októbra 30, 2014

Príbeh dámy X (A.J. Molloy)

Táto kniha ma nikdy veľmi nelákala, ale kamarátka mi ju požičala s tým, že si ju proste musím prečítať. O knihe som toho moc nevedela. Vlastne, vedela som iba, že je to erotický román. Tie čítam obyčajne rada, ale pri tomto ma odrádzal názov "DÁMA X". Vždy som si predstavila nejakú paničku, čo si prechádza krízou stredného veku. Aj tá obálka by k tomu sedela. Skutočnosť však bola úplne niekde inde.

Príbeh dámy X nebol rozhodne príbeh žiadnej dámy, ale mladej študentky, ktorá si nechávala hovoriť X. Prišla na študijný pobyt do talianskeho Neapola. Samozrejme, akoby to vypadalo, keby tam nestretne fešného tmavého, a len tak mimochodom bohatého taliana? Proste klasický scenár, ktorý sa každej z nás deje bežne :)

Ale my, čo čítame podobnú literatúru vieme, že v erotických románoch to nie je veľmi o originálnom deji a kvalitnej zápletke. Na druhej strane, nie je všetko len o sexe. Kvalitný príbeh nie je podmienkou, ale ak je zlý, tak je to na knihe veľmi cítiť a nezachránia to ani erotické časti. Úplne najhoršie čo sa môže stať je, ak vás nebavia postavy. A práve v tomto bode u mňa kniha stroskotala + veľa rušivých detailov, ku ktorým sa dostanem neskôr.

X ma nebavila hneď od začiatku, ale nerobila som z toho žiadnu vedu. Takých už bolo, no nie? Vždy príde neodolateľný sexi chlapík, ktorý to celé zachráni. A tak som na neho čakala, čakala....a čakala. Pri prvom erotickom - romantickom momente, som prestala čakať.

Ani ten čudný pán s divným menom to nezachránil. Nepomohli mu ani Xine opisy jeho osoby. Keď zbadám niekde na ulici pekného chlapa, tak si ho samozrejme prezriem od hora až dole a určite mi napadne, že by stál za hriech. Ale nemám hneď živé predstavy ako ho opriem niekde o stenu, alebo že prebehnem celú ulicu a hneď sa na neho vrhnem. V Xinej hlave prvé stretnutie s grófom Roscarrickom, prebiehalo práve takto. Nechýbali k tomu ani prívlastky ako neuveriteľne sexi atď. 
Viac zaujímavejšie ho opísala kamarátka X. Ako mafiána s nie veľmi dobrou povesťou. Toto malé svetielko nádeje, že predsa len bude "úžasný" gróf za niečo stáť, zhaslo skôr, než sa mohlo poriadne rozhorieť.
Pán tajomný mafián skončil u mňa hneď, ako prišiel s tou svojou záľubou. 

Myslela som, že podivnejšie chúťky ako mal Christian Grey, tak skoro asi nikde neobjavím, ale toto bolo už aj na mňa moc. Roscarrick patril k akémusi tajomnému spolku, kde musel každý nový člen prejsť zasvätením - takzvanými mystériami. Znie to zaujímavo až do chvíle, keď sa dozviete aspoň okrajovo, o čo sa tam jedná. Povedzte mi, ktoré normálne dievča by do niečoho takého išlo s chlapom, ktorého pozná max týždeň a ešte ho považuje za mafiána? Len kvôli tomu, že je chlap pekný a dobrý v posteli, sa nedám nahovoriť na kadejakú úchylnosť. Greyové chúťky sa aspoň odohrávali medzi nimi dvoma za zavretými dverami a nie pred zrakmi ostatných.

Takýmto štýlom, by som sa mohla ešte dlho pohoršovať nad totálnou stupídnosťou ohľadom erotickej témy, ale to by som prezradila viac, než by som chcela. Tajomnosť o priebehu jednotlivých mystérií, bola asi najzaujímavejšia na celej knihe, takže vás o to nechcem pripraviť, ak by si to chcel niekto prečítať.

Rozum zastavujúce veci sa diali aj v sprievodnom deji z prostredia talianskej mafie. X písala prácu do školy, kde sa zaoberala okrem iného aj históriou podsvetia. Nezisťovala som nakoľko fakty v knihe boli totožné s realitou, ale ako sa ukázalo, tak Neapol je niečo ako srdce podsvetia. A milá X, v snahe získať nové informácie, nakráčala priamo k Roscarrickovi a otvorene sa ho opýtala, či tam patrí a podobné somariny. WTF?! Podobných momentov, kedy sa správala ako blbá hus, bolo vééééééľmi veľa. Škoda slov.


A tie dlhé opisy všetkého! Prečo? Keby chcem vedieť všetko o architektúre, kultúre či umení, kúpim si náučnú literatúru. Áno, na objasnenie niektorých veci treba trochu omáčky, ale kto a ako postavil daný dom, je mi naozaj ukradnuté pokiaľ to nesúvisí s dejom.

Nie, nie, táto kniha sa mi naozaj nepáčila. X nemožná, Roscarrck divný, príbeh na hlavu. Toľko nejasností a nedomyslených vecí som už dlho nevidela pokope. Nevadí mi ak si autor veci zmení alebo úplne vymyslí, ale musia dávať význam. Ak to má veľa múch, ruší ma to, lebo nad tým musím premýšľať.

Pozitívum na knihe bola postava Xinej kamarátky, ktorá bola vtipná a hlavne normálna. Čím to je, že tie kamošky bývajú často zaujímavejšie ako hlavné hrdinky a Pán dokonalý si vždy všimne tú nudnejšiu? :D
Tiež oceňujem nápad s mystériami. Bolo to niečo iné, ale k tomuto príbehu to nesedelo. Taktiež ich pravidlá boli dosť nedomyslené, čo dosť uberalo na ich dôležitosti a celkového tajomného dojmu, ktoré mali mystéria vzbudzovať.
A nakoniec koniec. Ten chválim, pretože som to vôbec nečakala. I keď bol dosť zvrátený aspoň to bolo šokujúce s veľkým Š.

Nebudem nikomu odporúčať aby si knihu prečítal, keď sa mi nepáčila, ale viem, že niektorým ľuďom by mohla zapasovať. Ja sama som ju dostala na skvelé odporúčania od kamarátky, ktorej sa naozaj páčila. Už mi nič iné neostáva, len vám zaželať pekné čítanie a pevné nervy. Potom dajte vedieť, aký máte na knihu názor vy.

Viac o knihe sa môžete dozvedieť TU

6 komentárov:

 1. Podobný názor na túto knižku. Celkom o ničom a za nič nestála. Samé nepotrebné opisy a dosť zvrhlé scény. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru tak. Niektorými scénami som bola fakt znechutená. FSOG bolo tiež zvrhlé, ale tak dráždivo, ale toto bolo len vulgárne.

   Odstrániť
  2. Hej to bolo drsné, ale možno to bude znieť divne, ale ja som bola veľmi pohoršená druhým. Nič až také vulgárne sa tam síce nestalo, ale dorazilo ma to značkovanie. To bol podľa mňa vrchol. Také niečo by mali robiť na konci a nie na začiatku. Čo ak by si to počas mystérií rozmyslela a tá značka jej tam ostane už navždy. Otras. :/

   Odstrániť
 2. pekne pocteni a pevne nervy :-D pekny :-D ja jsem to cetla a no je to eroticky roman, zadny zazrak jsem od toho necekala, ale zas musim uznat, ze se to alespon SNAZILO o nejaky ten dej a akci, ze to nebylo jen hup na kravu a je tele :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Snažiť sa to mohlo, ale zbytočne. Pretože, to čo z toho nakoniec vyšlo, bolo silno nezmyselné a absurdné. Takto sa starať do mafie? Keby je to skutočné, určite by to neostalo bez následkov. Tie pravidlá mystérií boli tiež nezmyselné. Nápad dobrý, ale spracovanie celé zle. Malo to strašne veľa chýb a nedalo sa to ignorovať. Väčšinou pri čítaní takýchto románov nemám silne očakávania a nepozastavujem sa nad príšernými dialógmi a lacnými príbehmi, ale toto bolo príliš. ;)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...