decembra 31, 2011

Percy Jackson

1.diel
Zlodej blesku 
Anotácia: Volám sa Percy Jackson... Až doteraz som si myslel, že som obyčajný chlapec, ktorého čaká vyhodenie zo školy... Zistil som však, že môj otec je jeden z bohov na Olympe... Moja učiteľka sa premenila na krvilačnú príšeru a kamarát je satyr... Všetci na mňa číhajú a podozrievajú ma z krádeže blesku, silnej zbrane mocného boha Dia... Musím dokázať svoju nevinu a nájsť ukradnutý blesk a s ním aj zlodeja. Pomôžeš mi?
Bude to však nebezpečné, tak potom sa nesťažuj, že som ťa nevaroval!
2. diel
More oblúd
Anotácia: "Percy Jackson si už zvykol na to, že nie je obyčajný chalan z New Yorku – ako syn boha mora Poseidóna patrí do dvoch svetov, ľudského aj mytologického, kde sa to hemží zákernými a krvilačnými obludami. A mnohé z príšer, ktoré donedávna poznal len zo starých gréckych bájí, ho teraz chcú pripraviť o život...Po nečekane pokojnom školskom roku sa v posledný deň pred prázdninami na Percyho zosype celá lavína problémov – hodina telocviku sa zmení na vybíjanú s ľudožrútskymi obrami, kamarát Grover sa dostane do problémov a Táboru polokrvných hrozí zničenie. A tak sa Percy a jeho priatelia vydávajú na ďalšiu nebezpečnú výpravu..."


Recenzia:

Priznám sa, knihu som začala čítať čisto z nudy, pretože som momentálne doma nič po ruke nemala, a chcela som si iba skrátiť čas, kým mi prídu domov objednané knižky.  Prvý diel série som videla vo filmovej podobe, a tak som sa vrhla na dvojku. Čakala som takú menšiu oddychovku a namiesto toho som dostala jednu úžasnú knihu, ktorá ma úplne pohltila...Vďaka pracovným a rodinným povinnostiam tento týždeň som si s čítaním dala trochu načas, ale veľmi ťažko sa mi kniha odkladala, a naopak som sa tešila, keď som si k nej mohla opäť sadnúť.
Ak by som to mala celé opísať jednou vetou, znela by: ...Percy je úžasný!!!
Nečakala som, že sa na tom tak pobavím. Jeho humor, spolu s akciou a celkovou dejovou líniou ma doslova vcucol do čítania. Viem, že knižný hrdina má na rozdiel od toho filmového o pár rokov menej, a preto som predpokladala aj menší záujem z mojej strany. Ale veľmi som sa mýlila. Riordan, vzhľadom na okolnosti, urobil z Percyho osobnosť s charizmou a vlastným úsudkom už v tomto mladom veku, a preto som pri  čítaní tento rozdiel vôbec nevnímala.

Môžem vám zaručiť, že sa pri knihe nebudete nudiť ani jediný moment. Veď to by ani nebol Percy, keby sedel doma na zadku, že? Celý príbeh je jedna veľká akcia, v ktorej nenájdete nijaké hluché miesta. Percy a jeho priatelia sa vrhajú z jednej nebezpečnej situácie do druhej, a vy si pri každej pomyslíte: ...tak teraz už je s nimi amen! Potom sa z toho dostanú, doslova nejakým božím zázrakom, a vy si napriek tomu  nemôžete ani na chvíľu vydýchnuť, pretože sú opäť v nejakej šlamastike.  Všetky tieto situácie vytvárali v príbehu to správne napätie, a to ma pri čítaní najviac bavilo. Na odľahčenie deja to bolo navyše všetko popreplietané Percyho jedinečným humorom a ako celok to spolu perfektne pasovalo.

Mužský hrdina nie je v mojom prípade obľúbenou voľbou rozprávača v knihe, ale tu si to inak neviem predstaviť, pretože 99% Percyho hlášok, na ktorých som sa nasmiala, boli iba jeho myšlienkové pochody.  A všeobecne, celé jeho zmýšľanie bolo príjemné a precítené. Nikdy som nemala pocit, že jeho rozhodnutia nedávajú zmysel.
Rovnako ako hlavného hrdinu som si obľúbila aj vedľajšie postavy. Annabeth, Percyho kamarátka, je správna baba! Je inteligentná a svojou vyspelosťou prevyšuje ostatných mužských hrdinov (vrátane Percyho), tak ako to v reálnom živote skutočne býva, pretože dievčatá vo väčšine prípadov dospievajú skorej. A prispieva k tomu aj fakt, že je dcérou Athény. Je tvrdá a naivita okolo nej prechádza na míle ďaleko. A aj keď by Percyho v určitých situáciách najradšej nakopala do zadku, priateľstvo s ním si veľmi cení.
Ďalej to bol Grover – Satyr a Percyho priateľ a zároveň ochranca. Z jeho krycích stratégií som odpadávala (keď si prečítate, pochopíte), rovnako kentaur Cheiron – vedúci tábora , z ktorého na jednej strane vyžaruje autorita, a na druhej strane sa neustále prejavuje jeho rebelská povaha.
A samozrejme Luke, ktorý ako záporná postava v príbehu, mi je (neviem, z akého dôvodu) veľmi sympatický. Svojím spôsobom nie je vyslovene zlý, snaží sa dosiahnuť určitý cieľ, a aj keď tak koná hrozné veci, je presvedčený, že sú jeho rozhodnutia správne. (Okej, ak ste ma nepochopili, ostaňme pri tom, že je zlý:-)

Jednoducho všetci a všetko k sebe pasuje a vytvára to knižný celok, ktorý je radosť čítať.
Určite nemienim ostať iba pri “Mori oblúd“, rozhodne to dotiahnem do konca. Verím, že aj pokračovanie bude stáť za to.
Všetkých päť titulov zo série je už vydaných aj v slovenskom jazyku, vo vydavateľstve Fragment.
Percy Jackson a more oblúd sa taktiež ako prvá časť chystá na filmové plátna. Premiéra je v USA stanovená na 26. marca 2013 (dúfam, že ju už neposunú ako predtým).  

- Anndy -3. diel
Kliatba Titanov
Anotácia: Že mám moc po svojom otcovi, bohovi mora Poseidónovi, už vieš... Že patrím do Tábora polokrvných, si už takisto zistil... No na plno otázok nepoznám odpovede ani ja. Keď zmizla kamoška Anabeth, bol som okamžite pripravený vyraziť s Groverom a Táliou do boja. Niečo tu však stále nesedí... Kam sa podela bohyňa Artemida? Akej nebezpečnej a záhadnej oblude bola na stope? Mám na seba vziať desivú Titanovu kliatbu, ktorou by sa naplnilo proroctvo orákula? 

Som Percy Jackson a vyrážam na ďalšiu výpravu do mytologického sveta. Ak chceš, vezmeme ťa so sebou. No bude to fakt nebezpečné!4. diel
Boj o labyrint
Anotácia: Percy je opäť, už štvrtýkrát, nútený vydať sa na výpravu a spolu s priateľmi bojovať proti obludám a krvilačným netvorom. Tentoraz sa schyľuje k boju medzi olympskými bohmi a diabolským vládcom Titanov Kronom. Táboru polokrvných hrozí veľké nebezpečenstvo. V podzemnom Daidalovom labyrinte bude Percy opäť musieť ukázať svoju odvahu a odvrátiť útok démonických Kronových prívržencov. 
Boj o labyrint je kniha, ktorá vás vtiahne do deja od prvej strany a nepustí vás, kým ju nedočítate do konca. Pri jej čítaní sa sami prenesiete do bájneho sveta a spoznáte mytologické postavy, o ktorých ste ešte nepočuli.


5. diel
Vojna bohov
Anotácia: "Príbeh Percyho Jacksona vrcholí piatym, záverečným dielom série. 
Percy si vypočuje dávne temné proroctvo, ktoré mu všetci tak dlho tajili. Konečne sa ukáže, kto stojí na strane dobra a kto sa pridal k vládcovi temnôt, kto vojnu neprežije a kto z nej vyjde ako hrdina. Zápas o zachovanie civilizácie sa začína!


Môj názor: Sériu Percyho Jacksona som začala čítať od druhého dielu, keďže som jednotku videla vo filmovej podobe. Zo začiatku som si musela trochu zvyknúť na štýl písania, pretože je tu isté vekové zameranie pre mladších čitateľov, ale ani tento fakt ma neodradil a som teraz veľmi rada, pretože som si celú sériu naozaj zamilovala. Percy je jednoducho úžasný, nech už je v akomkoľvek veku a Rick Riordan má nesmierne chytľavý štýl písania, v ktorom si každý nájde to svoje.

Posledný diel, narozdiel od predchádzajúcich častí bol pre mňa ako čerešnička na torte. Pri čítaní som vnímala ten fakt, že od prvého dielu prebehli štyri roky, ktoré sa značne podpísali na priebeh udalostí, a čo je najdôležitejšie, na hlavných hrdinoch. Všetci boli starší, skúsenejší a vyspelejší, a najviac sa to prejavovalo na samotnom Percym, ktorý už KONEČNE nebol taký nechápavý, čo sa vzťahov týka...:-D

Vojna bohov je posledná kniha, ktorá ukončuje túto skvelú sériu. Naplní sa v nej proroctvo, o ktorom sa neustále hovorí v predchádzajúcich častiach, a preto očakávajte množstvo akcie, ktorá túto knihu sprevádza prakticky od prvej strany po poslednú. Taktiež sa odhalia tajomstvá a v deji nastanú nečakané zvraty. Kniha je napínavá a číta sa veľmi jednoducho a rýchlo.


Ricka Riordana som si naozaj obľúbila. Jeho diela sú veľmi nákazlivé na čítanie a má sklony k sarkazmu, ktorý ja osobne v knihách zbožňujem. Celá séria postupne napredovala a každá jedna kniha bola stále lepšia a lepšia. Jeho postavy rástli spolu s dejom a rovnako sa vytvárali aj ich charaktery, a preto to všetko bolo také uveriteľné. Nehovoriac o tom, že grécku mytológiu má tento človek v malíčku a podáva ju takou jednoduchou a humornou formou, že sa na tom človek skôr zabáva ako učí, a ešte k tomu aj získava nové poznatky z dejín (podľa mňa by neuškodilo, keby patril Percy medzi povinné čítanie na základných školách!). Pri knihách som sa naozaj skvelo bavila a neskutočne nasmiala. Trochu som sa obávala konca, ako pri akejkoľvek sérii, ktorej koniec je za dverami, ale po dočítaní posledných viet som si vydýchla. Ukončenie deja bolo pre mňa uspokojujúce, ako sa vraví: dobrí išli do neba a zlí do pekla... Všetko bolo vyslovené a rovnako tu ostal priestor pre zadné vrátka.

Určite nedám autorovi zbohom spolu s poslednou knihou série o Percym, ale budem pokračovať spin-off(kou) s názvom Bohovia Olympu. Naozaj som zvedavá, čo si pre nás autor tentokrát pripravil.

HODNOTENIE 5*

- Anndy -

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...