decembra 31, 2011

Som roztrieštená - Tahereh Mafi

1. diel
Som roztrieštená

Anotácia: Juliette trávi stovky dní zatvorená v betónovej cele, ďaleko od všetkých, bez možnosti komunikácie, bez dotyku druhého človeka, zavrhnutá a sama. Pre svojich blízkych, spolužiakov a rodičov predstavuje hrozbu, ktorú je treba pred svetom ukrývať. Keď sa jej niekto dotkne, začnú sa diať veci. Čudné veci. Zlé veci. Smrteľné veci. Nikto nevie, prečo je Juliettin dotyk smrteľný, no nový systém s ňou má veľké plány – chce ju použiť ako svoju zbraň a jej ničivú silu sa chystá využiť v prospech skazeného sveta. Avšak Juliettina predstava je celkom iná. Jej dotyk je jej silou, no na to, ako s ňou naložiť príde až po tom, čo do jej opusteného života vstúpi Adam – chlapec s tetovaním vtáka na hrudi, ktorý sa po celú dobu zjavuje v Juliettiných snoch – a odhalí jej svet, o ktorom doposiaľ ani len netušila...

Poznáte ten pocit, keď vás kniha vôbec nebaví a vy namiesto toho, aby ste si užívali zaujímavý dej, myslíte pri čítaní na to, čo budete celý deň robiť, poprípade aký ste mali deň, alebo na všetky "neodkladné" záležitosti, ktoré treba urobiť zrovna teraz a hrozne vás "mrzí," že nemôžete pokračovať v čítaní? Ja určite, už sa mi to párkrát stalo. 
Pri čítaní tejto knihy som mala pocit, že to bude presne taký prípad. Než som si začala poriadne v hlave vymýšľať všetky nezmyselné povinnosti, ktoré treba ešte urobiť, ani neviem ako a dostala som sa do štádia, že jednoducho nemôžem prestať, lebo ma to začalo baviť.


Začiatok knihy mi dal naozaj zabrať. Nudné, zdĺhavé a zbytočné. Teraz, keď už mám knihu prečítanú, je mi jasné, že autorka sa potrebovala len nejako dostať do deja a rozbehnúť to. A keď je hlavná hrdinka zavretá sama v jednej miestnosti, veľa akcie nám nepripraví. Na druhej strane, to neznamená, že treba ten čas osamote predlžovať tým, že Juliette bude nekonečne dlho uvažovať nad tým, aký úžasný je dážď a ten pocit, keď na vás dopadajú kvapky, či voľnosť a lietanie vtákov. Tieto opisy  ma pomaly, ale isto začali nudiť. Vôbec ma to nebavilo až do chvíle, kedy sa na scéne objavil Adam. Potom, to už našťastie začalo naberať spád.

Po celú dobu čítania som bola trocha zmätená atmosférou toho zdevastovaného sveta, v ktorom sa dej odohrával. Nevedela som si ho presne predstaviť. Malo to pár medzier a cez to všetko, sa ku mne akosi nedostalo, ako ten svet a spoločnosť v ňom funguje. Možno sa môj názor na svet v pokračovaní zmení ,ale zatiaľ to nepatrí medzi najpremyslenejšie svety, s akými som sa doposiaľ stretla.

Tak ako sa mi nezdal premyslený svet, naopak som bola nadšená pri tom, ako uveriteľne na mňa pôsobila Juliette. Jej vnútorný boj, samej so sebou, kedy sa v nej bili všetky tie pocity, ktoré my si ani neuvedomujeme, alebo považujeme za samozrejmosť, ona sa musela 17 rokov zmierovať s tým, že to nikdy nezažije. Pocity ako láska, neha, objatie alebo obyčajné pohladenie, v jej prípade boli len nedosiahnuteľnou predstavou a túžbou niečoho, čo nikdy nemôže, chce, nechce, nesmie mať! Najväčšiu zásluhu na tom, že bolo jej správanie také reálne, bol jednoznačne netradičný štýl písania, ktorý si autorka zvolila na vyjadrovanie vnútorných pocitov Juliette. Naozaj výborné oživenie a spestrenie čítania a celkového zážitku z knihy.

Ako by to bolo, keby sa v príbehu neobjaví love story. Juliette a Adam. Veľmi zvláštna dvojka. Ich vzťah bol naozaj pekný, čistý a hlavne silný, ale taktiež príliš rýchly a naivný. Mám rada tú časť, keď sa vždy dávajú dvaja dohromady. Tie začiatky a trápne momenty a to všetko, ale v tomto prípade som si nič také neužila. V tomto prípade, to bolo okamžité zrýchlenie z 0 na 100.

Možno vám prišla táto recenzia ako záporná, ale nenechajte sa pomýliť. Opak je pravdou. Kniha ako taká sa mi páčila a rozhodne sa teším na pokračovanie. Hlavne na to, ako sa to ešte vyvinie. Kniha celý čas mala nečakaný spád, až som mala na konci pocit, akoby čítam úplne niečo iné, než som začala.

Ach. Toľko mám toho na jazyku, čo by som chcela ešte napísať a okomentovať, ale nedá sa to bez toho, aby som nespoilerovala. Keby poviem všetko čo chcem, tak by ste si knihu nemuseli ani prečítať. Už aj tak, mám blbý pocit, či som nenaznačila príliš o Adamovi a Juliette. Dúfam, že nie. ;)
Ak máte radi dystopické knihy, alebo ste fanúšikom hrdinov s nadprirodzenými schopnosťami, toto je niečo pre vás. 

Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Ak knihu ešte nemáte, tak neváhajte a objednajte si ju priamo TU.


2. diel
Som zlomená
Anotácia: Juliette ušla do Bodu Omega. Je to miesto pre ľudí ako ona – pre ľudí, ktorí majú dar – zároveň to je aj hlavné stredisko odporu tých, čo sa vzbúrili. Konečne sa odpútala od nového systému, je voľná a nehrozí jej, že ju použijú ako zbraň. Konečne môže slobodne milovať Adama. No zdá sa, že Juliette sa nikdy nepodarí oslobodiť od jej smrteľného dotyku.
Ani od Warnera, ktorý chce Juliette viac, než si kedykoľvek vedela predstaviť. Prenasledovaná svojou minulosťou a vydesená svojou budúcnosťou Juliette vie, že v súčasnosti bude musieť urobiť rozhodnutia, ktoré jej zmenia život. Rozhodnutia, ktoré sa môžu týkať voľby medzi vlastným srdcom a Adamovým životom.

Ak sa chcete pustiť do čítania Som zlomená, určite už máte za sebou zvládnutý prvý diel. Tým pádom vám je známe, že kniha je veľmi výnimočná nie len svojím obsahom, ale aj štýlom písania. Výnimočnosť a inakosť nie je vždy prínosom. Niekedy je to výhoda a niekedy vás to zničí. A teraz nehovorím o Juliette, ale o samotnej knihe.

Tak ako aj v prvej časti aj tu som sa musela najprv dostať do tempa a štýlu knihy. I keď som na to už bola pripravená, aj tak som mala na začiatku problémy a príliš som sa nechytala a logicky ma to veľmi nebavilo. Najviac ma zabíjali zdĺhavé Juliettine myšlienky. Priznám sa, že niektoré boli naozaj krásne a zaujímavé, hlavne tie z jej zápisníka, ale aby každá hlúposť nad ktorou premýšľala bola rozpísaná na dve strany, bolo príliš. Si predstavte, že stretnete niekde na ulici známeho a najprv 10 min. uvažujete ako ho pozdravíte. Ahoj?, čau?, nazdar?, vitaj? + si ku každému pridajte nejaké odôvodnenie, prečo práve to oslovenie a hneď z toho je materiál na 3 strany v knihe, ktorý je totálne zbytočný a hlavne to čitateľa odrádza. To sa stávalo aj mne.  Než Juliette dokončila svoju maxi úvahu o ničom, ja som sa pri čítaní dvakrát stihla zamyslieť, čo mám na pláne zajtra a aké bude asi počasie, a na konci som už nemala ani potuchu, o čom to vlastne zasa točí.
Tie opisy by som aj dokázala prekusnúť, lebo som ich čakala, ale to že sa tam skoro do poloviny knihy nebude nič diať, som naozaj nečakala. Juliette ma svojím ľutovaním a ufňukaným správaním vytáčala a to nehovorím o tom ako všetko pred každý tajila. Povedala som si, nevadí, ak je protivná hlavná hrdinka, druhá polovička to vždy zachráni, a tak som vkladala všetky svoje nádeje na záchranu do Adama. Opäť chyba. Možno by sa to dalo  zachrániť, keby tam Adam je, ale autorka ho z príbehu akosi vynechávala. A ak sa tam sem-tam mihol, tak len na chvíľu a aj to si radšej mohla odpustiť. Spravila z neho totálneho slabocha. Vôbec som ho nespoznávala a stratil všetko svoje čaro. Zo začiatku bol ako kôpka nešťastia a samé tajomstvo. Neviem, kto sa v tú chvíľu viac ľutoval, on či ona. Keď sa odkrylo čo Adam pred Juliette zatajoval, bolo to ešte horšie. Každý chcel pomôcť tomu druhému a nakoniec z toho boli len samé presladené teatrálne rozhovory, čo nikam neviedli.

Ale aby som nebola len kritická. Kniha nebola vôbec taká zlá ako sa mohlo zatiaľ z môjho opisu zdať. Našťastie sa tam vyskytovali postavy ako Kenji a Warner. Kenji ako správny kamarát vždy vedel rozveseliť a navodiť dobrú náladu aj v tých najťažších chvíľach. No a Warner... ten naozaj prekvapil. Už v jednotke mal niečo do seba aj keď bol protivný, ale teraz...absolútne zatienil Adama. Akonáhle sa začalo v príbehu objavovať Warnerové meno, hneď začalo svitať na lepšie časy. Dej naberal na spáde a už to išlo jedna báseň. Prestala som vnímať všetky myšlienky a opisy, pretože ma zamestnávalo, Čo sa to tam sakra deje? a To nemôže myslieť vážne?! Na to, aká bola prvá polovica pomalá, druhá mi ubehla až príliš rýchlo. Udialo sa tam toľko šokujúcich vecí a zvratov, že som ich nestíhala vstrebávať. Možno, ak by to dávkovala postupne od začiatku, mohol byť výsledok aj hodnotenie lepšie.

Na začiatku čítania by som neverila, že by som mohla knihu ohodnotiť aspoň trocha kladne. Naozaj ma to nebavilo a silno som premýšľala, či to vôbec dočítam, ale som rada že som to nevzdala. Stálo to za to. Ak ste čítali prvý diel a páčil sa vám, určite sa pustite aj do tohto, stojí to za to. Ak už pre nič iné, aspoň kvôli Warnerovi. Ten chlapec ma dostal a ja sa už neviem dočkať pokračovania, kedy si ho budem môcť opäť vychutnať. Najviac ma na ňom dostala tá jeho surovosť zmiešaná z láskavosťou. Som zvedavá, čo sa z neho ešte vykľuje. Ale jedno viem isto...už žiaden Adam!
Takže hodnotím to na štyri*. Ten začiatok nemôžem prehliadnuť a už vôbec nie tie nudné časti, ale našťastie sa to potom zlepšilo. Aby som nezabudla. Ani tu nebudú chýbať prečiarknuté riadky ako aj predtým, len už nie v takom množstve.
Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...