decembra 30, 2011

Železný král - Julie Kagawa

1. diel
Železný král
AnotáciaPrvní díl skvěle hodnocené „young adult“ série s nádechem fantasy. Život šestnáctileté Meghan Chaseové se převrátí naruby, když se dozví, že jejího malého bratra unesly podivné bytosti do kouzelné země Férie. Během záchranné mise se ukáže, že Meghan je dcerou mocného Letního krále a ona samotná je pro mnoho obyvatel říše cennou trofejí. Ve snaze najít bratra se spojí s Ashem, zimním princem a svým nepřítelem, jehož chladná krása, statečnost a skrývaná zranitelnost jsou Meghan čím dál méně lhostejné...2. diel
Železná dcera
Anotácia: Meghan Chaseová, napůl smrtelnice a napůl letní elfka, nikdy nikam pořádně nezapadala. Aby zachránila bratra, uzavřela dohodu se Zimním princem. Ten ji však opustil a odvrhl a ona zůstane se zlomeným srdcem uvězněná na chladném, nepřátelském dvoře Zimní královny. A když začne hrozit válka mezi zimními a letními fériji, Meghan si uvědomuje, že pravé nebezpečí představují železní férijové, ty podivné bytosti, které kromě ní a prince Ashe nikdo nespatřil. Jenže jí nikdo nevěří. A co hůř, Meghan přišla o vlastní magické schopnosti a ve zrádném světě, který ji obklopuje, si musí poradit jen pomocí vlastní chytrosti. Neví, komu může důvěřovat, netuší, kam se obrátit o pomoc. A přestože si Meghan vypěstuje železnou sílu vůle a odhodlání, nedokáže odolávat toužebnému šepotu svého až příliš lidského srdce. 

Ááááááách Ash. Úžasnýýýýýýýý Ash. Ash, Ash, Ash. A takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Ale vráťme sa pekne na začiatok, aby ste pochopili môj momentálny chvíľkový záchvat.

Druhé pokračovanie knihy Železný král, má totálne dostalo. Od prevej strany ma príbeh uchvátil a pohltil. Na  rozdiel od prvej knihy, kde bol dej na začiatku vlečúci a trochu nudný, tu nebol čas na nudu. Dej nadväzuje plynule na predchádzajúci a ak si dobre nepamätáte, čo sa tam odohrávalo, ľahko sa do toho dostanete.

Megham bude musieť opäť bojovať proti železným fériom a nebude to mať vôbec ľahké, keďže v ich existenciu nik neverí. Železný fériovia, sú výtvory ľudského pokroku a preto ju cesta za záchranou dovedie páve do sveta ľudí. Tam ju nanešťastie nebude čakať len prekážka so železnými férijmi, ale aj osobné problémy. A nie hoc aké, ale tie najdôležitejšie - láska a rodina.

Meghan som si obľúbila, stotožnila som sa s jej myšlienkami a humorom, preto mi čítanie išlo plynule a nemusela som sa pozastavovať a rozčuľovať nad hlúposťou hlavnej hrdinky, ako sa mi to často stáva. Okrem Meghan sa v knihe stretávame s mnoho postavami, ale najčastejšie je tam starý známi Robbie, alias PUK a Zimný princ ASH.
Mladé dievča zachraňujúce svet a dvaja muži po jej boku,...čo len z toho môže vzniknúť? Presne tak. Milostný trojuholník. Všetkými tak neobľúbený a pri tom v príbehoch nenahraditeľný. Kto nakoniec získa jej srdce?
PUK? Najlepší kamarát, ktorého pozná celý svoj život, kedy stál vždy po jej boku a mohla sa na neho spoľahnúť a dôverovať mu v každej situácií.
Či ASH? Tajomný princ Zimného kráľovstva. Medzi ktorým ju delí odveký problém, v ktorom neexistuje spôsob, ako by mohli byť spolu dvaja príslušníci odlišných kráľovstiev. A tobôž nie, princ a miešankyňa.

Podľa prvej vety vám je určite jasné, koho som fanúšik ja. Ale na Pukovu obranu musím povedať, že aj on je skvelý. Jeho hlášky a celého ako ho autorka stvorila, si ho musíte zákonite obľúbiť. Preto sa Meghan nedivím. Ale ASH! Ja proste zbožňujem tých zlých, tajomných chlapcov. A Ash, teda naozaj zlý je. V pravom slova zmysle. Tu mi prichádza na um myšlienka, či je Meghan tak hlúpa, alebo masochista, že keď jej Ash povie, aby ho nechala na pokoji, lebo ju pri najbližšom stretnutí zabije, ona to berie ako vyznanie lásky. Nech je to akokoľvek, som rada, že ho nepočúvne.

Keď som sa dostala na koniec príbehu, nevedela som, či mám plakať, tešiť sa, alebo kričať od zúrivosti. Takýto koniec som naozaj nečakala. Bolo to šokujúce, ale v tom dobrom zmysle, s jednou obrovskou chybou. NEMÁM a CHCEM POKRAČOVANIE! Bohužiaľ moja angličtina nie je dostačujúca, aby som nabrala odvahu pustiť sa do originálu a tak musím čakať na preklad.

No nič, v každom prípade vám to vrelo odporúčam. Ak ste túto sériu obchádzali, treba to napraviť. Určite stojí za pozornosť. Autorke skladám veľký obdiv. Takto vymyslieť a zvládnuť svet Férií do posledných detailov bez toho, aby to pôsobilo ako klišé, alebo rozprávka pre deti, by sa nepodarilo každému. Jedinú chybu, ktorú by som vytkla, je miestami na môj vkus veľa opisov, ktoré ja príliš neobľubujem, ale to k takémuto príbehu asi patrí, aby sa čitateľ dokázal s prostredím dobre stotožniť.
A teraz moje šokujúce hodnotenie.... 5*. Aké nečakané :D

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...