decembra 30, 2011

Divergencia - Veronica Roth

2.diel
Rezistencia
Anotácia: Jedno rozhodnutie ťa môže zmeniť alebo zničiť. Každé rozhodnutie má však svoje dôsledky a po napätí, ktoré vzniklo medzi frakciami, sa Tris Priorová snaží zachrániť seba a tých, ktorých miluje. Zápasí s ničivými otázkami o smútku a odpustení, identite a oddanosti, politike a láske. Iniciačná ceremónia Neohrozenosti mala byť pre Tris dňom osláv a radosti, no skončila sa krvavými bojmi. V mysliach a dušiach frakcií sa rozhostil nepokoj, napätie každým dňom narastá. Tris stojí pred výzvou. Aby pomohla sebe a ostatným, musí naplno rozvinúť svoju divergenciu, aj keď nevie, čo všetko tým môže stratiť. 

Nie je pochýb, že Rezistencia bola najviac očakávaná novinka tohto roka, pretože prvý diel Divergencia bol skvelý a všetci sme sa tešili na pokračovanie. Pri takýchto fenoménoch je často problém s tým, že ostatné diely sa nevyrovnajú tomu prvému a už to ide len dolu vodu. S radosťou vám oznamujem, že v prípade Rezistencie to tak rozhodne nie je.

Kniha plynule nadväzuje na predchádzajúci diel, takže sa ľahko dostanete do deja. Ak si vravíte, že už si prvý diel dobre nepamätáte, tak sa pripravte, na začiatku budete mať trochu chaos.
Odkedy som čítala Divergenciu, nejaký ten čas prešiel a aj veľa kníh sa vystriedalo v mojich rukách, preto je normálne, že už sa mi to všetko zlieva do jedného a Divergenciu som si poriadne nepamätala.
Na začiatku Rezistencie som preto mala menší problém so všetkými tými menami a chaos priradiť ich k postavám a už vôbec nie, kto je dobrý a kto zlý, alebo kam patrí. Jediní, ktorých som poznala sto percentne, boli Tris a Štyri.

Začítať sa do knihy mi netrvalo dlho. Na začiatku sa veľa spomína o tom, čo sa všetko udialo a aj tie "nové" mená sa často opakujú, preto som si to dokázala rýchlo vybaviť. Potom som sa mohla už len na plno oddať čítaniu a nechať sa unášať dejom, čo vôbec nebol problém.

Dej plynul sviežim  tempom. Autorka si to vymyslela dobre a na každej strane si na nás prichystala nejaké prekvapenie, kde sa stále niečo dialo. O hluchých miestach sa tu teda nedá hovoriť a už vôbec nie o nude pri čítaní. Preto vám odporúčam, než sa pustíte do čítania Rezistencie, aby ste si vybavili všetko čo treba, ako napísať úlohy atď., lebo ak raz začnete čítať, nebudete chcieť prestať.

Musím oceniť ako autorka dokázala zvládnuť a reálne opísať vymyslený svet do najmenších detailov. Skvelo sa popasovala s myslením a životom ľudí v tomto svete, že som jej to totálne uverila. Vôbec mi to neprišlo ako vymyslený svet, skôr akoby som pozerala, alebo čítala zlé správy zo sveta o tom, čo sa kde práve udialo.
Nie len svet, ale aj s charaktermi postáv sa pohrala a zvládla ich bravúrne.

Tobiasa som si pamätala ako dokonalého chlapa, aspoň tak mi ostal v pamäti. A som rada, že tomu tak nie je. Bolo fajn čítať v tejto knihe ako robí chyby aj taký dokonalý chlap, ako Tobias. Mala som možnosť ho spoznať z iných stránok.
To isté platí aj o Tris. Udalosti, ktoré sa stali v predchádzajúcom diely ju silno zasiahli a ovplyvnili, čo sa odzrkadlilo aj na jej nerozvážnom a veľa krát hlúpom správaní. Aj keď som koľkokrát nesúhlasila s tým čo robí a ako sa správa, vôbec som to nepovažovala za rušivé, práve naopak. Tam bolo vidieť, ako dobre autorka zvláda svoje postavy a presne vie, ako by sa mali zachovať v danej situácií.
Druhá dobrá vec na Trisiných hlúpostiach bolo, keď ju potom Tobias hrešil a poúčal. Z ich rozhovorov mi nenaskakovali zimomriavky ako v predchádzajúcom diely, ale aj tak boli dojemné, silné a veľa raz aj zábavné.

Moje pocity po prečítaní knihy by som dokázala opísať jedným slovom. ŠOK!!! To čo sa odohralo na konci knihy, som absolútne, ale absolútne nečakala. Ak som mala na začiatku chaos v tom, kto je dobrý a kto zlý, na konci sa to ešte zhoršilo. Tam som už ani nevedela kto som ja. Myslím to však v dobrom. Toľko zvratov a prekvapení som naozaj nečakala. Po prečítaní posledného riadku som obracala stranu a hľadala ešte nejaké pokračovanie, alebo vysvetlenie toho, čo sa tam vlastne stalo. Predsa to autorka nemohla ukončiť takto a mne privodiť ľahký infarkt. Keď som nič nenašla, uvedomila som si krutú pravdu, že toto je naozaj koniec a ja musím zúfalo čakať na ďalší diel.

Moje hodnotenie: Super! Výborné! Takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Takže odporúčam všetkým, ale myslím si, že je to zbytočné, pretože ak niekto čítal jednotku, nepotrebuje odporúčanie na Rezistenciu. Hodnotím plným počtom 5*.

P.S.: Autorke odkazujem, že takto ukončiť knihu sa NEROBÍ! Nemá to nedobré účinky na psychiku ľudí.1. diel
Divergencia
Anotácia:
Chicago, ďaleká budúcnosť.
Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou  rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom.
Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo... 

Kvalitné recenzie na toto dielo nájdete na mnohých internetových stránkach a blogoch, preto píšem len “mini“-recenziu, také stručné zhrnutie mojich pocitov po dočítaní tohto dystopického príbehu. Mám za sebou už pár kníh rovnakého žánru, áno, musím sa priznať, ako u mnohých z vás, tak aj u mňa to odštartovali viac-menej Hry o život. (no skôr viac ako menej:-) Dostali sa mi do uší mnohé názory, ktoré sa vo väčšine prípadov rozchádzali, práve z dôvodu porovnávania týchto dvoch diel. Na knihu som sa veľmi tešila a tieto protichodné kritiky spôsobili, že sa nedočkavé tešenie premenilo na menšie obavy. A keď už to mám teraz za sebou, môžem si spokojne vydýchnuť....:-)
Od prvého momentu ako som ju vzala do ruky a pol hodinu neustále obracala, sa mi zapáčila. Nehovoriac o tom, ako som ju každému ukazovala ako keby som si kúpila diamantové hodinky a tým som si vyslúžila nechápavé pohľady na niekoho mierne retardovaného...ale o tom potom. To je daň za náš knižný cwok-house, v ktorom žijeme.  
Čo sa týka samotnej knihy, je to zvláštne, ale napriek tomu, že sa do polovice príbehu takmer nič neudialo, sa mi strany obracali veľmi rýchlo. Aby ste ma nepochopili zle, dej sa vyvíjal od prvej strany, ale išiel dlho v rovnakom tempe s menšími odchýlkami. Túto stagnáciu naopak vyvažovali postavy a vzťahy medzi nimi, ktoré to všetko oživovali. Charakter hlavnej hrdinky Beatrice, alias Tris, sa doslova vyvíjal s príbehom. Bolo pozoruhodné sledovať  jej osobnostný rast. Z šedej myšky sa postupne stávala odvážna žena s  pevnými zásadami, ktoré dávala najavo pri tých správnych príležitostiach. Aj keď boli situácie, pri ktorých viedla vo svojom vnútri malú vojnu, navonok sa vždy snažila zachovať si svoju tvár.  Bola tvrdá ale srdce mala na správnom mieste, a dokázala, že rozum a cit si nemusia vždy protirečiť.  Vedľajšie postavy boli tiež veľmi dobre prepracované, možno až tak, že sa vedľajšími ani nedajú nazvať. Všetko dokopy dávalo knihe ten správny náboj. 
Čo sa týka romantickej zápletky, tá ma naozaj milo potešila a dokonca prekonala moje očakávania. V diele takéhoto žánru som nečakala pravdupovediac žiadne srdcervúce ťuťuli-muťuli.  No teraz  možno  preháňam, ani v Divergencii to nebolo  “srdcervúce“ a už vôbec nie to druhé spojenie.  Žiadne uslzené vreckovky teda nečakajte.  Ale... zato sa môžete tešiť na krásne vyvíjajúci sa vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa jeden druhému začnú páčiť a neboja sa to povedať  nahlas. Trisin “Don-Juan“ (krycie meno aby som neprezrádzala dej) bol síce tvrdý a v niektorých prípadoch by sa ľahšie dalo pohnúť s dubom ako s ním, ale naopak vedel byť veľmi nežný.  Veril v jej schopnosti a aj keď o nich ani v najmenšom nepochyboval , snažil sa ju vždy chrániť. A práve pre tento pocit bezpečia a domova, ktorý Tris zaplavoval v jeho prítomnosti,  sa dalo doňho tak ľahko zamilovať.
Takže nakoniec môžem túto knižku pripísať na zoznam k ďalším, ktorých druhé pokračovanie je ešte veľmi ďaleko ale stojí za to! A samozrejme, na ktoré sa veľmi teším...:-)

Na záver ešte moje tri osobné SURPRISE, ktoré mi kniha pripravila:
1.     Romantická zápletka, ktorú som spomínala vyššie.
2.     Musím pochváliť vydavateľstvo Slovart a ich pani prekladateľku za naozaj skvelý    slovenský preklad!!!
3.     Hlavná hrdinka oplývala sarkazmom. Wow!!!  Na ukážku dávam malú chuťovku: „Keď Štyri odíde, znervózniem. Nechať nás s Ericom mi pripadá ako najať deťom opatrovateľku, ktorá vo voľnom čase najradšej brúsi nože.“

Anndy

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...