septembra 07, 2014

RC: Josephine Angelini - PROROCTVÍ

V poslednej dobe mi fantasy príbehy pre mládež akosi nesedeli. Príbehy rovnaké, len sa tam obmieňali nadprirodzené bytosti a z tej naivnej, sladkej romance som už mala cukrovku. Preto som sa zamerala na iné žánre. Neviem, či to bolo tou prestávkou, ale napriek všetkým obavám ktoré som mala, som bola milo prekvapená.

Než som sa do knihy pustila, trocha som pátrala, aké sú na ňu recenzie. Nedalo sa nevšimnúť, že sa názory rozdeľovali na dva tábory. Tí, čo knihu zbožňujú a tí, čo ju zatracujú. V oboch prípadoch to bolo väčšinou z rovnakých príčin. To ma na knihu naštartovalo ešte viac. Bola som zvedavá ku ktorej strane sa prikloním ja. Ani na jednu! Chápem, čo dokázalo ľudí osloviť, ale tiež vidím tie nedostatky, ktoré ostatných štvali. Stavila som na zlatú strednú cestu. Čo bolo dobré som si užívala a zbytok som brala s rezervou.

Na začiatok mi dal zabrať štýl, akým bola kniha napísaná. Nebolo to z pohľadu žiadnej postavy, ale rozprávača. Poznáte to,..

"Ahoj, ako sa máš?", opýtala sa Helen
"Dobre." Odpovedala Clair.

Niekedy som pozabudla, že je to písané týmto štýlom a doplietla som sa. Ale je to len o zvyku. Netrvalo dlho a už som to vôbec nevnímala a sústredila som sa len na dej.
Čo sa toho týka,... Spracovanie gréckej mytológie v tejto knihe bolo zaujímavé. Autorka pospájala rôzne povesti a vznikol z toho jeden podarený námet. Všetko to bolo premyslené a dobre prepojené. Pre niekoho, kto nevie o gréckej mytológií vôbec nič, bude možno trochu zložitejšie zorientovať sa kto je kto, ale Josephine podstatné detaily dávkovala postupne, tak bolo dosť priestoru sa nad tým zamyslieť a vstrebať to.

Helen sa pokladala za obyčajné dievča a snažila sa nevytŕčať z davu. Po fyzickej stránke bola na tom l
epšie ako ostatní, ale nedávala tomu dôraz. Až keď sa na ostrov prisťahuje početná rodina, ktorú by najradšej pozabíjala do posledného člena, i keď na to nemá dôvod, zistí, že až taká obyčajná nie je.
Viem, že to znie ako niečo čo sme čítali už x krát a aj to v podstate také je, len s tou výhodou, že tento klišé príbeh je zasadený do sveta polobohov, o ktorom som nič nevedela. Všetko bolo pre mňa nové, a tak ako aj Helen,aj ja som sa dozvedala všetko postupne. Schopnosti, pravidlá, históriu či postavenie vo svete. Vždy ma tam vedelo niečo prekvapiť, narozdiel od upírov, vlkov atď., kde už nie je čo zmeniť. Tu sa mohla autorka vybúriť a nechať fantáziu pracovať, pretože tu nemala žiadne limity.

Táto stránka knihy bola tá pozitívna, s ktorou si získala svojich fanúšikov. Je tu ale aj druhá stránka a tá menej lichotivá.
Nerada to hovorím, ale Helen určite nepatrí do kategórie obľúbených hlavných hrdiniek. Hlúpa nebola, ale myslelo jej to vtedy, keď si z ničoho dokázala domyslieť závery a vo chvíli, keď by to došlo naozaj každému, ona bola totálne zabrzdená. Alebo ma privádzala do šialenstva tým, že vždy robila to čo nemala a narobila viac škody ako úžitku. A to čo by spraviť mala, logicky neurobila.
Väčšina nadáva na Helen, ale ja som mala ťažké srdce aj na Lucasa. (Inak to je nejaké pravidlo, že v každej druhej knihe bude postava menom Lucas alebo Adam?) Odhliadnuc od toho mena, mi vadila jeho dokonalosť. Chápem, že sa dobre číta o chlapcovi, ktorý pre vás urobí všetko na svete, je krásny, vtipný, milý a všetky tieto rozkošné veci, ale teraz úprimne, vydržali by ste to stále? Tá dokonalsoť a sladké rečičky by mi časom pekne liezli na nervy. Nie, Lucas si ma nezískal, aj keď predpoklady na t
o boli. Mal smolu v tom, že už takých bolo pred ním niekoľko. Ak na sebe popracuje, ešte nie je stratený.
Ako by to bolo, keby Helen nemala svoju najlepšiu kamarátku na život a na smrť. Tiež vám príde, že tieto najlepšie kamarátky sú vždy napísané ako podľa šablóny? Oddané, vtipné, odvážne a veľmi bystré? Mne určite, ale vôbec mi to nevadí, lebo vždy sa na nich dobre bavím ;)
Zo začiatku bola Claire len úplne bežná v pohode kamoška, ale neskôr ma svojimi pokusmi dostala :D

Začiatok bol dobrý. Niekde v strede sa to na chvíľu spomalilo a záver sa opäť ukázal v plnej paráde a splnil svoju úlohy tým, že ma dokázal navnadiť na pokračovanie.
Čo dodať? Knihu som si užila a vôbec som to nečakala. Hodnotím ju lepšími 3*. Jeden bod išiel dole za Helen a jeden za Lucasa.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Ak máte o knihu záujem, môžete si ju kúpiť TU.
Ešte pár slov mimo recenzie. Skoro v každej recenzií sa objavilo porovnávanie Proroctví s inými knihami. Najčastejšie s Twilightom. Chápem to, podobnosti tam boli, ale to už je teraz skoro v každej knihe. Rovnako by sa tam dali nájsť podobnosti s Upírskymi denníkmi, Nástrojmi smrteľníkov a iné.
Ak mám byť úprimná, veľmi ma to nerušilo. Všimla som si to, ale povzniesla som sa nad to a nenechala som si tým pokaziť čítanie. Okrem toho, nech si hovorí kto chce, čo chce, Twilight budem mať vždy rada. Vďaka nemu som začala čítať knihy a vôbec by ma neprekvapilo, keby práve Proroctví vyvolalo toto isté u iných mladých ľudí.


4 komentáre:

 1. Super recenzia. Ja si myslím, že kniha patrí medzi lepší priemer. Podobnosti som si všimla a občas mi aj prekážali, ale čítalo sa to veľmi dobre a postavy mi boli sympatické, takže som zvedavá na pokračovanie.
  Inak ten trailer je nejaký divný a vôbec sa mi ku knihe nehodí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem :) Ja sa na pokračovanie veľmi teším. Hej, ten trailer je dosť od veci, ale je to k tomu, tak som to sem pichla ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja by som si toto rada prečítala, ešte som sa k tomu nedostala, ale aj napriek nie príliš pozitívnym recenziám ma to láka 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skús si prečítať a uvidíš podľa seba. Ja som bola spokojná a to som knihu podceňovala po všetkých negatívnych ohlasoch. Najlepšie je sa sama presvedčiť.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...