marca 05, 2014

Easy? (Tammara Webber)

Anotácia: Dívka, která se domnívá, že lidem nelze věřit, na sliby se nedá spoléhat a věrnost je pouhá iluze. Chlapec, který věří, že pravda je relativní, že lži dokážou skrýt nesnesitelnou bolest a vina je neodpustitelná. Potvrdí si navzájem svá přesvědčení, nebo je naopak jeden druhému definitivně vyvrátí? Když Jacqueline následuje svého kluka na vysokou školu, kterou si vybral, rozhodně nečeká, že se s ní dva měsíce po začátku druhého ročníku náhle rozejde. Dva týdny stráví v naprostém šoku, aby se pak probudila v jiné realitě: je nezadaná, místo na výběrovou hudební konzervatoř chodí na státní univerzitu, bývalí přátelé ji najednou ignorují a poprvé v životě jí hrozí, že z nějakého předmětu propadne. Při odchodu z večírku je Jacqueline na opuštěném parkovišti napadena klukem ze studentského spolku, do něhož patří i její bývalý přítel. Zachrání ji neznámý mladík, který byl ve správný čas na správném místě, a ona chce jen jediné – vymazat útok a celou tu noc z paměti. Ale její zachránce Lucas chodí na stejné přednášky z ekonomie jako ona, sedí v zadní řadě, skicuje si něco do bloku a při tom se na ni dívá. Její kamarádky ho ohodnotí jako dokonalý materiál na nezávaznou divokou známost, která jí pomůže vzpamatovat se po rozchodu. Když se z útočníka, který ji napadl, stane stalker, má Jacqueline na výběr: zhroutit se, nebo se začít bránit. Lucas nad ní drží ochrannou ruku, ale sám má svá vlastní tajemství. Najednou je těžké odhalit, co se skrývá za vnějším zdáním, a není jasné, komu se dá věřit.

Knihu Easy už asi nikomu netreba predstavovať, pretože pred časom ňou bola zaplavená naša blogerská sféra. O knihu som zakopla už trocha skôr, než ju vydavateľstvo Jota vydalo. Pustila som sa do nej v originále, ale asi po ôsmich kapitolách som to vzdala. Stopla som to v momente, keď som sa dozvedela, že sa to má prekladať, pretože čítanie v anglickom jazyku mi robí trochu problémy. Preložené si to môžem aspoň vychutnať a nepremýšľať toľko nad prekladom. Myslím, že som urobila správne.

Hneď od začiatku ma príbeh zaujal, pretože autorka nestrácala čas a na prvej strane naservírovala pokus o znásilnenie. Trocha som sa obávala toho, aby to nebola prvá a posledná zaujímavá vec čo sa v knihe stane a autorka sa nepreladí na romantickú nôtu, kedy bude riešiť len milostné problémy.
Našťastie to tak nebolo a ako sa ukázalo, problematika znásilnenia sa tiahla celou knihou. Samozrejme, nevynechala ani tú romantiku, ku ktorej sa dostanem neskôr.

Znásilnenie je veľmi vážna vec, ktorá dokáže na človeku zanechať stopy, či už fyzické alebo psychické, a tak to netreba podceňovať a vždy vyhľadať pomoc. Preto som bola rada, že sa tej témy autorka držala a ukázala ju z rôznych stránok. Z pohľadu obete a aké následky to má pre ňu a tiež, ako to vníma okolie, či samotný násilník.

Ako sa s tým vyrovnávala Jacqueline, bolo spracované veľmi dobre a všetko som jej do bodky uverila, a nie len to, ale aj jej milostný život. Po rozchode s bývalým priateľom sa nevrhla bezhlavo do ďalšieho vzťahu, ale pekne postupne sa začala odpútavať, a potom plynulo a prirodzene začala budovať niečo nové. Takže s ňou som sa v knihe stotožnila, a tak ma čítanie z jej pohľadu veľmi bavilo.

O čosi horšie už bol na tom Lucas. Ten chlapec bol tak strašne dokonalý, až to bolo otravné a hlavne bol úplne nereálny. Takýto človek jednoducho neexistuje a hrozne to bolo rušivé.  On bol proste všade. Popri tom ako zachraňoval mladé slečny v problémoch, študoval a mal nespočetne veľa polovičných úväzkov, že ak by to bola realita, tak ten chlapec by nemal čas ani spávať, jedine že by bol ako Edward z Twilightu. Aby toho nebolo málo, mal sexi kukuč a image zlého chlapca s tajomnou minulosťou. No uznajte, toto už je vážne moc.
Našťastie sa na scéne objavil ešte aj doučovateľ Landon, ktorý mi bol určite sympatickejší, i keď.... Aspoň trocha oživil atmosféru. Škoda, že to s ním dopadlo tak, ako to dopadlo. :D Btw, bolo mi to jasné od začiatku ;)

Z celkového hľadiska ma kniha bavila, aj sa dobre čítala. Veľmi tomu pomohlo to pozadie problematiky znásilnenia a aj to, že sa tam stále niečo riešilo a neostalo to na mŕtvom bode. Tiež som sa dobre bavila na Jacquelininej spolubývajúcej. Taká klasická bláznivá kamoška, ktorú by malo mať každé dievča. Jediné, čo mi vadilo a za čo som strhla knihe hviezdičku, bol Lucas. Ten chalan bol proste príliš nad moje chápanie.
Určite to ale nepokazí môj dojem z knihy, a tak môžem povedať, že áno, kniha stála za to, aj napriek supermanovi v podobe Lucasa.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...