novembra 09, 2016

KŘIŠŤÁLOVÝ MEČ - Victoria Aveyardová

Každý může zradit... Nenechte si ujít pokračování Rudé královny!

Křišťálový meč plynule nadväzoval tam, kde som sa s obľúbenými hrdinami rozlúčila v predchádzajúcej časti. Do deja som sa rýchlo dostala aj po ročnej medzere medzi jednotlivými časťami. Nepamätala som si všetky detaily, ale autorka nenápadne a postupne pripomínala súvislosti.

I keď ide o druhý diel série, svojim obsahom je kniha úplne z iného cesta než predchádzajúca. Dokonca, niektoré postavy prešli úplnou premenou. Najväčšou asi hlavná postava Mare. Jej postava mi na začiatku veľmi sadla, ale teraz bola súca dobre prefackať. Na jednej strane ma neskutočne vytáčala všetkým čo robila, ale na strane druhej, v situácií akej sa ocitla, to bolo primerané správanie. Aspoň bol vidieť posun v charakteroch postáv a že sa počas deja vyvíjajú.

Ľúbostný príbeh nehral nikdy hlavnú úlohu v tejto sérií a zatiaľ sa na tom nič nemení. Objavilo sa tam možno o niečo viac náklonnosti ako v prvej knihe, ale stále sa nedá hovoriť o milostných záležitostiach. To sa čudujem, lebo keby mám mať neustále pri sebe chlapíka ako je princ Cal, neexistuje nič, čo by ma od neho dokázalo držať ďalej. Aj keď sa tomu Mare bráni, pomaly ale isto si tento ohnivý mládenec prepaľuje cestu aj do jej srdiečka. Mare a Cal sa neoháňajú vyznaniami na všetky strany, ale to čo je medzi nimi bolo o to viac skutočné. Obávam sa ale, že táto absencia milostných záležitostí nebude dlho trvať a v pokračovaniach sa dá očakávať aj nejaký ten trojuholník, možno aj štvoruholník. Adeptov je dostatok. Dúfam, že autorka nepodľahne tlaku a zvládne to ako doteraz.

Aj napriek faktu, že ma hlavná postava vytáčala, som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Pútavý štýl autorky sa nijako nezmenil. Mare a jej spoločníci sa väčšinu času snažili nájsť jej podobných novokrvných. Trochu som sa bála aby to neupadlo do stereotypu, ale každá výprava mala niečo do seba a o akciu a napätie bolo vždy postarané. To je presne ingrediencia, ktorú mám v knihách najradšej, najmä ak sa autor nebojí experimentovať. Aveyardová sa rozhodne nebojí.
Krev Mare Barrowové je rudá jako většiny obyčejných lidí. Má ale nadpřirozené schopnosti jako Stříbrná, dovede ovládat blesky, což je zbraň, kterou chce královský dvůr získat pod svou kontrolu. Sice ji obvinili, že to vše jen předstírá a je prachsprostá podvodnice, ale jí se podaří uprchnout od Mavena, prince a přítele, který ji zradil. A Mare zjistí něco vskutku překvapivého – není jediná Rudá, kdo má podobné schopnosti. 

Pronásledovaná Mavenem, z nějž se nyní stal pomstychtivý král, vyráží pátrat po rudostříbrných bojovnících, aby je vyzvala k souboji s jejich utlačovateli. Ale nehrozí snad Mare nebezpečí, že se z ní stane přesně taková zrůda, které se pokouší porazit? Nezlomí ji váha životů, jež je nutné položit ve jménu revoluce?
V prvom rade musím autorke uznať, že ma párkrát dostala. Málo čo ma dokáže prekvapiť, ale jej sa to sem tam podarilo. Samozrejme, niektoré zvraty sa dali predvídať, ale milujem tie, ktoré vôbec nečakám. Aveyardová má tiež jednu úžasnú vlastnosť, že sa nebojí obetovať pár postáv. Aj teraz ich tam trocha preriedila. Jednej postavy mi bolo fakt ľúto, ale príbehu to prospelo.

Koncom to už len zaklincovala. Keď som otáčala posledné strany, nevedela som, či sa mám tešiť, že bola kniha taká dobrá ako som čakala, alebo si trhať vlasy, že už to končí a ja nemám pokračovanie. Koniec bol čistý masaker. Kráľ Maven sa ukázal v plnej paráde ako správny záporák. Čo sa Mavena týka, je zlý, zvrátený a zákerný, ale tak to má byť. Čím horší je, tým ho mám radšej. Len dúfam, že taký aj ostane a ešte im poriadne znepríjemní život. Záporné postavy majú byť záporné. Nemám rada, ak sa z nich časom stávajú citlivky.

Od knihy som dostala presne to, čo som aj čakala. Veľmi som zvedavá na pokračovanie. Už aby som ho mala. Odporúčam prečítať. Séria je určená pre publikum mladých dospelých, ale aj taká stará raketa ako ja si prišla na svoje. Táto rudá séria patrí jednoznačne medzi moje naj a nedám na ňu dopustiť. Má všetko čo mám rada. Akciu, napätie, zaujímavý dej, dobré postavy, prekvapivé momenty a je pútavo napísaná. Ako inak, hodnotím všetkými piatimi.

Albatros media ďakujem za poskytnutie knihy. Na ich stránkach si KŘIŠŤÁLOVÝ MEČ môžete ihneď a jednoducho kúpiť.
1 komentár:

  1. Pozor, že chcem poslať dôležité informácie každému, kto to práve čítal, dajte si pozor na falošné kúzla, hľadám pomoc viac ako 3 roky, nikto mi nebol schopný pomôcť. Moje meno je Roshney Perez z Kanady, chcem sa tu podeliť o svoj skutočný životný príbeh. Kvôli ľuďom, ktorí trpia rovnakým problémom ako ja, som bol bezdetný deväť rokov od manželstva. Manžel ma opustil, pretože som mu nemohol dať dieťa, chodil s inou dámou, plakal som deň a noc, pretože milujem svojho manžela toľko, hľadal som pomoc všade, až minulý mesiac som videl podobný komentár na internete zdieľa žena, ktorá žiada ľudí, aby sa spojili s Dr. Ogbidim o akúkoľvek pomoc, a tak som ho rýchlo kontaktoval, aby mi pomohol. Ogbidi odpovedal a povedal mi, že moje problémy skončili, takže po vykonaní všetkých rituálov som dostal výzvu od manžela, aby som mu odpustil, rýchlo som prijal jeho ospravedlnenie, minulý mesiac, odkedy sa môj manžel vrátil, Som tiež šťastný, že môžem povedať, že som tehotná. Dr. Ogbidi priviedol späť môjho manžela so svojimi magickými silami a dal mi nejaké bylinky, aby som si vyčistil lono kvôli rýchlej plodnosti. Hovorím to preto, lebo som mu už povedal, že jeho meno zdieľam v rádiu a na internete, aby ľudia vedeli o jeho dobrá práca, pre tých, ktorí by mu chceli poďakovať za mňa alebo za tých, ktorí potrebujú riešenie svojich problémov, by sa mali skontaktovať prostredníctvom e-mailu: ogbidihomeofsolution1@gmail.com.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...