decembra 13, 2015

RC: JEDOVATÁ SLOVA (Maite Carranzová)

Jedovatá slova je krutý, surový a napínavý príbeh mladého dievčaťa, s ktorým sa život ani trochu nemaznal. Tento strhujúci príbeh ma však jednu pre mňa obrovskú chybu. Tým ako je napísaný sa zle čítal.

Príbehom nás sprevádzajú štyri postavy. Nezvestná Bárbara, jej matka Nuria, komisár Lozano a kamarátka Eva. Každý z nich ma na prípad nezvestnej Bárbary vlastný pohľad a prináša do príbehu nové poznatky.
Dej jedovatých slov je poprepletaný indíciami so všetkých strán, ktoré však nikam nevedú. Kto uniesol Bárbaru nie je pre komisára a ani pre čitateľa vôbec ľahké uhádnuť. Ja som svoj tip zmenila niekoľkokrát a odhalila som ho až niekde v polovici knihy.
Dlho neznáma identita únoscu bola veľkým plusom. To jediné ma zo začiatku udržovalo pri čítaní, inak by som to asi vzdala.

Veľmi ma rušilo, že kniha bola písaná jednoliato bez priamej reči. Rozhovory medzi postavami sa tak strácali v texte. Niekedy som si musela vetu čítať aj dvakrát, lebo som si nebola istá kto čo povedal, a či to povedal v prítomnosti, alebo len spomínal na udalosť v minulosti.
To skákanie v myšlienkach medzi minulosťou a prítomnosťou bolo taktiež miestami chaotické. Asi najmä pre veľa zbytočných zdĺhavých opisov. Možno to chcela autorka len natiahnuť alebo zdramatizovať, ale veľmi si tým nepomohla. Veľa ráz boli texty rovnaké, len povedané inými vetami. Dokonca som preskakovala celé odstavce, lebo boli úplne zbytočné a mala som pocit, že som ich už čítala. Na to, že sa dej odohrával počas jedného dňa, som mala pocit akoby uplynul týždeň.

K samotnému príbehu ale nemám žiadne výhrady. Od začiatku až do konca som bola v napätí ako sa to celé skončí. Autorka sa s tým vyhrala a ako postupne vychádzali na povrch nové skutočnosti, všetko do seba začalo pekne zapadať. Zhostila sa toho zodpovedne. Postavám som uverila všetko. Ich správanie bolo adekvátne okolnostiam. Musím vyzdvihnúť, že postavu Bárbary zvládla na jednotku.

Záver knihy takisto nesklamal. Napínavý, dojímavý a smutný. Presne taký, ako sa žiadal od ponurej knihy akou Jedovatá slova sú.

Knihu som ohodnotila 3* čo je dobré, pretože dobrá bola. Dalo by sa povedať, že bola viac než dobrá, ale nezáživný text s dlhými opismi dosť ubral na kvalite. Teda aspoň mne to tak prišlo. Zaujímavý dej, dobré postavy a skvelo spracovaná problematika ktorej sa to celé týkalo sú veci, ktoré treba dať do popredia. Kniha je určená pre mladých dospelých, ale bez obáv by som ju dala prečítať aj ktorémukoľvek dospelému. Musím vyzdvihnúť aj fakt, že je to európska tvorba a je to cítiť z každej strany. Rozhodne stojí za pozornosť. Ak máte dosť sladučkých romancí, či zamilovaných úpirov, určite sa skúste zamerať týmto detektívnym smerom.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Ak máte o knihu záujem, môžete si ju objednať TU.

Anotácia: Co se stalo patnáctileté Bárbaře Molinové? 


Nikdy se nenašlo její tělo, policie nezavřela jediného podezřelého a žádná stopa ve vyšetřování nikam nevedla. Ale stačí jeden telefonát a mnoha lidem se obrátí život naruby: komisaři Lozanovi, jenž odchází do důchodu, matce, která ztratila veškerou naději, že najde svou ztracenou dceru, dívce, která kdysi dávno zradila svou nejlepší kamarádku, jíž se už nestihla omluvit… protože Bárbara jednoho dne zmizela a nikdo doteď nezjistil kam a proč.

Jedovatá slova jsou kronikou jednoho bouřlivého dne, v němž se ukáže, že Bárbara, kterou všichni považují za mrtvou, žije. A znovu začíná detektivní pátrání po únosci, rozplétá se 4 roky staré tajemství… tajemství, které je temnější, než si všichni mysleli.

3 komentáre:

 1. Ja som o knihu dosť dlho javila záujem a potom neviem ani prečo ten záujem sa vyparil. Pritom som na knihu nečítala žiadnu recenziu, komentáre atď. Ako by som zrazu mala pocit, že tá kniha sa mi aj tak páčiť nebude. Čo by nebolo prvý krát, že kniha sa javila, že bude presne pre mňa a nebola. Napr. Panika je skvelým dôkazom.

  Ja v knihe väčšinou preskakujem úryvky básni alebo text piesní alebo ak už čítam tak rýchlosťou svetla, pretože väčšinou ma to nezaujíma ale keď už prišlo aj na celé odstavce s normálnym textom tak to asi bohviečo nie je.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež nemám rada v knihách úryvky básni a text piesni a veci tomu podobné. Toto bolo ale iné. Ťažko sa to vysvetľuje, ale kniha vážne nebola zlá ako príbeh, len to nebolo najšťastnejšie napísané.

   Odstrániť
  2. Tiež nemám rada v knihách úryvky básni a text piesni a veci tomu podobné. Toto bolo ale iné. Ťažko sa to vysvetľuje, ale kniha vážne nebola zlá ako príbeh, len to nebolo najšťastnejšie napísané.

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...