decembra 31, 2011

Proroctví

1. DIEL
Proroctví
Anotácia

V poslednej dobe mi fantasy príbehy pre mládež akosi nesedeli. Príbehy rovnaké, len sa tam obmieňali nadprirodzené bytosti a z tej naivnej, sladkej romance som už mala cukrovku. Preto som sa zamerala na iné žánre. Neviem, či to bolo tou prestávkou, ale napriek všetkým obavám ktoré som mala, som bola milo prekvapená.

Než som sa do knihy pustila, trocha som pátrala, aké sú na ňu recenzie. Nedalo sa nevšimnúť, že sa názory rozdeľovali na dva tábory. Tí, čo knihu zbožňujú a tí, čo ju zatracujú. V oboch prípadoch to bolo väčšinou z rovnakých príčin. To ma na knihu naštartovalo ešte viac. Bola som zvedavá ku ktorej strane sa prikloním ja. Ani na jednu! Chápem, čo dokázalo ľudí osloviť, ale tiež vidím tie nedostatky, ktoré ostatných štvali. Stavila som na zlatú strednú cestu. Čo bolo dobré som si užívala a zbytok som brala s rezervou.

Na začiatok mi dal zabrať štýl, akým bola kniha napísaná. Nebolo to z pohľadu žiadnej postavy, ale rozprávača. Poznáte to,..

"Ahoj, ako sa máš?", opýtala sa Helen
"Dobre." Odpovedala Clair.

Niekedy som pozabudla, že je to písané týmto štýlom a doplietla som sa. Ale je to len o zvyku. Netrvalo dlho a už som to vôbec nevnímala a sústredila som sa len na dej.
Čo sa toho týka,... Spracovanie gréckej mytológie v tejto knihe bolo zaujímavé. Autorka pospájala rôzne povesti a vznikol z toho jeden podarený námet. Všetko to bolo premyslené a dobre prepojené. Pre niekoho, kto nevie o gréckej mytológií vôbec nič, bude možno trochu zložitejšie zorientovať sa kto je kto, ale Josephine podstatné detaily dávkovala postupne, tak bolo dosť priestoru sa nad tým zamyslieť a vstrebať to.

Helen sa pokladala za obyčajné dievča a snažila sa nevytŕčať z davu. Po fyzickej stránke bola na tom l
epšie ako ostatní, ale nedávala tomu dôraz. Až keď sa na ostrov prisťahuje početná rodina, ktorú by najradšej pozabíjala do posledného člena, i keď na to nemá dôvod, zistí, že až taká obyčajná nie je.
Viem, že to znie ako niečo čo sme čítali už x krát a aj to v podstate také je, len s tou výhodou, že tento klišé príbeh je zasadený do sveta polobohov, o ktorom som nič nevedela. Všetko bolo pre mňa nové, a tak ako aj Helen,aj ja som sa dozvedala všetko postupne. Schopnosti, pravidlá, históriu či postavenie vo svete. Vždy ma tam vedelo niečo prekvapiť, narozdiel od upírov, vlkov atď., kde už nie je čo zmeniť. Tu sa mohla autorka vybúriť a nechať fantáziu pracovať, pretože tu nemala žiadne limity.

Táto stránka knihy bola tá pozitívna, s ktorou si získala svojich fanúšikov. Je tu ale aj druhá stránka a tá menej lichotivá.
Nerada to hovorím, ale Helen určite nepatrí do kategórie obľúbených hlavných hrdiniek. Hlúpa nebola, ale myslelo jej to vtedy, keď si z ničoho dokázala domyslieť závery a vo chvíli, keď by to došlo naozaj každému, ona bola totálne zabrzdená. Alebo ma privádzala do šialenstva tým, že vždy robila to čo nemala a narobila viac škody ako úžitku. A to čo by spraviť mala, logicky neurobila.
Väčšina nadáva na Helen, ale ja som mala ťažké srdce aj na Lucasa. (Inak to je nejaké pravidlo, že v každej druhej knihe bude postava menom Lucas alebo Adam?) Odhliadnuc od toho mena, mi vadila jeho dokonalosť. Chápem, že sa dobre číta o chlapcovi, ktorý pre vás urobí všetko na svete, je krásny, vtipný, milý a všetky tieto rozkošné veci, ale teraz úprimne, vydržali by ste to stále? Tá dokonalsoť a sladké rečičky by mi časom pekne liezli na nervy. Nie, Lucas si ma nezískal, aj keď predpoklady na t
o boli. Mal smolu v tom, že už takých bolo pred ním niekoľko. Ak na sebe popracuje, ešte nie je stratený.
Ako by to bolo, keby Helen nemala svoju najlepšiu kamarátku na život a na smrť. Tiež vám príde, že tieto najlepšie kamarátky sú vždy napísané ako podľa šablóny? Oddané, vtipné, odvážne a veľmi bystré? Mne určite, ale vôbec mi to nevadí, lebo vždy sa na nich dobre bavím ;)
Zo začiatku bola Claire len úplne bežná v pohode kamoška, ale neskôr ma svojimi pokusmi dostala :D

Začiatok bol dobrý. Niekde v strede sa to na chvíľu spomalilo a záver sa opäť ukázal v plnej paráde a splnil svoju úlohy tým, že ma dokázal navnadiť na pokračovanie.
Čo dodať? Knihu som si užila a vôbec som to nečakala. Hodnotím ju lepšími 3*. Jeden bod išiel dole za Helen a jeden za Lucasa.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Ak máte o knihu záujem,môžete si ju kúpiť TU.
Ešte pár slov mimo recenzie. Skoro v každej recenzií sa objavilo porovnávanie Proroctví s inými knihami. Najčastejšie s Twilightom. Chápem to, podobnosti tam boli, ale to už je teraz skoro v každej knihe. Rovnako by sa tam dali nájsť podobnosti s Upírskymi denníkmi, Nástrojmi smrteľníkov a iné.
Ak mám byť úprimná, veľmi ma to nerušilo. Všimla som si to, ale povzniesla som sa nad to a nenechala som si tým pokaziť čítanie. Okrem toho, nech si hovorí kto chce, čo chce, Twilight budem mať vždy rada. Vďaka nemu som začala čítať knihy a vôbec by ma neprekvapilo, keby práve Proroctví vyvolalo toto isté u iných mladých ľudí.

2. DIEL
Beze snů
Anotácia: Středoškolačka Helen z ostrova Nantucket je polobohyní. Patří totiž k rase Následníků, k potomkům řeckých bohů, kteří mají mnohá nadpřirozená nadání, ale jejich životy poutají prastaré zákony a kletby. Jedním z největších prokletí jsou Furie, které nutí Následníky z různých rodů, aby se mezi sebou zabíjeli ve jménu dávné krevní msty. A Helen je zřejmě jediná, kdo si s Furiemi může poradit. Jen ona totiž dokáže sestupovat do podsvětí a hledat přízraky pomsty ve strašlivé říši pána mrtvých.
Neustálé cesty do pekla a naprostý spánkový deficit si ale brzy začnou vybírat svou daň. Helen je unavená, nemocná a ke všemu ještě zoufalá ze své zakázané lásky k dalšímu Následníkovi – Lucasovi. Když už se zdá, že za pátrání po Furiích dívka zaplatí tu nejvyšší daň, získává náhle v podsvětí pomocníka: tajemného a nádherného mladíka, potomka krásné Afrodity…
Helen jako poutník podsvětím ví, že láska je silnější než smrt. Ale je také silnější než prastaré kletby?
 


Táto séria vo mne vyvoláva veľa protichodných dojmov. Na jednej strane postavy, kvôli ktorým som knihu skoro vyhodila z okna a na druhej strane fascinujúci príbeh, ktorý mi to nedovolil.

Už pri prvom diely som nebola fanúšikom Helen ani Lucasa a ani pokračovanie to nezlepšilo. Krásna, úžasná a vyvolená Helen, z ktorej každý padá na zadok. PREČO? Strašne chce každému pomáhať, a pritom robí všetko úplne naopak a ešte aj zle. Nepočúva, čo jej kto hovorí a radí. Jáááj, tá ma veru vedela pri čítaní poriadne rozohniť. Aspoň pri Lucasovi sa autorka trocha polepšila. Už nebol úžasný a dokonalý ako v predchádzajúcom diely. Hodila na neho trochu špiny a záhadnosti a hneď bol chlapec trochu k svetu. Ešte ubrať z neustálej kontroly a hrdinského komplexu a nakoniec si ho aj obľúbim. Kto vie? :)
Našťastie, sú v knihe okrem týchto dvoch nepodarkov aj iné a naozaj podarené postavičky. Či už sú to členovia Délosovej rodiny, zvlášť Hektor, alebo smrteľní kamaráti, Matt a Claire. Najviac ma však autorka potešila novým členom tejto podarenej partičky polobohov.
Orion. Ten ma vždy vedel pobaviť a všetko s ním spojené bolo zaujímavé. Najprv som sa ho snažila odhadnúť - dá sa mu veriť alebo nedá sa mu veriť? O čo mu ide, atď. Proste tak, ako to má biť. S tým, ako sa nakoniec ukázal som spokojná a dúfam, že taký ostane aj naďalej. 

Čo ma na knihe najviac fascinuje je príbeh. Hlavná hrdinka môže byť akokoľvek naivná a protivná, ale grécka mytológia nikdy nesklame. Zbožňujem tieto príbehy a páči sa mi, ako sa s nimi vedia autori pohrať. Toľko možností, ktorými sa môže príbeh uberať, len si vybrať ten správny. Čítala som niekoľko kníh s touto témou a zakaždým boli iné.
Tu sa Josephine zamerala na Trojskú vojnu a od toho všetko odvíjala. Stvorila si nový druh polobohov a všetko s nimi spojené. Je príjemné čítať niečo, čo vie prekvapiť. Nikdy som nevedela čo čakať. Kvôli takýmto momentom som rada čítala fantasy, ale nakoniec sa mi to začínalo zlievať. Jeden príbeh ako druhý, nič nové. I keď by sa dalo povedať, že aj tu ide autorka podľa nepísanej šablóny YA kníh, aspoň prišla s niečim iným. 
Rody, ktoré sú prekliate večnou nenávisťou...koho by to napadlo? :) Pravdu-povediac, som sa v istom momente stratila, kto je kto a kto je s kým príbuzný. Ale podstatné je, že autorka v tom má jasno. Aspoň myslím. Hádať sa s ňou nebudem.

Začiatok knihy bol trochu pomalší. Helen a Lucas ma klasicky vytáčali. Neúspešné cesty do podsvetia ma už začali nudiť. Orion to zachraňoval, ale čo on sám zmôže chudáčik?
Ani neviem, kedy som prešla cez nezáživnú hranicu a už to dostalo šťavu. Jeden problém striedal druhý. Tam zápletka, tu akcia a kto je zas toto? Stránky sa len tak obracali. Môžem povedať, že Beze snů bolo určite lepšie ako prvý diel Proroctví. Koniec ma dostal. Pokračovanie bude určite stáť za to. 
Na plný počet to nevidím, lebo Helen, ale 4* dám rada.
Sériu odporúčam a ak knihy doma nemáte a chceli by ste, môžete si ich kúpiť TU. Ďakujem spoločnosti Albatros media za poskytnutie knihy.3. DIEL
Bohyně

Tak, tomuto sa vraví zakončenie ako sa patrí. Séria Proroctví sa stala oficiálne jednou z mojich obľúbených. Je mi úprimne ľúto, že Bohyně už bol posledný diel trilógie, pretože by som určite zvládla ešte jednu dve knihy s týmto príbehom. Ale ako sa hovorí, v najlepšom treba prestať a tak sa aj stalo.

Príbeh sa knihu po knihe zlepšoval a v poslednom diely to malo riadne grády. Ak som mala pri prvom diely nejaké pochybnosti, tak tie sa vyparili s prvými stranami.

V prvých dvoch častiach išla na nás autorka pomaly. Všetko dávkovala postupne. Tu čitateľovi nedala najmenšiu šancu si vydýchnuť. Problémy sa na Helen a ostatných polobohov sypali z každej strany. Knihu bolo takmer nemožné odložiť. Zvedavosť a potreba zistiť ako sa ten cirkus skončí bola prisilná.

Museli sa vysporiadať s bohmi, ale bolo treba upratať aj vo svojich radách medzi polobohmi. Rodinne, kamarátske a milostné vzťahy boli tiež na programe dňa. A aby toho nebolo málo zahrajme si hru "odhaľ tajomstvo Atlantídy a Tyrana".
Akoby tých problémov už aj tak nebolo dosť, autorka sa rozhodla vkladať do príbehu záblesky minulosti v podobne snov a spomienok z minulých životov Heleny. Takéto flashbacky nemám rada, ale poviem vám, že tu som ich žrala. Tým, ako sa autorka pohrala s príbehmi gréckej mytológie a dokázala ich pospájať s inými historickými príbehmi ma dostala. Grécka mytológia je fascinujúca sama o sebe a takto upravená ... klobúk dole.

Helen a Lucas boli samostatná kapitola už od začiatku série. Nemala som tých dvoch rada, fakt nie. Všímate ten minulý čas? Neviem, či to bolo tým vyťaženým príbehom, že som nemala čas nad nimi uvažovať, ale prvý krát mi neliezli na nervy. Helen ma prekvapila, že nerobila konečne somariny. Nechala si poradiť a keď jednala na vlastnú päsť, konečne nenarobila viac problémov ako úžitku.
Starý známi milostný trojuholník nás tiež neobišiel, ale jeho spracovanie bolo dobré. Vyberie si Helen Oriona či Lucasa? Orion je miláčik a vždy som mu fandila. Som rada, že to nakoniec skončilo tak, ako to skončilo. Samozrejme, že neprezradím ako, ale prídu si na svoje všetci. Dokonca aj moje druhé zlatíčko Hector. Na tom sa autorka počas série riadne vybúrila a v poslednom diely si to poriadne vyžerie chalan.

Čo k tomu dodať? Ak vám to ešte nedošlo, ja som bola z posledného dielu nadšená. Všetko do seba krásne zapadalo. Bolo to prekvapujúce, napínavé, smutné a zábavné, presne také, aké by to malo byť. Na konci sa mi najviac rátalo, že aj keď to bola posledná kniha trilógie, niektoré veci ostali nakusnuté. Nebol to ten klasický koniec, kde presne vieme kto, kde a ako skončil. Všetko podstatné bolo síce zodpovedané, ale ak by sa jedného dňa Josephine rozhodla pokračovať, viem si predstaviť, akým smerom by sa mohla uberať. Nechala si pár zadných vrátok otvorených.

Prvý diel Proroctví som hodnotila 3*, ale už vtedy som vravela, že séria má potenciál. A tak sa aj stalo. Druhý diel Beze snů dostal 4* a finále si právom zaslúžilo plný počet5*. Nemôžem inak ako knihu vrelo odporučiť každému, kto obľubuje tento žáner - YA fantasy. Rozhodne, je to jedna z tých lepších sérií.

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros média. Kto nevlastní ani jednu knihu z tejto série, tak by to mal rýchlo napraviť. A môžete tak učiniť TU.
Anotácia: Helen omylem otevřela brány antickým bohům, kteří byli dlouhá tisíciletí věznění na Olympu, a nyní se snaží najít způsob, jak je znovu uvěznit. Jinak riskuje válku a obrovský chaos.

Helen už ale naštěstí není pouhým Následníkem. Získala nepředstavitelnou sílu, a tak se může pokusit čelit Diovi a jeho skupině bohů. Čím silnější ale je, tím větší strach z ní mají její přátelé, kteří nevědí, jestli se jí bát, nebo ji uctívat. Orákulum věští, že někde mezi nimi se ukrývá děsivý Tyran… a podle proroctví se zdá, že jde o Oriona.
A k tomu všemu se Helen stále nerozhodla, jestli chce být s Lucasem, nebo Orionem. Válka se rychle blíží a Helen bude muset udělat děsivé rozhodnutí, aby změnila osud, který byl napsaný ve hvězdách. Zvládne Helen svou sílu a dokáže se postavit bohům? Zvítězí láska nad předepsaným osudem?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...