júna 02, 2018

VĚŽ ÚSVITU (Sarah J. Maas)

Moja závislosť na knihách od Sarah J. Maasovej už je všeobecné známy fakt. Dôvera v jej umenie však značne poľavila predtým, než som sa pustila do čítania 6tého pokračovania série Skleněný trůn - Věž úsvitu.
Kniha sa výrazne odlišuje od predchádzajúcich častí. Najväčší rozdiel je asi v tom, že sa v príbehu neobjavuje najvýznamnejšia postava celého príbehu, Aelin. 
Ocitáme sa v novej krajine, kam Chaol s kapitánkou Nesryn prišli požiadať o pomoc pre Adarlan, ale aj liek pre Chaola.
ANOTÁCIAChaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.
Bála som sa, že to bude len zbytočné naťahovanie príbehu, že ma Chaolov príbeh vôbec nebude baviť, pretože ma v posledných častiach dosť štval ako sa stále ľutoval.
Ako som mohla byť tak hlúpa a dovolila si o Sarah pochybovať? Po pár stranách mi bolo jasné, že s Aelin či bez nej, je táto séria proste dokonalá. Svet ktorý Sarah stvorila je natoľko úžasný a zaujímavý, že by mohla písať aj o potkanoch v kanáloch pod Adarlanom a bolo by to úchvatné.

Od začiatku ma zaujala spolupráca medzi liečiteľkou Yrene a Chaolom. Samotná Yerene je zaujímavá postava. Yerene som už poznala z novely Vražedkyňě a léčitelka, doplňujúcej túto sériu. Úplne som na túto postavu zabudla a keď sa v príbehu objavila, bola som milo prekvapená. 
Dočkala som sa aj Chaolovho ľutovania, tak ako som očakávala, ale vďaka Yrene to vôbec nerušilo, práve naopak. Ona ho rýchlo usmernila a ich doťahovanie bolo pre mňa veľmi vítané spestrenie.

Chaol prišiel hľadať odpovede s Nesryn, ale ich cesty sa nečakane rozdelili a dejová linka sa začala odohrávať na viacerých frontoch. Nesryn spolu s princom Sartaqom si ma získavali dlhšie, ale nakoniec sa im to podarilo v plnej paráde, hneď ako sa dostali do hniezdiska medzi rukhinov. Okamžite som tam chcela byť s nimi a aspoň raz vysadnúť na Kadaru a preletieť sa na nej. Zamilovala som sa do nich. Bolo to nečakané a náhle.

Sarah J. Maas vôbec vo svojich knihám nepoľavuje. Každou knihou je to stále lepšie. Keď si myslíte, že toto už je vrchol, že nič viac vás už nemôže prekvapiť, ona vždy príde s niečím novým, s čím vás pripraví o rozum. Stále viac som uchvátená, ako pomaly ale isto, začínajú do seba všetky kúsky skladačky zapadať. Ako tento príbeh začína dostávať stále nove podoby. To, čo sa zdalo na začiatku čierno biele, má teraz odtiene všetkých farieb dúhy. Je to prepracované do najmenších detailov.
Každá jedna kniha má v priemere 500 strán a ani jedna tam nie je navyše. Každá postava, gesto a slovo tam malo svoj význam, ktorý na prvý pohľad nič neznamenal a nakoniec môže rozhodnúť o osude všetkých. Nemám slov a som totálne uchvátená.

Neviem čo viac by som mala ešte napísať, jedine že ak máte radi fantasy literatúru, je vašou povinnosťou si túto sériu prečítať. Je to dokonalé po všetkých stránkach. Jediná chyba je, že posledný diel série je naplánovaný až na október tohto roku. A pre tých, čo musia čakať na preklad ako ja, je to ešte dlhšie. To je nehorázna doba a už teraz som prepadla panike a depresiám.
Ak sa rozhodnete sériu prečítať, nezabudnite aj na sprevádzajúce doplnkové novely, ktoré sú veľmi dôležité.
Je skvelé, že knihy vyšli v slovenskom aj českom preklade. Mohli ste si všimnúť, že ja píšem všetky názvy v češtine, to preto, lebo som knihy čítala práve v tomto jazyku. Bol skôr a keď sa objavili aj v slovenčine, už som to nechcela meniť.

Jedno obrovské ďakujem Albatros media, že mi knihu poslali. Je to poklad.

Knihu Věž úsvitu si môžete kúpiť TU
Zbierku všetkých noviel k sérií - Krvavé ostří kúpite TU


2 komentáre:

 1. Moc pěkná recenze, jsem natěšená, až se do této knihy pustím také :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moje meno je Lilian N.Je to veľmi radostný deň môjho života, pretože mi pomohla Dr.saguru tým, že mi pomohla získať späť môjho bývalého manžela pomocou kúzla a mágie. Bol som ženatý 6 rokov a bolo to také hrozné, pretože môj manžel ma naozaj podvádzal a hľadal rozvod, ale keď som na internete narazil na e-mailovú adresu Dr.saguru na internete, ako pomohol toľkým ľuďom získať ich späť späť a pomôcť opraviť vzťah. a prinútiť ľudí, aby boli šťastní vo svojom vzťahu. Vysvetlil som mu svoju situáciu a potom som hľadal jeho pomoc, ale k môjmu najväčšiemu prekvapeniu mi povedal, že mi pomôže s mojím prípadom a teraz oslavujem, pretože môj manžel sa zmenil úplne navždy. Vždy chce byť pri mne a bez môjho prítomnosti nemôže robiť nič iné. Naozaj si užívam svoje manželstvo, aká veľká oslava. Budem naďalej svedčiť na internete, pretože Dr.saguru je naozajstný kúzelník. POTREBUJETE POTREBOVAŤ POTREBOVAŤ KONTAKTOVÝ LEKÁR SAGURU VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com alebo WhatsApp +2349037545183 Je to jediná odpoveď na váš problém a spôsobí, že sa budete cítiť šťastní vo svojom vzťahu.
  1 LOVE SPELL
  2 VYHRAŤ SPÄŤ
  3 OVOCIE ŽENY
  4 PROPAGÁCIA SPELL
  5 OCHRANA KARIÉRY
  6 OBCHODNÉ OBCHODOVANIE
  7 KRAJINA DOBRÉHO PRÁCE
  8 Kúzla LOTÉRIE a KURTOVÝCH PRÍPADOV.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...