marca 21, 2016

OTKA - Kody Keplingerová

Anotácia: OTKA - Ošklivá a Tlustá KAmarádka ... Příběh sedmnáctileté Biancy vás opravdu pobaví. Očekávaný filmový bestseller je konečně tady! 

Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje.

Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná.

Dlho som zvažovala, či sa do knihy OTKA pustiť. Nie je žiadnou novinkou, že sa táto kniha stala predlohou filmu The DUFF. Mám takú zásadu, že vždy si radšej najprv prečítam knihy a až potom ich filmové spracovania. Samozrejme, že som to nevydržala, tak ako obyčajne a pozrela som si najprv film. Práve preto som dlho zvažovala, či mám knihu čítať. Strácať čas s príbehom ktorý poznám, keď mám doma veľa neprečítaných kníh mi prišlo ako totálna hlúposť. Ale keď som si prečítala pár veľmi kladných recenzií a všetky tie reči, že kniha je úplne iná, povedala som si, že tomu dám šancu. Konieckoncov, film bol celkom vtipný a kniha mala byť lepšia, tak prečo nie? Keď nič iné, aspoň sa pobavím.

Lepšie som sa rozhodnúť ani nemohla. Keď som sa pustila do čítania, už po pár stranách som pochopila všetky tie reči, že kniha je úplne odlišná než film. Tento iný, úplne nový príbeh si ma podmanil. Zabudla som, že vôbec nejaký film The DUFF som videla.
Jediné, čo tieto dve média mali spoločné, boli názvy postáv.

Najväčším a pre mňa najpodstatnejším rozdielom bolo, že kniha nebola americké klišé, narozdiel od filmu. Ten bol ako podľa šablóny amerických pubertálnych filmov. Outsiderka + kráľ školy + maturiťák.
Nie, nie, kniha našťastie nebola až tak prvoplánová. Dokonca sa vymykala americkému štandardu YA kníh. Bol v nej sex mladistvých, nadávky a iné tabu veci, ktoré bežne v podobných knihách nenájdeme.

Bianca bola veľmi zvláštny úkaz. Zo začiatku som sa nevedela rozhodnúť, či mi vadí alebo je v pohode. Na jednej strane bola strašne nudná a ufrflaná. Všetko jej vadilo, nič nebolo dobré a na druhej, jej sarkastické poznámky ma vedeli pobaviť. Taktiež, aj jej chovanie bolo v rozpore. Na jednej strane šedá myška bez výraznejšieho sebavedomia, a potom zrazu spravila niečo tak odvážne a nečakané, že som nechápala kde sa to v nej zobralo. A vôbec jej to neprišlo divné. Nakoniec si ma kvôli tým protikladom získala a fandila som jej.

Aj s prívlastkom OTKA sa v Biancinom živote nečakane objavia dvaja chlapci. Miláčik dievčat Wesley, ktorý ju tak označil a tajná láska Toby. Nebojte, nebude to žiadny milostný trojuholník. Každý bude mať svoju časť pekne sólo. I keď čitateľovi a aj Biance bude jasné, že jeden z nich má vždy navrch. Len jej to bude trvať trochu dlhšie, než si to uvedomí.
Ako som už spomínala, v knihe sa nezatvárali oči pred vecami, ktoré sú pre tinedžerov prirodzené. To, že Bianca nebola žiadna svätica, čakajúca na svojho princa, ktorému sa odovzdá až po svadbe, spravilo knihu viac uveriteľnejšou a príbeh tak nebol naivný ako by sa mohlo zdať.  Bianca mala chlapca na sex len pre to, aby utiekla od problémov. Áno, spávala s chlapcom len preto, lebo sa potom cítila dobre. Nie vždy v tom musí byť láska. No a čo. Lenže tieto nezáväzné výpomoci často končia so zlomeným srdcom jedného z aktérov. Z nezáväzného sa stane niečo viac. Ako to Bianca ustala sa mi páčilo. Zachovala pokoj, zhodnotila svoje reálne šance a hlavne sa z nej nestala hneď zamilovaná trubka. Tiež si bolo treba uvedomiť o akého chlapca išlo.

Trochu som bola sklamaná z konca. Ten mi pripadal trochu odfláknutý. Všetko sa to vyriešilo v jednom okamžiku. Išlo to až príliš hladko. Celú knihu som sa tešila na moment kedy už budú konečne spolu a keď k tomu prišlo, skončilo to skôr ako začalo. Tak ako som bola rada, že počas celého príbehu sa utorka vyhla tým presladeným momentom, na konci by som jeden uvítala. Ale nevadí. Prepáčim jej to. Skončilo to ako som chcela? Skončilo. Tak to nebudem rozpitvávať. Hlavne, že zbytok knihy bol dobrý a čítal sa naozaj dobre. Ťažko sa mi kniha odkladala. Dôkazom bolo aj to, že som ju dokázala čítať dlho do noci, aj keď som prišla unavená z práce. To sa mi už dlho nestalo pri žiadnej knihe.

Určite odporúčam každému, kto má rád vtipné knihy a sebavedomých chlapcov. :) Ak ste z tých, čo už videli film a váhajú, tak už nemusíte. Zabudnite na film! KNIHA JE úplne INÁ - LEPŠIA!

Ďakujem spoločnosti Albatros media že mi knihu poskytli. Ak by ste si ju chceli zakúpiť, môžete tak spraviť napríklad aj TU.

Krátka ukážka z filmu, ktorý je vraj podľa knihy. Neverte tomu. ;)


11 komentárov:

 1. Mne sa aj po prečítaní knihy páčil film.Je to síce totálne klišé a takých filmov bolo a bude ale i napriek tomu je podľa mňa film fajn.Kniha bola tiež fajn ale zo začiatku som mala tiež problém s Biancou ale postupne som si ju obľúbila :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, aj mne sa film páčil, bola to celkom fajn komédia. Veď aj preto som sa nakoniec rozhodla, že si to prečítam. Ale bolo to naozaj úplne iné ako kniha. A to som rada. :)

   Odstrániť
 2. Bože ja som tak zaostalá som ani nevedela, že takáto kniha existuje a o filme som tiež vôbec netušila. Každopádne, nie je to moc môj štýl čítania ale ktovie chúťky na žánre sa občas menia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vieš čo, ja tieto pubertálne veci tiež moc nevyhľadávam, ale toto ma už dávnejšie zaujalo. A môžem povedať, že to bolo milé prekvapenie. Vôbec nebola kniha taká naivná ako som čakala. Dobre som sa pri nej pobavila. :)

   Odstrániť
  2. Tak to je potom najdôležitejšie, mať z čítania i zábavu :)

   Odstrániť
 3. Všetci túto knihu tak chvália a ja som sa k nej ešte stále nedostala, a veľmi ma to mrzí. Skutočne si ju chcem zakaždým, keď dočítam ďalšiu recenziu prečítať viac a viac. Vyzerá skvelo.... a vraj aj film. Tak snáď sa k nim dokopem :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Verím, že sa k nej dostaneš a užiješ si ju rovnako ako ja. Určite daj potom vedieť ako sa páčila. :)

   Odstrániť
 4. ja som videla film, kt. sa mi veľmi páčil :) a mám vo wishliste prečítať si en knižnú verziu. lenže ten môj elán do témy sa niekde po ceste stratil :D takže neviem, kedy budem mať na ňu čas. ale rozhodne to nevzdám, lebo sa mi ten námet páči :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nevzdaj a vyskúšaj. Film bol fajn, ale úplne iný ako kniha. Nedá sa povedať čo bolo lepšie alebo hrošie, keďže to bolo úplne odlišné. Ale kniha je proste kniha.

   Odstrániť
 5. Ahoj svetu vo všeobecnosti, toto je svedectvo o tom, ako bola moja vajcovodová trubica odstránená touto silnou medicínskou rastlinou s názvom Dr Baz
  pomohol mi pred troma rokmi a ja som mu takisto predstavil toľko ľudí, ako to robím teraz
  Tiež chcem, aby všetci vedeli, že som šťastne ženatý so 4-ročnými a som šťastný
  Spojte sa s týmto silným bylinným lekárom, ktorý vám pomôže otehotnieť a pomôže vám pri všetkých ostatných duchovných problémoch .....
  spojte sa s ním (Drbazspellome@gmail.com)
  alebo sa môžete jednoducho dostať do kontaktu s ním cez to, čo na +2348066141253 ....
  Dávam tieto informácie, pretože viem, aké sú iné ženy ako ja
  a je to takmer Vianoce a nový rok je pred nami pred nami
  tak ho opäť kontaktujte na adrese (Drbazspellome@gmail.com) alebo +2348066141253.
  Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pozor, že chcem poslať dôležité informácie každému, kto to práve čítal, dajte si pozor na falošné kúzla, hľadám pomoc viac ako 3 roky, nikto mi nebol schopný pomôcť. Moje meno je Roshney Perez z Kanady, chcem sa tu podeliť o svoj skutočný životný príbeh. Kvôli ľuďom, ktorí trpia rovnakým problémom ako ja, som bol bezdetný deväť rokov od manželstva. Manžel ma opustil, pretože som mu nemohol dať dieťa, chodil s inou dámou, plakal som deň a noc, pretože milujem svojho manžela toľko, hľadal som pomoc všade, až minulý mesiac som videl podobný komentár na internete zdieľa žena, ktorá žiada ľudí, aby sa spojili s Dr. Ogbidim o akúkoľvek pomoc, a tak som ho rýchlo kontaktoval, aby mi pomohol. Ogbidi odpovedal a povedal mi, že moje problémy skončili, takže po vykonaní všetkých rituálov som dostal výzvu od manžela, aby som mu odpustil, rýchlo som prijal jeho ospravedlnenie, minulý mesiac, odkedy sa môj manžel vrátil, Som tiež šťastný, že môžem povedať, že som tehotná. Dr. Ogbidi priviedol späť môjho manžela so svojimi magickými silami a dal mi nejaké bylinky, aby som si vyčistil lono kvôli rýchlej plodnosti. Hovorím to preto, lebo som mu už povedal, že jeho meno zdieľam v rádiu a na internete, aby ľudia vedeli o jeho dobrá práca, pre tých, ktorí by mu chceli poďakovať za mňa alebo za tých, ktorí potrebujú riešenie svojich problémov, by sa mali skontaktovať prostredníctvom e-mailu: ogbidihomeofsolution1@gmail.com.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...