júna 07, 2017

Dvůr mlhy a hněvu (SARAH J. MAAS)

Písať niečo ku knihám od Sarah J. Maas je z mojej strany strata času. Neviem, čo vám ešte napísať bez toho, aby som sa neopakovala. Ale ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti a preto....nech sa páči, mojich desať dôvodov prečo je Dvůr mlhy a hněvu taká skvelá kniha/séria.
Nebudem vás nijako naťahovať, či sa mi kniha páčila. Bavíme sa predsa o Sarah J. Maas, samozrejme, že to bolo skvelé. Skúsim vám len priblížiť prečo to bolo skvelé.

1. SVET. Milujem všetky svety, prostredie a postavy aké Maasová vytvára. Prythian je krutý a zároveň tak fascinujúci. V prvej časti sme poznali len Jarný dvor, ale teraz nás previedla po Nočnom aj Letnom. Všetky mali svoje čaro, ale jeden predsa len vyčnieva. Feyre to cítila rovnako, čo ma náramne potešilo.

2. AUTENTICKOSŤ. I keď ide o knižnú sériu pre mladých dospelých je skvelé, že sú v knihe zobrazení skutoční ľudia so skutočnými potrebami. Sex a veci intímneho charakteru sú v drvivej väčšine v knihách pre vekovú kategóriu ako táto obrovské tabu. Nerozumiem prečo. Okrem toho, že to môže byť svojim spôsobom náučné, je to hlavne prirodzené. Tiež nadávky a surovosť. Nechcem povedať, že kniha je perverzná, plná vulgarizmov a násilia, ale kde sa to žiada, je to tam.

3. ĽÚBOSTNÝ TROJUHOLNÍK, to je ďalší dôvod obdivovať autorku. Na konci prvej časti som sa ho obávala, ale moje obavy sa vyparili ako para nad hrncom. Lepšie to už ani nemohla vymyslieť a presne takéto zápletky si vychutnávam.

4. ZAUJÍMAVÁ HLAVNÁ HRDINKA.  Všimla som si, že Maasová má tendenciu robiť hlavné hrdinky uvedomelé s vlastnou hlavou a nie žiadne naivné krehotinky. A to je veľmi rozumné. Neruší to pri čítaní ako pri tom druhom naivnom type hlavných postáv. Čitateľ sa nemusí pozastavovať nad každou hlúposťou, ale môže plnohodnotne čítať a užívať si príbeh. Feyre má ešte jeden bonus k dobru. Sem tam sa jej podarí čitateľa príjemne prekvapiť svojim nečakaným konaním alebo slovom. Nikdy neviem, čo z nej nakoniec vypadne.

5. RHYSAND. Už len kvôli nemu musíte príbeh milovať. Trochu som bola sklamaná z toho, že z krutého vladára sa stal ten dobrý. Mám radšej tých zlých chlapcov ako sa prezentoval v prvej časti. Ale čo autorka ubrala na temnosti jeho postavy pridala k humoru a silnému putu k priateľom a dvoru.
POZOR 6. BOD JE SPOILER! Ak si chete text prečítať kurzorom ho označte.
6. TAMLIN. Z neho sa vykľul riadny majetnícky bastard. Neviem prečo, ale keď som to čítala vždy som si spomenula na Christiana Greya 😃. Taká som bola rada, že bol v príbehu len na začiatku a na konci. V prvom diely bol fajn, ale teraz sa mi strašne protivil. Najviac mi je ľúto Luciena. Myslím, že je to správny chlapík, len sa snaží byť verný svojmu priateľovi a vladárovi. Verím, že nakoniec dostane rozum a postaví sa stranu Feyre. Zvlášť teraz, keď si tak obľúbil jej sestru.

7. VEDĽAJŠIE POSTAVY. V každej knihe sa objavujú, ale nie vždy je plne využitý ich potenciál. Nemôžem hovoriť za druhých, ale podľa mňa ich má autorka zvládnutých na jednotku. Každého jedného akoby som dávno dobre poznala. Ich životy postupne približuje, a tak si o nich môže čitateľ urobiť svoj úsudok. Rozumie tak každému činu, či gestu ktoré urobia. Aj zdanlivo nepodstatné postavy, ktoré sa tvárili, že sa s nimi už nestretneme, vedia zanechať dojem. Dôkazom toho je napríklad Nesta, sestra Feyre. Už v prvom diely som si ju všímala a hovorila som si, že je to zaujímavá postava, ktorá by mohla ešte premiešať karty. Veľa priestoru v prvej knihe žiaľ nedostala, ale ako som dúfala, Maasová nesklamala a Nesta sa vracia do hry. Teším sa na pokračovanie, pretože tam už asi dostane priestoru viac.

8.PREKVAPUJÚCE MOMENTY. Ako to už pri knihách býva a hlavne ak čítate veľa príbehov rovnakého žánru, často sú predvídateľné. Aj tu sa také kúsky našli, ale oveľa viac bolo tých prekvapujúcich. Nie všetko Maasová čitateľovi naservíruje. Veľa vecí sa odohráva aj mimo riadky. Necháva malé omrvinky a neskôr sa k tomu vráti. Potom keď to nečakáte, zrazu na vás vybalí úplnú bombu.

9. VATA. Tento dôvod je možno zvláštny, ale patrí k tomu, prečo sa mi kniha toľko páčila. Ak ste knihu už niekde v obchode zazreli, určite vám neuniklo aká je hrubá. Áno, naozaj má veľa strán, a áno, niektoré by sa dali označiť za zbytočnú vatu. Nie však pre mňa. Autorkin pútavý štýl písania ma natoľko baví, že keby je tam písaných sto strán len o tom ako sa niekto prechádza po ulici, tak by ma to bavilo. To možno preháňam, ale chápete, čo tým chcem povedať. Každá jedna strana navyše, pre mňa znamená, že príbeh stále pokračuje. Horšie je to, ak už tých strán ubúda a vtedy prichádza depresia, že už mi to končí. Ale pozor. Teraz to možno vyznelo, že obhajujem hluché miesta, ale to nie je pravda. Ak tam aj boli nejaké zbytočnosti, beriem ich viac ako plus, než negatívum.

10. ZÁVER, ten bol jednoducho šialený. Dialo sa tam toľko, že som nevedela kde upriamiť pozornosť. Nevedela som, či mám plakať alebo sa smiať. Len som čítala jednu stránku za druhou a neverila vlastným očiam. Ak mám byť úprimná, niektoré veci som predvídala a čudovala som sa, prečo to Maasová urobila tak okato, ale vzal to čert. Tá kniha je úžasná aj na pár chybičiek.

Toto je mojich desať dôvodom prečo milujem Dvůr mlhy a hněvu. Myslím, že viac už netreba písať. Teraz je čas zájsť SEM, alebo niekam inam a knihu si urýchlene kúpiť, ak ju ešte nevlastníte. Určite neoľutujete.
Albatros media ďakujem, že mi knihu poslali. Vážim si to a ešte raz ďakujem. 😽
Anotácia: 
Feyre přežila střet s Amaranthou a vrátila se na Jarní dvůr. Avšak ani zde nemá klidu, protože ji neustále pronásledují vzpomínky na to, co musela udělat, aby osvobodila Tamlina i jeho lid.

A stejně tak nemůže zapomenout ani na smlouvu s Rhysandem, s kterým má strávit jeden týden v měsíci. Ač je nyní vznešenou vílou, srdce má stále lidské. A navíc si postupně uvědomuje, že na obzoru se objevuje ještě mnohem větší zlo, než jaké kdy zažila. A tak zatímco se snaží vyznat v zákrutech vílího života, zjišťuje, že její role zachránkyně ještě neskončila. Avšak dokáže se vyrovnat s nebezpečím, které se k ní blíží?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...