decembra 31, 2011

Horečka - Karen Marie Moning


1. diel
Temná horečka
Anotácia: Otevírá se svět plný tajemství a záhad, napětí a vášně, těžko definovatelný prostor mezi realitou a snem, současností a dávnými legendami.
Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz...
Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

Výborná kniha, výborné postavy, výborný dej. Aj tak by som mohla zhrnúť túto knihu. Nestáva sa často, že ma v knihe baví úplne všetko a nenájde sa nič a ani nikto, kto by ma tam rozčuľoval.

Hlavnou hrdinkou je 22 ročná MacKayla, ktorá na prvý pohľad vypadá ako bábika barbie, ale zdanie často krát klame. Pod dokonale upravenom zovňajšku a starostlivo nalakovanými nechtami sa skrýva žena, ktorej sa budú čoskoro obávať aj tie najstrašidelnejšie príšery.
MacKayla 22 rokov žila ako obyčajné dievča, s obyčajnými problémami, v dokonalom svete, kde jediné jej problémy boli, čo sa práve túto sezónu nosí. Všetko sa rázom zmenilo, keď jej zabijú sestru v Dubline a MacKayla sa na vlastnú päsť vydá po stopách vraha. Polícia je  bezradná, bez akýchkoľvek dôkazov, alebo podozrivých. Prípad odkladajú a všetko to ostáva len a len na Mac, ktorá si neoddýchne, pokiaľ nepomstí svoju sestru.
Netušila však, že Dublin si vezme aj jej život, aj keď nie tak drasticky ako sestre. Tej už niet pomoci, narozdiel od Mac. Život, ktorý žila a celý svet, ako ho poznala, sa behom pár hodín zmenil na nepoznanie. Ani Mac už nie je to obyčajné dievča a jej problémom už nie sú módne trendy, ale osud ľudstva.

Mac mi bola od prvej strany veľmi sympatická. Jej názory, aj reakcia na rôzne veci boli prirodzené a uveriteľné. Autorka dobre opísala a vymyslela jej charakter, ktorý nebol klasickým prípadom hlavnej hrdinky tak, ako ich zvyčajne poznáme - mladé a naivné. Práve naopak. Vedela si presadiť svoje a keď bolo treba, ustúpila. Nerobila zo seba zbytočne hrdinku, ale uvedomovala si svoje hranice a nedostatok vedomostí, ohľadne nadprirodzeného sveta Dananov.
Sympatický mi bol jej spôsob komunikácie a sarkastické poznámky, ktoré v knihách zbožňujem. Dodáva to deju šťavu a odľahčuje to často krát nepríjemnú a nechutnú situáciu.

Dejovo kniha postupne gradovala rovnomerným tempom. Stále sa tam niečo dialo a na hluché miesta nezostával čas.

Zaujímavé bolo spracovanie tajomného sveta Dananov. Už som sa stretla s rôznymi pomenovaniami týchto nočných stvorení, ktoré nás strašia skoro v každej fantasy knihe, či už to boli podsveťania, nočný lovci, alebo len nadprirodzené bytosti. Ich podstata bola rovnaká. Tu to však autorka nenechala len tak a okorenila to aj zaujímavými legendami, spojenými s týmto svetom. Nakoľko sa tie legendy zakladajú na pravde a či vôbec, to vám neviem povedať, ale v každom prípade to bolo dobre vymyslené a príjemne to oživilo dej.

Na záver nemôžem nespomenúť záhadného Jericha Barronsa, ktorý sa spojí s Mac a navzájom si budú pomáhať. Barrons totiž vie všetko o Dananskom svete, čo ona potrebuje a Mac zasa vie to, čo potrebuje on. Len je tu jeden háčik. Dá sa Barronsovi veriť? A kto ten tajomný zberateľ starožitností vôbec je?
Barrons je úžasne napísaná postava, ktorá vám v prvom momente pripadá nezaujímavá, potom vás desí a nakoniec sa vám dostane pod kožu a už vás nepustí. Ani neviete kedy a zistíte, že ho zbožňujete. Presne tak sa to stalo mne. A ako autorka sama naznačila počas deju, máme sa ešte od Barronsa na čo tešiť.

Ak ste knihu nečítali, tak určite odporúčam. Kniha splnila všetky moje očakávania, ktoré som od nej mala, až na jeden rušivý faktor, ktorý sa ale dal prehliadnuť. Autorka rada vstupovala do deja vetami, čo nám prezradzovali fakty, ktoré môžeme očakávať v budúcnosti. Na jednej strane to bolo rušivé, ale na druhej strane, to aspoň nabudilo čitateľa, že sa má ešte na čo tešiť.

Knihu som na GR ohodnotila 4 hviezdičkami, ale keby sa dá, tak by som dala 4,5*.  Tých pár bodíkov som strhla za ten rušivý faktor, ktorý som spomínala vyššie.

2. diel
Krvavá horečka
Anotácia: „Bývala jsem obyčejná holka, jakých na ulici potkáváte tucty, ale to se jedné noci v Dublinu změnilo, když jsem uviděla svého prvního Danana a dostala se do smrtelně nebezpečného světa Nesmrtelných a dávných tajemství…,“ říká hlavní hrdinka knihy Krvavá HOREČKA, jež je pokračováním nedávno vydaného prvního dílu Temná HOREČKA.

MacKayle Laneové zabíjí sestru a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Netuší ale, že se tím současně vydává na dlouhou cestu plnou záhad, nebezpečí a také nelehkého sebepoznání. Seznamuje se s dvěma tajemnými muži, bohatým a nepřístupným knihkupcem Jerichem Barronsem a pro pozemské ženy neodolatelným dananským princem V’lanem, jenž jí nabízí pomoc. Chce-li přežít a dobrat se pravdy o sestřině smrti, musí dovedně využívat oba průvodce, jimž sama nedokáže věřit, a především najít Sinsar Dubh – milion let starou knihu černé magie ovládající svět nesmrtelných i smrtelných bytostí. Stínová říše Dananů dlouhá tisíciletí nerušeně existovala vedle světa lidí. Nyní ale zeď, která je dělila, mizí a Mac zůstává osamoceným bojovníkem za záchranu svého druhu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...