mája 10, 2018

NAVŽDY (Maya Sinay)

Keď mi autorka Maya Sinay napísala mail, či by som mala záujem prečítať si jej prvotinu, bola som milo prekvapená. Nemám teraz veľa času na čítanie a knihy si už naozaj starostlivo vyberám. Pár podobných mailov som už musela odmietnuť, ale keď som si vyhľadala info o knihe Navždy, úprimne ma zaujala. Rozhodla som sa, že to skúsim a poprosila som o jeden výtlačok.

V prvom rade musím pochváliť krásnu, jemnú obálku. Menej je niekedy viac a v tomto prípade je to 100% pravda. Vydarený kúsok.
Samozrejme, to čo robí knihu knihou nie je obálka, ale obsah. Čo hovorím na ten? Tak ten mi poriadne zamotal hlavu. Už od začiatku sa vo mne začali hromadiť rôzne zmiešané pocity. Pekné časti striedali momenty, pri ktorých som krútila hlavou. Ale to už predbieham. Aby sme sa pochopili, začnem pekne poporiadku.

Začiatok cca prvých 40 strán mi dalo zabrať. Bolo to dookola o tom istom. Funny a jej najlepší priateľ Denis. Dopodrobna rozpísané ich spoločné chvíle a rozhovory. Až neskôr som pochopila, že to malo svoje opodstatnenie. Predpokladám, že autorka tak chcela čitateľovi priblížiť, aký silný je ich priateľský vzťah. Keďže to som na začiatku nemohla tušiť, bola som prekvapená, ako môže mať kniha také dobré hodnotenia. Určite sa to musí zlomiť. A tak ma zvedavosť poháňala ďalej.

Ani neviem ako a zrazu som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Hlavná hrdinka Funny je špičková basketbalistka, ale častejšie sa dej točil okolo tenisových kurtov než pod košom. Čo nie je podstatné, ale mňa to osobne potešilo. Nie som športovkyňa, ale jediný šport ku ktorému mám blízko, je práve tenis.
Na jednom tenisovom zápase Funny stretne Jakuba a románik sa môže začať.
Funny má svoj život pevne v rukách. Má basketbal, ktorý ju neskutočne baví, svoju rodinu, ktorá ju vo všetkom podporuje, priateľa Denisa, ktorý jej je taký blízky, akoby bol jej brat. Vyzerá ako boh Thor a vždy vie, čím ju príjemne prekvapiť. Napríklad lístkami na tenisový zápas jej obľúbeného tenisového šampióna. 
Môže jedna návšteva tenisového zápasu spôsobiť v živote zmenu? Zdanlivo nevinná príhoda spustí lavínu udalostí a Funny sa zrazu cíti nešťastná, opustená a bezradná. Jediné, čo ju môže dostať z beznádeje, je basketbal. A ešte láska. Na lásku nikdy nesmieme prestať veriť, pretože len ona všetko prekoná. Aj kilometre, tréningy, turnaje a bulvár. Pretože najlepšie na skutočných snoch je to, že ich nemusíte len snívať, ale môžete ich aj žiť.
Navždy je romantikou prešpikovaná skrz na skrz. Nebude tam chýbať ani staré známe citové vydieranie, ktoré je typické napríklad pre knihy od Johna Greena, ktorého mám veľmi rada. Niekomu to vadí, ale ja si celkom rada uletím a nechám sa pohltiť romantikou . Love story medzi Funny a Jakubom bola na začiatku zábavná, romantická aj napínavá, ale potom to už bolo aj na mňa príliš sladké. Autorka ma ale naplno dostala situáciou okolo Denisa. Tam som podľahla na plnej čiare a plakala som ako malé dievčatko.

Nechcem spoilerovať, preto nebudem o príbehu veľmi písať. Bola to pekná romantická rozprávka. Slovo rozprávka som nepoužila náhodou. Všetko bolo také dokonalé a naivné, proste ako v rozprávke. Aj Popoluška by mala Funny čo závidieť. Ale od toho romantické knihy predsa sú. Nikto nechce čítať realitu, ktorá je všade okolo nás, ale sa chce stratiť v predstavách, aké by to mohlo byť. Ale aj tak, ak by tam dá autorka trochu nedokonalosti, hlavne pri hlavných postavách, len by to príbehu prospelo.
Na to, že Funny bola dospelá mladá žena, sa niekedy správala ako pubertiačka, ale inak bola sympoška. Jakub bol pán až moc bezchybný. Výborný športovec, milujúci syn a brat, oddaný priateľ. Dokonca, aj ich rodina bola ako zo škatuľky. Pár chybičiek krásy a hneď by to bolo lepšie.
Jediní záporáci v knihe boli tréner a bývali priateľ Marián. Viem, že musela autorka dať trochu napätia do deja, čo je dobré, ale vedela by som si to predstaviť trochu inak. Kauza okolo trénera bola zbytočná, teda ak s tým Maya nemá ešte nejaké plány do budúcna. A čo sa týka Mariána. Ten zahviezdil na začiatku a konci. Keby ho tam vsunie autorka častejšie, bol by koniec viac prirodzený.

Toto však neboli veci, ktoré by nejak zásadne rušili čitateľa, pokiaľ sa viete odosobniť a nebrať všetko až moc vážne. Jediné, čo mi naozaj vadilo pri čítaní, boli príliš naivné a neprirodzené dialógy. Nemyslím si ale, že by to bolo chybou autorky. Tento problém mám pri väčšine slovenských kníh a prekladov. Je to kniha a malo by to byť spisovne, ale problém je, že tak nikto nerozpráva. Je to do očí bijúce a kazí to dojem.

Príbeh je klasická romantika, ktorá vás chytí za srdce. Dej plynie rýchlo a aj keď tam nie je veľa zásadných zvratov, máte stále potrebu čítať ďalej. Je to príjemná oddychovka, vhodná aj na cesty. Na letnú dovolenku ako stvorená. Ja som ju zhltla za jedno sychravé popoludnie, pretože som sa od nej nevedela odtrhnúť. Na prvotinu to bolo veľmi príjemné prekvapenie. Keby neviem, že je to prvotina, ani by som na to neprišla. Malo to svoje muchy, ale to má asi každá kniha.
Za mňa spokojnosť. Vôbec neľutujem, že som prijala ponuku si knihu prečítať. Kniha je prvý diel zo šiestich. Ak som to dobre pochopila, každá kniha z Bielej romantickej série bude mať vlastný príbeh. A na ten ďalší s názvom Jedného dňa, sa už teším a určite si ho prečítam. Kniha by mala vyjsť koncom septembra.

Ak by ste mali o túto knihu záujem, napíšte mi dole do komentárov a ja by som pre vás jeden výtlačok vypýtala do súťaže. 😉

Kde si môžete knihu najvýhodnejšie kúpiť nájdete TU
Aj v Českej republike si ju môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...