septembra 06, 2014

RC: Potrhaná křídla (Ruta Sepetsová)

Potrhaná křídla, je už druhá kniha, ktorú som od tejto autorky čítala. Prvá kniha (V šedých tónech) bola skvelá a táto druhá...

50. roky v New Orleans, dcéra prostitútky, chorý priateľ či obrovská túžba niečo dokázať. To je veľa silných základov na ktorých sa dá vystavať strhujúci príbeh, ALE treba ho dobre premyslieť.
Slovíčko ALE, väčšinou symbolizuje nejaký problém a teraz tomu nebude inak.

Po už spomínanej skúsenosti s Rutou Sepetys, som bola nachystá na poriadnu dávku emócií. Pocity, ktoré som dostala boli úplne opačné, než aké som si predstavovala.
Namiesto súcitu s hlavnou hrdinkou som mala chuť na ňu kričať. Namiesto obáv, či bude v poriadku, som v kútiku duše dúfala, aby v poriadku nebola a konečne ukončila tú nudu.

S Josie sa život nemaznal a prichystal jej naozaj bojové podmienky na prežitie. Od takto životom skúšanej osoby by som čakala emócie ako na hojdačke. Pocit krivdy, hnev, precitlivenosť, alebo absolútne obrnenie voči citom. Proste niečo, čo jej pomáhalo vyrovnávať sa s tým bremenom.
Bol tam jemný pokus ukázať ako Josie bojuje s vlastným osudom tým, že fantazíruje ako by asi vypadal jej otec a o budúcnosti mimo New Orleans, kde ju nik nepozná.
S jej postavou som mala obrovský problém. Nevyznala som sa v nej a neverila som jej nič, čo urobila. Bola milá a zrazu išla niekoho vydierať. Hrala sa na čestnú, ale tie najdôležitejšie veci tajila ľuďom, ktorých mala rada. Od mala sa starala o seba sama, ale niekedy som nechápala, ako s jej naivitou dokázala prežiť. Nedokázala by som opísať jej charakter a nijako ju zaradiť.
Viac farebné a zaujímavejšie boli vedľajšie postavy. Dokonca aj nemá slúžka, ktorá prirodzene nepovedala ani slovo a vyskytla sa v knihe minimálne, vo mne dokázala vzbudiť väčší záujem, než hlavná postava.

Bola som už v polovici knihy a stále som dumala nad tým, o čo v tejto knihe ide, kam príbeh smeruje a čo ním chce autorka povedať. Vlastne, nie je mi to jasné do dnes. V skratke by sa dalo povedať, že to bol príbeh o dievčati, ktoré sa snažilo posunúť v živote vlastným smerom, odpútať sa od matky a problémov s ňou spojených. Lenže, autorka v knihe načala veľa vedľajších dejových liniek, ktoré ma miatli. Chvíľu sme sa točili okolo vraždy, potom prišla na scénu mafia, neskôr si autorka povedala, dajme tam trochu rodinnej atmosféry. Medzi tým, Josie stále neprestávala snívať o vysokej škole a keď už vyrastala v "bordeli", hádam neostane bez chlapa.
Zo všetkého tam bolo trochu, ale nič mi neprišlo dotiahnuté do konca.

Detektívka, thriller, dráma, to všetko už tam bolo, tak som čakala, kedy konečne príde na rad nejaká tá romantika. V tomto prípade, pekný milostný príbeh bol viac než vítaný. Samozrejme, neočakávala som žiadnu lásku na prvý pohľad, kedy by po hodinovej známosti dokázali jeden za druhého položiť život, ale niečo milé, čo vyčarí úsmev. Keď sa tam objavili hneď dvaja adepti, potešila som sa. To mi však dlho nevydržalo, keď som zistila, ako sa k tomu stavia Josie. Mala som pocit, že jej to je úplne jedno s ktorým skončí a či vôbec s niektorým. Ten, čo ju bude chcieť, tak s ním ostane. Absolútne bez akejkoľvek chémie či iskrenia, a pritom obaja mládenci mali niečo do seba.

ALE,... Opäť prichádza to zákerné slovíčko. Táto recenzia určite nepatrí medzi pozitívne, aj napriek tomu sa mi kniha v podstate páčila. Nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, ale v zásade sa mi čítala dobre a aj som ju tak ohodnotila. Hlavná hrdinka bola divná, dej rozkúskovaný na veľa častí a nie všetky boli dobré. Práve tie vydarené a zvládnuté časti to zachránili. Ja som bola sklamaná, ale väčšina čitateľov bola spokojná, preto sa nenechajte odradiť a skúste si knihu prečítať. Som zvedavá na váš názor, ako sa kniha bude páčiť vám.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media.
Kúpiť si ju a dozvedieť sa o nej viac, môžete TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...