februára 05, 2018

KREV ZA KREV (Inferno, Mafiosa) - Catheryne Doyle

O Vendete, prvom diely série Krev za krev, som čo to už povedala v samostatnom článku. Ak ste ho čítali viete, že som z neho nebola veľmi nadšená. Dobre, že som nedala na prvý dojem a dala som sérií ešte šancu. Ďalšie dve knihy Inferno a Mafiosa boli výrazne lepšie.

Názov, Krev za krev, sériu pekne vystihuje. Dve mafiánske rodiny, ktoré sa navzájom pomaly vyvražďujú a niekde medzi nimi sa pohybuje mladá Sofia. To je Krev za krev.
Vo Vendete som si obľúbila Luca a iba kvôli nemu som sa rozhodla pokračovať v čítaní. Anotácie sľubovali, že práve on bude chlapec číslo jedna, narozdiel od prvého dielu, kde bol prioritný Nico. Toho som od začiatku nemusela. Vlastne, v prvom diely ma nezaujal nik, okrem už spomínaného Luca.
Pokračovanie prinieslo veľa zmien. Sofia mi neliezla na nervy až tak a z Nica sa stal totálny kretén, presne ako som čakala. Luca bol úžasňácky ako vždy a hlavne ho bolo oveľa viac. Tentokrát príbeh oživilo aj viac nových postáv.  Predstavitelia druhého mafiánskeho klanu, ale zaujala aj mafiánska mamička Falconeových.
Nicoli a Luca Falconeovi – ještě nikdy nebylo podsvětí tak přitažlivé!

Sofie si není jistá, co vlastně k Nicolimu cítí. O to víc ji to táhne k Lucovi, jenž jí podle všeho rozumí. A když Sofie odhalí tajemství vlastní rodiny, upne se právě k staršímu z bratrů. Dokáže jí ale Luca skutečně pomoct? Nebo se postaví na stranu své rodiny?

Sofii se obrátil život vzhůru nohama a nyní je odhodlaná vše napravit. Jenže Nicoli Falcone, na nějž se Sofie snaží zapomenout, se jí nechce vzdát – Sofie však pro útěchu svírá nůž jeho bratra. Křehký mír brzy naruší příchod dalšího mafiánského klanu a Sofie, již její srdce táhne jinam než její krev, se propadá stále hlouběji do temnoty podsvětí.
Konečne bolo cítiť, že naozaj čítam o mladých zabijakoch. Dej nabral rýchly spád a stále sa tam niečo dialo. Samé zranenia a mŕtvoly. Ešte že ich bolo toľko 😉
Začalo to tam byť poriadne zamotané. Nakoniec sa ukázalo, že byť súčasťou podsvetia bolo Sofií súdené. Nikdy pred nimi neutečie.
Musím povedať, že zápletka a príbeh celkovo ma veľmi bavili. Tajomstvá, jedna akcia za druhou, to sú ingrediencie ktoré môžem.
Čo som však nevedela prekusnúť, bola naivita. Viem, že to k týmto príbehom pre mládež patrí, preto som to brala s rezervou, ale nedá mi to nespomenúť. Že sa tam strieľali hlava nehlava a neniesli za to žiadne následky. To vážne? Polícia nula bodov 🙂. Chápem, že pliesť do toho ešte tieto bezpečnostné zložky, už by bolo asi moc. Z toho by už bola taká detektívka, že by sa za ňu nemusela hanbiť ani Agatha Christie.
Ale, keď Sofia do všetkého plietla najlepšiu kamarátku, to mi rozum nepoberal. Že ona sama nemá pud sebazáchovy fajn, ale ohrozovať ostatných? To je hlúposť. Tí ľudia reálne zabíjali všetkých okolo seba, kde nabrala dojem, že nejakej kamarátke nič neurobia? Ktorá toho vie už aj tak viac ako by mala.

Rýchlo som pochopila, že všetky tieto nezmysli treba filtrovať, inak by som cez ne nevidela ten super príbeh, ktorý som mala pred sebou. Keď som to prestala riešiť, nemala som šancu. Už som bola aj ja lapená v podsvetí. Stal sa zo mňa komplic všetkých Falconeových špinavostí a bola som odhodlaná ich brániť vlastným telom. Stala som sa na nich závislá a keby ma niekto pri čítaní vyrušil, bola by som schopná toho úbohého nešťastníka bez mihnutia oka zabiť. Našťastie k tomu nedošlo a ja som mohla v pohode dočítať.

Neviem, či v pohode je zrovna vhodné slovo. Na konci poslednej knihy som zažívala malé psychické zrútenie. Pár postáv už prišlo o život, čo so mnou trochu zamávalo, ale teraz sa schyľovalo ku krvavej a konečnej konfrontácií. Bola som vzrušená a vydesená. Potrebovala som zistiť ako sa to skončí a zároveň som sa strašne bála.
O niekoľko hodín a pár nových šedivých vlasov neskôr, som sériu dočítala dokonca a prežila som to. O iných sa to povedať nedá.
S koncom série bude určite väčšina čitateľov spokojná. V konečnom dôsledku som aj ja. Všetko bolo ukončené, neostali žiadne nevypovedané veci, ale mne tam niečo chýbalo. Neviem čo. Niečo.

Každopádne sa séria stala mojou závislosťou. Po prvom diely som Vendetu nedokázala s čistým svedomím odporučiť, teraz neváham ani okamih. Choďte do toho. Je to vražedná jazda. Hodnotím všetkými piatimi, i keď tam bolo veľa iritujúcich vecí, boli to len chybičky krásy, ktoré vo finále nič nepokazili.

P.S.: Viete mi niekto poradiť podobné príbehy ako bola Vendeta alebo Royalovci? Je to akútne! 😉

Kde knihy zo série najlepšie kúpite?
Na Slovensku TU
Český susedia môžu hľadať TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...