apríla 13, 2015

JEDNOU ANO, DVAKRÁT NE - Cylin Busby

Zbožňujem ten pocit, keď čítam knihu so silným príbehom, ktorý ma núti zamýšľať sa nad vecami - peknými, ale aj tými nepríjemnými. Už dlho som nečítala takúto knihu a keď som začala po nejakej pátrať, priviedlo ma to k Jednou ano, dvakrát ne. Na Goodreads má kniha skvelé hodnotenia. Aj rekcie čitateľov, ktoré som si prečítala, boli väčšinou pozitívne. Viac som nepotrebovala a nevedela som sa dočkať, keď budem mať knihu doma.

Príbeh začína presne tak, ako by sa dalo očakávať od príbehu, ktorý vás chytí za srdce. Mladý sedemnásť ročný chalan, po vážnej nehode na bicykli, precitá v nemocnici. Nemôže sa hýbať a kvôli dýchacej hadičke v krku ani komunikovať.
Príšerná predstava. Určite mi dáte všetci  za pravdu, že nič podobné by ste nechceli zažiť. Ja rozhodne nie.
Ťažko uveriť, že to písala autorka a nie samotný West, ktorého sa príbeh týkal. Popis jeho stavu a vnímania bol neskutočne reálny. Neustále straty vedomia a následne prebudenie, rozpoznávanie snov od reality a bezmocnosť. Nikto si ani len nevie predstaviť aké to je, nikto mu nerozumie. Nikto, nikto až na Oliviu. Pacientku z vedľajšej izby. Olivia, ktorá našla spôsob ako spolu komunikovať. Žmurknutie - raz áno, dvakrát nie. Prečo to nikoho iného nenapadlo? Olivia, ktorá pri pohľade na Westa nevidela pacienta, ale silného chalana. Olivia, ktorá Westovi dokáže lepšie pomôcť ako ktorýkoľvek lekár, či liek.

Znie to dobre, však? Tiež som si to hovorila, ale držalo ma to len do polovice knihy. Potom ma to už prešlo. Pekný a zároveň smutný príbeh sa pomaly menil na nudný. Situácie sa začali opakovať, nikam sa dej neposúval. Je mi jasné, že bezvládny chlapec, ktorý je vyše času mimo ako pri vedomí, veľa rozruchu nenarobí. Avšak, autorka nemusela tak veľa priestoru venovať opisom bežných vecí, ktoré sa týkajú každého pacienta a nijako nesúvisia s okolnosťami, ktoré prídu neskôr.
Aby som vydržala čítať a neodkladala knihu vždy keď som mala chuť, ma poháňala len zvedavosť, ohľadom zlých snov, ktoré Westa trápili. Olívia prišla s myšlienkou, že to má na svedomí duch pacienta, ktorý bol v tej izbe pred Westom a teraz tam straší.
Keď prestali riešiť nočné mory, stratila kniha moju pozornosť. Už ma nič nezaujímalo a začala som sa nudiť. Chcela som to však dočítať, a tak som pokračovala. Ale veľmi pomaly.
Vzťah, ktorý začal vznikať medzi nimi dvoma bol podivný. Nesedelo mi tam veľa vecí a rozčuľovalo ma to.

Ale to bolo pred tým. Predtým, než mi to celé začalo dávať zmysel.
Ako je možné, že kniha mala také skvelé hodnotenia? To bola otázka, ktorú som si začala klásť, keď už som bola zúfala a stratila som vieru, že by sa príbeh ešte postavil na nohy. Zamyslela som sa nad príbehom, všetkým čo mi nesedelo a vŕtalo po celý čas v hlave. Vtedy mi to doplo a hneď to nabralo iný spád.
Chvíľu po mojom uvedomí nastali v príbehu zvraty, ktoré moje domnienky len potvrdili.
Dlhá nudná časť prestala v okamihu existovať, pretože záver sa predviedol v plnej paráde.

Pri čítaní posledných kapitol som mala permanentne zimomriavky a prečítala som ich na jeden nádych. Tých pár strán dokázalo vo mne prebudiť asi všetky emócie ktoré existujú a zimomriavky mám ešte teraz. Som rada, že som podstatu príbehu dokázala odhadnúť skôr ako mi to autorka prezradila, ale koniec ma tak či tak dostal. Naozaj som to nečakala a čo je zaujímavejšie, že vlastne neviem, či sa mi ten koniec páčil alebo nie. Ani neviem, za aký koniec sa to dá považovať. Šťastný alebo smutný? V každom prípade, to bolo zaujímavé. Ani v živote nie je nič jednoznačné, tak prečo to čakať od takejto knihy. Neexistujú dobré a zle konce.

Ako zhodnotiť túto knihu? Keby sa ma to opýtate niekde v strede knihy, chváli by ste sa nedočkali. Po prečítaní však nabrala úplne iný rozmer a ja som sa do nej zamilovala. Väčšina vecí ktoré som považovala za nedostatky, sa ukázali ako podstatná časť deja, len som to ešte nevedela. Bolo to ako puzzle a každý kúsok mal svoje miesto. Samotný dielik neznamenal vôbec nič, ale všetky spolu vytvorili krásny obraz, ktorý môžete vidieť až keď to poskladáte celé.
S knihou som si prešla dlhu cestu, ale nakoniec som spokojná a dostala som presne to, čo som hľadala. Silný príbeh, ktorý mi ukázal opäť niečo nové.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Ak knihu ešte nemáte, môžete to zmeniť TU. Určite stojí za pozornosť.

Anotácia:

West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediný způsob, jak se se může dorozumívat s okolím, je mrkání: Jednou znamená ano, dvakrát ne.
West je naprosto zoufalý a neustále ho pronásledují děsivé noční můry. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Ta mu pomáhá s uzdravováním, informuje ho o všem důležitém a je jeho největší oporou. Ovšem co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se ještě někdy? A můžou se oba ještě někdy vrátit do normálního života?

Skvělý román o lásce, ztrátě a o tom, co je v životě opravdu důležité. 

4 komentáre:

 1. Na túto knihu som nemala veľmi náladu a nemyslela som si, že ju niekedy prečítam, ale táto recenzia ma jednoznačne navnadila a rozhodne si knihu aspoň požičiam :) vyzerá to super!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada :) Navnadiť, taký bol zámer ;) Potom daj vedieť ako sa ti to páčilo.

   Odstrániť
 2. Tuto knihu bych si ráda přečetla jsem zvědavá co na ni řeknu já. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zvedavá som aj ja. Potom daj vedieť aké to bolo. ;)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...