decembra 31, 2011

Krvavá cesta (Moira Young)

1. diel
Krvavá cesta
Anotácia: Saba žije u Stříbrného jezera – pustiny zpustošené neustálými písečnými bouřemi – kde se její rodina snaží přežít a neustále naráží na pozůstatky dávno zaniklé civilizace Padlých. Když čtyři tajemní jezdci unesou její milované dvojče Lugha a zabijí jejího otce, Saba se vypraví osvobodit bratra a pomstít otce. Cestou potkává pestrou společnost dobrodruhů, pašeráků a samozřejmě i Jacka, úžasného a nesmírně drzého kluka. Saba během svého putování zjistí, že není slabou a bezbrannou dívkou, ale naopak skvělým bojovníkem, který má schopnost změnit deformovanou společnost zevnitř…
Krvavá cesta je román plný akce, napětí a dobrodružství.
Román, který vás uhrane.


Krvavá cesta bola jedno obrovské prekvapenie. Zbožňujem ten pocit, keď niečo podceňujete a ono vám to potom vyrazí dych. Pri tejto knihe sa mi to po dlhej dobe stalo. 
Ani neviem z akého dôvodu som nemala od knihy žiadne očakávania a myslela som si, že to nebude nič extra. Taká som rada, že som sa mýlila. Už po prvých stranách som vedela, že si knihu zamilujem.

Najviac zo všetkého mi sadol štýl, akým bola kniha napísaná. Jednoduchý, žiadne zbytočné prifarbené opisy. Vety boli stručné, ale výstižné a vôbec nevadilo, že tam chýbali kvetnaté opisy, pretože autorka precízne volila slová, a tak sa ma každá veta dotkla omnoho viac, akoby som sa mala zamýšľať nad množstvom metafor a podobných srandičiek.
Tento jednoduchý štýl písania výborne dopĺňal dej, ktorý bol naopak viac než bohatý.

Mohlo by sa zdať, že Saba, obyčajné dievča, ktoré celý život vyrastalo len so svojou rodinou a okrem nich poznala ešte tak dvoch ľudí, nemá toho veľa čo ponúknuť, ale netreba robiť unáhlené závery. Saba bola neobyčajná hlavná hrdinka. Dokázala vo mne vyvolať toľko emócií, ako už dlho žiadna postava nie. Na začiatku bola milujúca dcéra a oddaná sestra, potom panovačná potvora, neskôr nastúpila dravá šelma čo ide cez mŕtvoly (doslovne), aby toho nebolo málo, spoznali sme aj arogantnú mrchu a nakoniec nás zahrnulo láskou milé a obetavé dievča, ktoré túži zlepšiť svet.
Jej cesta za záchranou brata bola naozaj náročná a popretkávaná kvantom prekážok. Našťastie na to nebude sama a cestou spozná pár skvelých ľudí. Dokonca v týchto zúfalých chvíľach nájde človeka, ktorý jej bude viac, než len priateľom.
Doba v akej sa dej odohrával bola veľmi zaujímavá. To nezvyčajné prostredie a chovanie ľudí ma dokázalo tak pohltiť, že som miestami zabudla aký druh knihy čítam a mala som pocit, akoby som čítala klasické fantasy, s úplne vymysleným svetom. Do reality, že čítam dystopický príbeh, ma sem-tam vrátili len ojedinelé pripomienky, keď sa v deji objavili trosky budov, či rôzne veci po Padlých, ako tam bolo dnešné ľudstvo nazvané.


Veľkú radosť mi spravil koniec knihy. Okrem toho, že sa príbeh ako taký ukončil, i keď viem, že bude pokračovanie, tak to neostalo otvorené a aspoň nemusím zúfalo čakať čo bude ďalej. Ale pozor, to neznamená, že sa na pokračovanie neteším. Teším a ešte ako. Radosť mi urobilo to, že sa autorka nebála obetovať pár svojich postáv a urobiť tak príbeh viac dramatickejší a napínavejší. Viem, že je to smutné, keď v knihe zomrie dobrá a obľúbená postava, ale uznajte, že to má šmrnc. V knihách, ktoré som čítala naposledy, som práve toto postrádala a som rada, že tu som sa dočkala.

Čo viac ku knihe dodať? Nič lebo sa budem len opakovať. Bolo to super, a kto ste ju ešte nečítali, MUSÍTE SI JU PREČÍTAŤ. Ja sa zatiaľ budem tešiť na pokračovanie. Strašne som zvedavá, čo sa ešte vyvinie z Nera. Mám také podozrenie, že to nebude len tak nejaká vrana. ;)


Za knihu ďakujem spoločnosti Albatros media. Zakúpiť si ju môžete priamo TU.
2.diel
Pustina
 
Anotácia: Saba doufala, že se její svět vrátí do normálu poté, co porazila Tontony a zachránila svého bratra Lugha. Všichni teď míří na západ za lepším životem a toužebně očekávaným setkáním s Jackem. Avšak nový, mnohem nebezpečnější nepřítel je na vzestupu a postupně buduje svou vizi nového světa, kde jeho odpůrci nemají co dělat. A jaká je vlastně pravda o Jackovi? Opravdu je tím, za koho se celou dobu vydával? A kam až je Saba ochotna zajít, aby dostala to, co chce?

Pokračování Krvavé cesty přichází a slibuje ještě více napětí a akce.


Hneď na začiatku by som chcela poukázať na poslednú vetu z anotácie.Keď som si ju prvý raz prečítala, bola som nadšená a nabudená na druhý diel. Po prečítaní knihy môžem povedať, že nezodpovedá realite. Zmenila by som ju na ... sľubuje viac nemožných situácií a akcie bez napätia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Krvavá cesta ma dostala od prvej strany. Vyhovovala mi po všetkých stránkach. Štýl písania, dej, aj postavy boli super. Logicky som sa tešila na druhý diel a hneď ako sa mi dostal do rúk som neváhala ani sekundu a pustila sa do čítania.

Pustina začala plynule tam, kde sa skončil predchádzajúci diel. Prvá kapitola bola skvelá. V momente ma opäť dostal stručný, ale výstižný štýl písania, ktorý mi absolútne sadol a vyhovoval a tiež ma milo prekvapila kapitola z Jackovho pohľadu. Bola som nadšená. A tak som čítala ďalej a nadšenie pomaly opadávalo. Ako sa ukázalo, z Jackovho pohľadu bola len táto jedna kapitola, čo by ani tak nevadilo, ale znamenalo to to, že ostatné už boli z pohľadu Saby a Jack sa tam nevyskytoval. 

Saba si musela prejsť ťažkými udalosťami a bolo prirodzené, že si to vybralo svoju daň. Začala trpieť nočnými morami a všade ju prenasledovali vidiny mŕtvych, ktorých mala na svedomí. Všetko by to bolo pochopiteľné až do momentu, kedy sa ukázalo, že to nie sú len vidiny. Na svojej ceste za šťastným životom stretli šmanku, ktorá jej pomohla zbaviť sa preludov a ukázať jej kým v skutočnosti je a akou cestou sa má uberať.
Priznám sa, že táto časť s tou duchovnou stránkou ma nebavila. Čakala som to, ale dúfala som, že sa toho nedočkám. Pochopila som to tak, že to má byť príbeh o našom svete za XY rokov a tak to aj beriem. Krvavá cesta bola krutá, ale "reálna". Teraz tie čáry-máry, sú tam ako päsť na oko a uberajú na dôveryhodnosti. Aspoň pre mňa to bolo mätúca stratila som poriadnu predstavu v akom svete sa to vlastne odohráva.

I keď ma konečne Saba pri sebe všetkých svojich súrodencov a Jacka na ceste, ani tak sa nedočká svojho vytúženého, pokojného života. 
Pinch je mŕtvy, ale na jeho miesto usadol niekto iný a svojím spôsobom bude pre Sebau ešte nebezpečnejší. Aby toho nebolo málo, ukáže sa, že Jack je zradca. Nikto o tom nepochybuje, len Saba tomu odmietne uveriť a rozhodne sa zistiť pravdu a všetkým ukázať, že sa mýlia. Lenže, odpovede ktoré nájde, nie sú také v aké dúfala. Vo chvíli, kedy je Saba úplne na dne a najzraniteľnejšia, objaví sa na scéne muž, ktorý poriadne zamieša kartami a milostný trojuholník je na svete.
Takýto vývoj situácie možno bude pre niekoho sklamaním, ale mne sa to páčilo a som rada, že to takto autorka okorenila. Teraz som strašne zvedavá, ako z tejto situácie vykorčuľuje tak, aby z toho neurobila klišé, ale ostala verná svojím šokovým situáciám.
Len tak mimochodom, ten nový pánko je trochu psycho, ale má niečo do seba. Tiež by som mu ťažko odolávala. Bude to ma Saba ťažké ;) 

Na ceste za očistením Jacka nebola Saba sama. Jej spoločníci však neboli veľmi príjemný. Milovaný brat Lugh, už nebol taký dokonalý. Jeho mužské ego sa nevedelo zmieriť s tým, že Saba nezbožňuje len jeho, ale objavil sa nový chlap, po ktorom jej srdce túži. Jeho večne podráždená nálada a nadradené správanie ma privádzalo do šialenstva. Lughova postava mi nesadla a stále neviem ako ho mám zaradiť, čo si o ňom myslieť a čo od neho čakať. Naopak, Saba je napísaná výborne. Nie je dokonalá, robí chyby ako každý a nebojí sa ich priznať. 

Ešte sa vrátim sa k tej spomínanej vete z anotácie a trocha ju objasním. Akcia v príbehu rozhodne nechýbala, ale tým, že je to písané tak jednoducho, to v tomto prípade trochu uškodilo. Dlhšie trvali prípravy a keci, čo a ako, než samotná akcia. Ani som nestihla zaregistrovať, že sa tam niečo deje a už bolo potom. Tiež mi prišli niektoré situácie zvláštne. Každý má strach z Tontonov a pritom si tam robia čo sa im zachce a dostanú sa kam chcú. Aj niektoré rozhodnutia a činy som celkom nepochopila. 

Zhrnula by som to následovne. Kniha sa mi páčila, a viac-menej som dostala to, čo som aj čakala. Sklamanie nastalo len v prípade tých šamanských záležitostí a menší nedostatok šťavy vo vypätých situáciach. Za to som strhla jednu hviezdičku. Koniec nesklamal a výborne zohral svoju úlohu. N pokračovanie sa teším hádam ešte viac, ako pred tým. :)

 Za poskytnutie výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros media.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...