decembra 29, 2011

Pekelné stroje - Cassandra Clare

Mechanický anjel
1. diel
Anotácia: Šestnásťročná Tessa Grayová sa vydáva na dlhú zaoceánsku plavbu, aby vo viktoriánskom Anglicku našla brata. V Londýne plnom upírov, bosorákov a iných nadprirodzených bytostí, ju čaká doslova hrôza. Útočisko nájde u Tieňolovcov, ktorí jej prisľúbia pomoc, ak im na oplátku poskytne svoje tajomné schopnosti. Tessu očaria najmä dvaja najlepší priatelia: Jem, za ktorého peknou tvárou sa skrýva temné tajomstvo, a modrooký Will, ktorý od seba všetkých odháňa štipľavými komentármi a nevyspytateľnými náladami. Tessa pochopí, že si bude musieť vybrať, či zachráni brata, alebo pomôže novým priateľom zachrániť svet a že láska je to najnebezpečnejšie kúzlo zo všetkých.


Recenzia:Clockwork Angel ( Mechanický anjel ) Je prvým dielom zo série The Infernal Devices.
Opäť je to skvelý príbeh o Lovcoch tieňov. Všetci čo čítali sériu Nástroje smrti od Cssandry Clare, vedia o čom hovorím. Ak ste náhodou z tých ktorí ju nečítali, doporučujem vám, nie ja vás prosím, aby ste išli čo najskôr do najbližšieho kníhkupectva a knihy si kúpili, alebo objednali cez internet. Ak ste fanúšikom fantasy a YA kníh, túto sériu nemôžete vynechať. Zaručene neoľutujete.

Teraz sa však vrátim k Clockwork Angel.
Príbeh sa odohráva v Londýne roku 1878 (dávno pred tým ako Jace a Clare uzreli svetlo sveta :-) ) Aj tu sa môžeme tešiť na úžasné postavy, dokonale prepracovaný dej a štýl písania, ktorý vás núti nepoložiť knihu z rúk. Opäť si tu pre nás autorka prichystala poriadnu dávku napätia, humoru, šokujúcich odhalení a samozrejme lásku. Toto všetko na nás číha z každej strany od začiatku až do konca.

Hneď na začiatku, sa zoznámime s mladým, krásnym, nebojácnym, arogantným Lovcom tieňov, vždy pripraveným na záchranu celého ľudstva. Zdá sa vám to povedomé? Áno nemýlite sa. Will Herondale je presne taký istý "milý" egoistický mladík, ako je aj skvelý starý známy Jace Wayland. Nie je divu. Herondailovi muži to musia mať určite v génoch. (Tí čo čítali nástroje smrti vedia o čom točím) Líšia sa len v jednom a to, že na rozdiel od Jace snažiacého sa byť na všetkých okolo seba protivný, Will taký naozaj je. Ale vďaka Bohu (autorke) za to. Pretože kvôli tomu aký je, každý jeden dialóg sním stojí za to, aj keď sú občas nemiestne. 
Jediný, ku komu sa nespráva ako k otravnému hmyzu, je jeho najlepší kamarát Jem, ktorý je vždy po jeho boku a kryje mu chrbát. Tak trochu je aj jeho pudom sebazáchovy, pretože Will často nemyslí na následky svojich činov, alebo mu to je jedno. Tak či tak, sú nerozlučnými parťákmi a hovoria si Parabatai. 
James alebo Jem ako ho všetci volajú, je presný opak Willa. Je milý, skromný a plne oddaný svojmu poslaniu byť Lovcom tieňov, aj napriek svojej tajomnej chorobe ktorá ho sužuje.

Jeden večer pri bežnom lovení démonov, nájdu telo mŕtveho ľudského dievčaťa. Jej záhadná smrť, dovedie Willa až do starého domu dvoch čarodejníc, ktoré si hovoria Temné sestry. Tie tam väznia jednú mladú dámu. Slečnu Tessu Grayovú. (Aké známe však?) 
Tessa pricestovala do Anglicka z New Yorku za svojim bratom. Dostala sa však do rúk Temným sestrám, ktoré ju mučili a nútili ju robiť podivné veci. Hovorili jej, že nie je človek a naučili ju používať jej nadprirodzenú schopnosť, o ktorej nemala ani poňatia.. Našťastie sa tam objavil Will a s pomocou ostatných Temných lovcov, Tessu zachránil. Odviedol ju do londýnskeho spoločenstva, kde sa dozvedela všetko o Lovcoch tieňov o neuveriteľnom svete plnom démonov, upírov, vlkolakov a čarodejníkov a iných monštrov, ku ktorým ako sa práve dozvedela patrí. Nikto presne netušil čím je, pretože o nikom z jej schopnosťami doteraz nepočuli. Vedeli len, že je podsveťanka - tak volajú tých, čo nie sú ľudia ani Lovcami tieňov.
Lovci tieňov sľúbia, že pomôžu Tesse nájsť brata a ona im zas na oplátku sľúbi, že im porozpráva všetko o Temných sestrách a o všetkom čo sa dozvedela počas jej väznenia. Nakoniec sa ukáže, že nič nebola len náhoda, ale presne premyslený plán. Zmiznutie jej brata, mŕtve telá obyčajných ľudí a aj jej príchod do Londýna.
Než sa to všetko vyrieši, budú musieť spolu zvládnuť ešte mnoho prekážok. Zistia, že v temných uličkách Londýna na nich nečíhajú len podsveťania ktorých sa treba báť, ale aj podivne mechanické stroje s ľudskou podobou. Čo sú zač a kde sa vzali, budú musieť odhaliť.

Samozrejme, pri tom všetkom sa stihne Tessa zaľúbiť do mladého pána Willa a neodradí ju ani jeho protivné správanie. Dokonca, mu vie aj jeho uštipačné poznámky dobre vrátiť. Z Willovej strany to však také ružové nebude. Ale to nás neprekvapuje, pretože s Willom nič nie je jednoduché. Ťažko sa v ňom dá vyznať. Raz je na Tessu nežný a milý, potom sa v momente zmení na odporného drzého nevychovanca. Tessa sa však nenechá odradiť a skúša prísť na to, čo sa sním deje. Nevie sa zbaviť pocitu, že to akým Will je, je len jeho maska, aj keď to popiera.

Na začiatku sa mi vôbec nechcelo do tejto knihy púšťať, pretože som si hovorila, čo už by také mohla autorka vymyslieť o Lovcoch tieňov po Nástrojoch smrti. Keďže jedna moja skvelá kamarátka a kolegyňa z blogu je závislá na knihách a od Cassandry Clare, som sa rozhodla ju prekvapiť a prečítať si to. A som rada, že som tak spravila. Kniha bola vynikajúca. Úžasný príbeh, napísaný tak pútavo, ako to vie len Cassandra Clare. Teraz sa trochu obávam reakcie Anndy na to, čo teraz napíšem, ale Will, Tessa a Jem mi prirástli trošičku viac k srdcu ako osôbky z Nástrojov smrti, ktorí boli tiež úžasní samozrejme.
Takže ešte raz. Prikazujem vám všetkým povinne si to prečítať. Stojí to za to :-)
Čo sa týka hodnotenia, myslím že nemusím vysvetľovať. Dávam 7 hviezdičiek z 5 keby to bolo možné. Takže plný počet bodov 5.
Na koniec sa ospravedlňujem, že som často porovnávala Clockwork Angel s Nástrojmi smrti, ale inak to proste nešlo.

Mechanický princ
2. diel
Anotácia:

Moje názor: Poznámka: Ani neviem, či by som vôbec mala recenzovať knihu od Cassandry Clare (tí, ktorí ste náš blog už navštívili, ste si iste všimli moju obľubu – alebo podľa mojej kolegyne chorobnú posadnutosť – k tejto autorke). Ale posnažím sa byť objektívna...:D A samozrejme, ak ste nečítali Clockwork Angel - neodporúčam čítať ďalej!

Clockwork Prince má na rozdiel od prvej knihy trošku pomalší rozbeh, ale keďže som mala medzi nimi ročný odstup, vôbec mi to neprekážalo, pretože som sa potrebovala dostať do deja. Ale netrvalo dlho a nahodila som rýchle tempo. Tentoraz sa Cassandra naozaj starostlivo pohrala s jednotlivými charaktermi postáv. Nie len hlavným hrdinom, ale aj vedľajším postavám dala veľký priestor a išla ešte viac do hĺbky, na rozdiel od predchádzajúcej knihy.
Čo sa týka hlavných hrdinov, Tessa mi bola rovnako sympatická ako som si ju pamätala. Vekovo som si ju predstavovala na viac ako šestnásť rokov, neviem, či to bolo kvôli jej rozvážnej povahe alebo to bolo tou konzervatívnou dobou. Medzi lovcami tieňov v Londýnskom Inštitúte našla svoj nový domov, ale aj napriek tomu sa tu neubránila útokom v podobe citových výlevov. Ľúbostný trojuholník (Tessa-Will-Jem) sa prehĺbil do väčších rozmerov a dej sa tým viac zamotával a začal byť zaujímavejší. Tessa  sa začala v Jemovej prítomnosti cítiť čoraz lepšie, mala pri ňom pocit bezpečia a istoty, čo sa o Willovi povedať nedá. Aj keď naň ho nemohla prestať myslieť, oveľa častejšie menil svoje nálady, a to ju privádzalo do šialenstva.
 Čo sa týka Jema, v prvej knihe mi, dá sa povedať, pekne liezol na nervy, tým jeho neustálym filozofovaním. Všetko až príliš moc rozpitvával a mňa to neskutočne nudilo! Preto som bola milo prekvapená, keď ho Cassandra od tohto zlozvyku viac menej oslobodila. Nebola to výrazná zmena, ale aspoň sa ho dalo konečne počúvať. Začal viac prejavovať svoje city a ukázal aj iné emócie ako láskavosť, skromnosť a dobrosrdečnosť. Dokonca sa raz aj naštval a urazil (Wow).
 Jeho úplným opakom bola Willova postava. Will ostal aj naďalej protivný a odporný na každého, kto mu prišiel do cesty. Jeho zmeny nálad vplývali na všetkých okolo a ja som ho za to zbožňovala, pretože tým  okorenil  celý príbeh (veď čo by sme si počali, keby chýbal nejaký ten BAD-guy...). Taktiež sa odhalila príčina jeho zvláštnej odmeranej povahy a človek mohol konečne pochopiť, prečo sa celý čas správal ako idiot. No, a že to bol oprávnený dôvod. :D

Celkovo ma príbeh oveľa viac zaujal a bavil ako predchádzajúca časť, a to aj napriek menšiemu výskytu sarkazmu, na ktorý som pri Cassandriných knihách zvyknutá.  Dej bol dynamický, mal svoje tempo, ktoré ma udržiavalo v napätí, a nechýbala ani akcia.
Na konci si musela Tessa vybrať medzi dvoma mužmi, ktorí ju milovali. Kvôli spoilerovaniu nebudem písať, či som s jej rozhodnutím spokojná alebo nie, len prezradím, že som pochopila jej voľbu, a že sa ten odmietnutý (chudák) chlapec zachoval naozaj statočne, čo sa mi veľmi páčilo, aj keď mi ho bolo ľúto.

Samozrejme si Casandra nemohla odpustiť koniec ako z dvesto dielnej telenovely,  kde človeka nechajú napínať do posledného okamžiku. Až na ten rozdiel, že pri telenovele si jeho nasledovnú časť môžete pozrieť už na druhý deň,  kdežto pri tejto knižnej sérii musíte čakať najmenej rok! Takže mi opäť začína ďalšie obdobie vytrhávania vlasov, ako pri každej knihe, ktorá končí vetou v priamej reči a ja zúfalo hľadám na internete, či som náhodou neprehliadla ešte nejakú kapitolu.  
Clockwork Princess
3. diel
Nevyšlo v USA/SR/CZ

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...