby šel na ruku jejich úhlavnímu nepříteli, hrozivému hraběti Saint Germainovi. Ale pak se stane něco naprosto nepochopitelného a Gwennin svět je vzhůru nohama. Ji i Gideona čeká dech beroucí úprk do minulosti, a taky menuety, paruky, kordy a divoké pronásledování a nad tím vším se vznáší otázka, zda se dá stav pokojové fontány vůbec léčit… (pozn. Xemerius se velmi obává, že nikoliv.)

K tejto sérií ma priviedli všetky tie pozitívne recenzie, ktoré sa začali na internete objavovať ako huby po daždi. Samé chválospevy a skoro žiadna kritika. To hádam ani nie je možné?! Takejto výzve sa jednoducho nedalo odolať a ja som sa o tom musela presvedčiť na vlastné oči, či je to fakt také "skvelé". A tak tu teraz píšem recenziu na Zelenú jako smragd (posledný diel série) a teraz vám poviem, čo som zistila. Asi vás veľmi nepoteším. Túto sériu vám odporúčam čítať len na vlastné nebezpečie. Skvelá? Úžasná? To vám povedia všetci v každej recenzií, ale to, že po jej dočítaní si idete vlasy vytrhať a zažívate ťažkú psychickú traumu, vám už nikto nepovie.

Všetky tri knihy som prečítala viac-menej hneď po sebe a bol to naozaj zážitok. Udalosti v prvej knihe sa prelínali medzi sebou a objasnenie som dostala až v poslednej tretej časti. Neviem si presne predstaviť, aké by to bolo čítať s dlhšími prestávkami. Určite by som veľa vecí pozabúdala, a nemalo by to na mňa ten správny účinok. Našťastie, tomu tak nebolo, a ja som si to užila s plnou parádou tak, ako si to táto skvostná séria zaslúži.

Nebudem sa príliš vyjadrovať k deju. Zelená jako smaragd je už posledný diel a ak ste čítali predchádzajúce, určite viete, o čo sa tam jedná a ak nie, vaša chyba, ktorú by ste mali bezpodmienečne napraviť v čo najkratšom čase. Keď to zhrniem v skratke: Zaujímavé a nebezpečné cesty v čase odhaľujú nové tajomstvá a dej sa stále viac a viac zamotáva, až máte pocit, že sa to nikdy neskončí.(Keby tomu tak bolo) Koniec knihy je taký šokujúci a zároveň taký očividný, a vy si uvedomíte, že ste to celú dobu mali pred očami.
Vzťah Gwen a Gideona. Ak ste boli ich fanúšikovia počas celej série, tu z nich budete nadšení. Od izbovej fontány, cez marcipánové srdce, až po sladučkú cukrovú vatu, si užijete naozaj všetko. A to všetko vylepšia a oživia démonický chrlič Xemerius a najlepšia kamarátka Leslie. Leslie, bola od začiatku výborne napísaná postava, ktorá príbehu dodala veľký šmrnc. Čo povedať ku Xemeriusovi? Aj ja takého CHCEM!!! Najlepší a najúžasnejší ťah, aký mohla autorka spraviť, bolo pridať do príbehu Xemeriusa. Jeho sarkastické vtipné poznámky a pripomienky vždy k všetkému a neodmysliteľný talent zjavovať sa v najnevhodnejších chvíľach, nemalo prosto chybu.
Ako by to bolo, keby boli v príbehu len samé úžasné a skvelé postavy? Treba to spestriť aj záporňákmi v podobe tajomných grófov, či protivných príbuzných, na čele so sesternicou Charlotte. Tá ma vytáčala, až som mala chuť trhať strany, ale takú škodu by som nikdy na knihe nespáchala.

Na to, že sa to všetko udialo počas krátkeho časového obdobia, mi neprišla prehnaná ani životná láska Gwen a Gideona. Bolo to síce sladké, ale  tak nejak prirodzené. Veď každý, kto sa zaľúbil v šestnástich vie, že iný zmysel života ani neexistoval a položili by sme zaň aj život. Jedna chybička by sa tam predsa len našla. Že to bol KONIEC SÉRIE!
Ale nie, nechcem tu teraz zveličovať, že to bolo bezchybné. Teraz trocha vážnosti. Malinko som tam postrádala objasňovanie niektorých vecí. Neboli veľmi podstatné, ale napr. tie vízie tety Maddie mali určitý význam, ktorý sa dal domyslieť, ale nikto to nekomentoval a neprikladal tomu žiadnu dôležitosť. Nikdy sa o tom nebavili, že, "aha veď toto bolo v tej vízií". Ani sa tam nikto už nepozastavoval nad tou maličkosťou, že Gwen vidí duchou a veľa iných, malinkých detailov ostalo zamlčaných, ale nie je to nič podstatné, bez čoho sa nedá existovať. Chcela som tým len povedať, že veľa vecí, čo bolo načrtnutých, nebolo dokončených.
Ale s tým sa dokážem zmieriť :D
Ešte mi ostáva posledná šanca ako si toto dobrodružstvo užiť. Séria sa dočkala aj filmového spracovania a už sa neviem dočkať, kedy ich všetkých uvidím v ozajstnej, ľudskej podobe a nie len v podobe písmen v knihe a mojich fantázií. 

No nič. Ja sa s vami lúčim a idem si zháňať film. Vy si môžete medzi tým dať re-read série a vy, čo ste ju nečítali, sa ihneď do nej pustiť. Ak nemáte knihy náhodou doma, nevadí, TU to môžete rýchlo napraviť.
Za knihu veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...