februára 08, 2017

Ach, tá láska

Máme to tu zas. 14 február už klope na dvere a celý svet padol do rúk červenej invázií srdiečok, plyšákov a ružičiek. Je to všade! Sv. Valentín, sviatok zamilovaných slávia zamilovaný po celom svete. Ja to veľmi neuznávam, pre mňa je to len obyčajný predražený biznis. Čo si budeme klamať, koho by nepotešilo ak dostane nejakú valentínku? Aj taký studený čumák ako ja to poteší.
Keďže zamilované páry nie sú len všade okolo nás, ale ukrývajú sa aj v našich knižniciach, patrilo by sa venovať im opäť trochu pozornosti. Toľko pekných chvíľ sme vďaka ním prežili, pripomenúť si ich je najmenej, čo pre nich môžeme spraviť.

Romantiku nájdeme skoro v každej knihe. Je ťažké vybrať si len tie naj. Snažila som sa vybrať tie, ktoré sú láskou prešpikované. Láska je tam často otázkou života a smrti. Cukrovkári by mali byť opatrní pri čítaní týchto kníh, pretože sú niekedy až presladené.
Nemôžem povedať, že by som bola veľký romantik a už vôbec nemusím tie romantické rečičky ako jeden bez druhého nemôžu žiť. Ale nájdu sa páry, ktorým to zožeriem a vôbec mi nevadí naivita toho celého. Verím im a užívam si ich lásku s nimi.
Práve tieto knihy, ktoré som vybrala, patria k tým sladkým, čo ma dostali. Asi nie som až taký studený čumák ako si myslím, čo? 😜

Začnem s knihou Třpytný dvůr. Z výberu, ktorý som dnes pripravila, je táto kniha poslednou, ktorú som čítala. Vybrala som ju hneď z niekoľkých dôvodov. Prvý je asi jasný - láska dvoch hrdinov a druhý, že som o knihe ešte na blogu nič nepísala, čo je škoda, lebo ma milo prekvapila. Richelle Mead som si už od Vapýrskej akadémie zamilovala. Třpytný dvůr bol síce niečo úplne iné ako sme u Richelle zvyknutí, ale vôbec nie zlé. Všade sa dočítate, že to bola poriadna zmeska všetkého možného a je to pravda. Ale keď to funguje ako má, tak mi to vôbec nevadí. Hlavné postavy boli sympatické a ich vzťah bol taký pekný, že všetky chyby okolo, vám vôbec neprídu dôležité. Láska všetko prekoná a tu to bolo krásne ukázané.

Druhá kniha je vzorová ukážka lásky, ktorá dokáže spasiť celý svet. Presne ako v rozprávkach. Od rozprávok ďaleko nepôjdeme, pretože kniha Dvůr trnů a růží je retelling Krásky a zvieraťa.  Ako to bolo aj v rozprávke, iba láska môže zviera zachrániť. Myslím, že dôvod prečo som knihu vybrala nemusím objasňovať. Do knihy som sa zamilovala od prvého momentu, ale na to som už pri knihách od Sarah J. Maas zvyknutá. Hlavnú postavu Feyre si zamilujete a aj mužov okolo nej. Ak chcete o knihe zistiť viac a prečo sa oplatí si ju prečítať, sa dočítate aj v mojej recenzií.

Ďalší láskyplný príbeh som vybrala Svůdnu trilógiu od Wendy Higgins. Tu už z názvu vyplýva, že o romantiku nebude núdza. I keď kniha začína ako totálne klišé po všetkých stránkach, nakoniec sa z toho vykľuje skutočne dobrý a zaujímavý príbeh. Po prečítaní tejto trilógie je možné, že priberiete minimálne 5kg. Každou knihou je to sladšie a sladšie. 😊 Viac o trilógií zistíte TU.

Sériu Proroctví od Josephine Angelini som sem musela zaradiť. Kto by nepočul o jednej z najväčších lások v histórií - Helene Trójskej a princovi Parisovi. Jasné, že to tu muselo byť. V tejto trilógií ide síce o Helenu a Lucasa, dvoch mladých polobohov, ktorých osudom a aj skazou je ich nekonečná láska. Poviem úprimne, že v tejto sérií som nemala rada ani Helenu ani Lucasa, ale všetko ostatné bolo dobré. Príbeh aj postavy, okrem tých dvoch 😊 Bolo to niečo iné. Uznajte, o tej gréckej mytológií až tak často nečítame, narozdiel od upírov, vlkov, anjelov a iných nadprirodzených bytostiach. Ak chcete vedieť viac pozrite SEM.

Rozhodla som sa sem dať aj sériu Drahokamy od Kerstin Gier, i keď to nie je klasický príbeh postavený na Love Story dvoch hlavných hrdinov, zohrá tam láska dôležitú úlohu. Možno práve preto, vzťah medzi Gewen a Gideonom bude o to krajší a zaručene si vás všetkých získa. Okrem toho, má séria úplne všetko. Patrí medzi moje naj a chystám sa v blízkej dobe opäť ju celú prečítať. Dobrý dej, postavy, skvelo napísaná, vtipná...čo viac môže čitateľ chcieť? Séria je aj sfilmovaná, ale filmy sa predlohy každým dielom držali menej. Odporúčam radšej knihy. Viac sa dozviete TU.

Léto od Jenny Han je síce ukážkové čítanie na horúce letné dni, ale verím, že aj v studených februárových dňoch rozpália nejedno srdiečko. Toto je čistá, nefalšovaná nádielka dievčenských hormónov. Sila prvej lásky, puberta, chlapci a všetko čo k tomu patrí. Knihy by som odporúčala mladším čitateľkám, tým -násť ročným. Ale aj dospeláčky, ak si trúfajú, budú možno spokojné. Trocha naivity a spomienky na pubertu, nikdy nie sú zlé. Ja si veru rada niekedy takto uletím. Viac sa dozviete TU

Na koniec, z kategórie kníh pre mládež, tu mám sériu Perfect Chemistry o bratoch Fuentesových od Simon Elkeles. Tieto knihy žiaľ neboli preložené v slovenskom ani českom jazyku, čo je večná škoda. Sú to staršie knihy, ale určite stoja za pozornosť. Zbožňovala som ich, najmä Rules of Attraction, lebo...lebo Carlos! Každá kniha je zameraná na jedného z bratov. Zaručujem vám, že neodoláte ani jednému z nich. Ak neovládate dokonale angličtinu, vôbec nevadí. Ja som z nej úplný mimoň, ale tieto knihy som dokázala zvládnuť.
Viac o sérií TU

Myslela som aj na dospelákov. Pre tých mám mrazivý príbeh a ukážku, že zaľúbiť sa dá aj v tých najhorších časoch, keď to vôbec nečakáte. Ak je láska skutočná, dokáže prekonať aj peklo. Měděný jezdec od Paulliny Simonsovej, je historický román, ktorý vás chytí svojím silným príbehom za srdce. Láska Taťány a vojaka Alexandra nepozná hranice ani prekážky. Rozhodne patrí medzi romantické čítanie a nemohla chýbať v mojom výbere.

Pri vojakoch ešte chvíľu zostaneme. Milý John od Nicholasa Sparksa určite väčšina pozná ako film, v hlavnej úlohe s Channingom Tatumom. Film je dobrý, ale tá kniha vám zlomí srdce. Krásna a romantická. Počas čítania budete potrebovať niekoľko balíkov vreckoviek a najmä na konci. Ale tieto príznaky majú skoro všetky knihy od Nicholasa Sparksa. Ten by si zaslúžil jednu samostatnú romantickú kategóriu. Medzi moje obľúbené príbehy od neho patrí aj Nezapomenutelná cesta. Nezaradila som ju sem, lebo som nečítala knihu, ale film zbožňujem.

No, a nakoniec pre tých, čo uprednostňujú erotiku miesto romantiky, tu mám Božskú sériu od dvojice Christiny Lauren. Povedzme si pravdu, erotické romány nie sú žiadne excelentné literárne diela. Sú známe častou absenciou zaujímavého príbehu. Prečítala som ich niekoľko, a z tých všetkých vo mne zanechala dojem iba Božská séria. Dobré hlavné postavy a hlavné hrdinky, čo neboli naivné sliepky, vtipné dialógy a situácie. Prekvapivo to malo aj príbeh a hlavne bola cítiť medzi postavami chémia. Viac sa dozviete TU.

Čítali ste tieto knihy? Akú slaďárnu by ste poradili vy?2 komentáre:

 1. Ako vidím, budem musieť viac čítať. Dvůr trnů a růží a Třpytný dvůr by som si rada prečítala. :)
  Z uvedeného som prečítala iba Drahokamy, hlavní hrdinovia sú takí láskoši. :D
  Pre mňa Top pár zostáva Travis a Abby, Patch a Nora, Sky a Holder Asi najväčšmi si ich pamätám :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keby začnem vymenovávať páry ktoré zbožňujem, bolo by to na dlho :D Ani neviem podľa čoho som vyberala sem, ale bolo to také spontánne. Travis a Abby boli fajn, Sky a Holdera si veľmi nepamätám, ale pamätám si Noru a Patcha. Patch super, Noru by som vyfackala. Nikdy som nechápala, čo na nej videl. ;)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...